1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Boynuna takılan implant yemek borusunu yırtıp midesine düştü

Boynuna takılan implant yemek borusunu yırtıp midesine düştü
0

Kahramanmaraş’ta yaşayan 3 çocuk annesi Sultan Tıraş, geçen yıl boyun ağrısı nedeniyle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda boynunda fıtık olduğu tespit edildi. Hekiminin tavsiyesi ile boynuna implant yerleştirildi. Bir müddet sonra ağrıları devam eden Tıraş, Gaziantep’te özel bir hastaneye başvurdu. Burada yapılan denetimlerde boynuna takılan implantın yerinden oynadığı ortaya çıkınca ameliyata alındı. Ameliyat sırasında implantlardan birisi çıkarılırken, oburu tespit edilemeyince tabibinin tavsiyesi ile kentteki özel bir üniversitenin hastanesine sevk edildi. Burada endoskopi yapılan Sultan Tıraş’ın yemek borusunda yırtık olduğu, implantın da midesinde bulunduğu tespit edildi. Ağır bakım ünitesine alınan Sultan Tıraş, yapılan hazırlıkların akabinde Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından ameliyata alındı. Tıraş, riskli olarak bedellendirilen ameliyatının başarılı geçmesiyle sıhhatine kavuştu. 

‘LİTERATÜRDE RASTLAMADIĞIMIZ BİR OLAY’

Prof Dr. Levent Elbeyli, şuuru kapalı olarak hastaneye getirilen Sultan Tıraş’ın, hayatını kaybetme riski çok yüksek bir olay yaşadığını vurguladı. Yaşanan bu olayın tıp literatüründe görülmediğini belirten Elbeyli, yapılan radyolojik tetkikler ve değerlendirmeler sonucu daha evvel öbür bir merkezde boyun omurlarına yerleştirilen metal disklerin yerinden oynadığını ve birisinin de midede olduğunun belilediklerini söyledi. Yapılan endoskopide yemek borusunda bir delinme olduğunu fark edildiğini anlatan Elbeyli, epey riskli bir ameliyat gerçekleştirdiklerini belirterek, orada iğne ucu kadar bile açık nokta bırakma talihlerinin olmadığını lisana getirerek şöyle dedi:

“Sultan Hanım bize bir öbür hastaneden, bir beyin cerrahi uzmanımızın bir referansı ile gönderildi. 1 yıl evvel Gaziantep dışında bir kentte hastanede boyun fıtığı ameliyatı geçiriyor. Burada bir ekip plak ve tıbbı manada enstrümanlar kullanılır. Bu hastamıza da iki adet implant takılmış ve vakit içinde yerinden oynayarak yemek ve nefes borusunda bir ıstırap yarattığını hastamızdan öğrendik. Daha sora çekilen MR ve radyolojik tetkiklerle belirleniyor. Semptomların uygunca artması karşısında hastamız bize yönlendiriliyor. Yaptığımız incelemelerde bu implantların yerinden oynadığı ve bir formda yer değiştirdiğini gördük. Bu alan komplike bir alan. Yapılan endoskopide yemek borusunda bir delinme olduğunu tespit ettik. Devamında midede bu implantların birinin görünmesi kelam konusu. Öbür implantın da yerinden oynadığını görüyoruz. Bu türlü bir durumda hayati tehlikesi son derece yüksek. Yemek borusu kontamine bir alan. Hastayı direkt ağır bakıma aldık. Bu kritik tablonun tedavi sürecini başlattık. Hayati tehlikenin yüksek olduğunu da hasta yakınları ile görüşüp bilgilendirdik. Ameliyatla yemek borusuna kaçan ve hatta nefes borusunda da tahrip olmuş olabileceği bilgisini ve birkaç basamakta cerrahi süreç gerektiğini belirttik. Ameliyat göğüs boşluğu ve boyun bölgesinden delinmenin olduğu yerin ameliyatla görülmesi ve tedavinin yapılmasıydı. 6 saati geçen bir ameliyat sürecimiz oldu. Hastanın boyun kısmından yaklaşık yarım litre iltihabi ve prülan ve besin artıkları olan cerahat atığı temizlendi. Uzun müddet kaçak nokta temizlendi ve tedavi edildi. Orada iğne ucu kadar bile açık bırakma talihiniz yoktur. Ameliyatı muvaffakiyetle tamamladık. 3 gün ağır bakımdan sonra sıhhatine kavuştu. Ameliyattan sonra daha birtakım risklerin olabileceğini anlattık. Ağır bakımın akabinde hastamıza 10 gün kadar da serviste tedavi uyguladık. Bunun akabinde hastamızı olağan beslenir ve hayatını olağan formuna koyarak meskenine yolcu ettik. Bugün çok sağlıklı ve ortamızda.”

‘ÖLÜMDEN DÖNDÜM’

Sultan Tıraş, çok güçlü bir süreç geçirdiğini, mevtten dönerek sıhhatine kavuştuğunu belirterek, “Ağrılarımın artması üzerine hekimime gittiğimde ‘büyük bir ağrın yoksa olağan yaşantına devam edebilirsin’ dedi. Şubat ayında yaşanan sarsıntı felaketi sonrası Bursa’ya gittim, şikayetlerinin devam etmesi üzerine orada da doktora gittim. Oradaki tabip boyun omuruna takılan metal diskin hareket etmiş olabileceğini söyledi. Kahramanmaraş’a döndüğümde tabipler acil ameliyat olmam gerektiğinde söyleyince de Gaziantep’e geldim.  Beni mevtten döndürdüler diyebilirim. Hayatımı evvel Allah’a sonra hekimlerimize ve sıhhat çalışanlarımıza borçluyum. Buraya birinci geldiğimizde aslında benden çok da umut yokmuş. O süreçte uyuyor olduğum için çok güçlü bir süreç olduğunu eşim görmüş” diye konuştu.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap