1. Anasayfa
  2. Gündem

Bölgeyi iyi tanıyorlar! 5 Bakanla ilgili çarpıcı detay

Bölgeyi iyi tanıyorlar! 5 Bakanla ilgili çarpıcı detay
0

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bakanlarla yeni periyodun birinci kabine toplantısını bugün gerçekleştirecek. Türkiye’nin ikinci yüzyılı için yeni yol haritasının ele alınacağı toplantıda, iktisat ve terörle gayret başta olmak üzere yeni devrin yol haritasının ele alınması bekleniyor. En düşük emekli aylığında yapılacağı açıklanan kademeli artırım, taban fiyat, taşerona takım, zelzele bölgesi konutlarının tesliminin yanı sıra Erdoğan’ın seçim vaadi olarak açıkladığı konut hanımlarına emeklilik, gençlere vergisiz telefon ve faizsiz evlilik kredisi üzere hususların masada olacağı söz ediliyor.

TEKNOKRAT YOĞUNLUKLU

Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede bir evvelki kabinenin bilakis “teknokrat” kökenli isimlerin tartısı dikkati çekiyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanan Cevdet Yılmaz’ın Devlet Planlama Teşkilâtı kökenli bir isim olması, hükümetin yeni devir önceliklerine ait güçlü bir bildiri verirken; 2009’da Maliye Bakanı olarak girdiği kabinede 2018 yılına kadar iktisadın dümeninde olan Mehmet Şimşek’in beş yıllık ortanın akabinde yine Hazine’nin başına getirilmesi de iktisat siyasetlerinde bir paradigma değişikliğine gidilebileceğinin sinyali olarak yorumlanıyor. Şimşek’in, evvelki günkü dönem teslim merasiminde yaptığı “Türkiye’nin rasyonel bir yere dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” açıklaması da bu istikametteki beklentileri güçlendiriyor.

‘SAVUNMA’DA SÜREKLİLİK

Yeni devirde Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yerine de Genelkurmay Lideri Yaşar Güler’in atanması, savunma alanında bir “süreklilik” iletisi olarak bedellendiriliyor. Kabinede en dikkat çeken atamalardan biri MİT Lideri Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilmesi oldu. Erdoğan’ın “sır küpüm” sözünü kullandığı Fidan’ın 2014-2015 yılları ortasında yürütülen Tahlil Süreci’nde etkin rol aldığı ve Erdoğan’ın talimatı ile “Başbakan özel temsilcisi” olarak Oslo görüşmelerini gerçekleştirdiği biliniyor. Fidan, 2015 yılında milletvekili ve bakan olabilmek için vazifesinden istifa etmiş fakat Erdoğan’ın müdahalesiyle MİT’e geri dönmüştü.

AYBET’İN ÖĞRENCİLERİ

Öte yandan Fidan ile eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bilkent Üniversitesi’nden tanıştıkları ve her iki ismin de Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet’in öğrencisi olduğu belirtiliyor. Fidan’ın yeni devirde ABD ve Batı ile ilgilerde etkin bir dış siyaset yürütmesi bekleniyor.

AP’DEKİ BİRİNCİ BAŞÖRTÜLÜ

Erdoğan, uzun yıllardır süregelen geleneği bozmadan yeni kabinenin tek bayan üye atamasını Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na yaptı. Erdoğan’ın “manevi kızı” olarak da bilinen Mahinur Özdemir Göktaş, 2009’da Belçika’da milletvekili seçildiği ve Avrupa Parlamentosu’na giren birinci başörtülü milletvekili olduğu biliniyor.

Erdoğan, bakan yardımcısı olarak vazife yapan üç ismi ise yeni kabinede bakan olarak atadı. Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı yeni periyotta bakanlık koltuğuna oturdu.

DİKKAT ÇEKEN BEŞ İSİM

Çözüm Süreci’nden bu yana kabine ve AK Parti idaresinde Kürt kökenli isimler daha sonlu olarak yer alıyordu. Lakin 18 üyeli yeni kabinede Kürt kimlikleri bilinen ve bölgeyi uygun tanıyan beş ismin birden yer alması dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu isimler ortasında yer alıyor.

47 ÇOCUKLU KABİNEDE YAŞ ORTALAMASI 55

Yeni kabinenin en genç üyeleri, 1984 doğumlu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve 1982 doğumlu Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş. Kabinenin en yaşlı iki üyesi ise 1954 doğumlu Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler ile 1957 doğumlu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki. Kabinenin yaş ortalaması da 55. Yeni kabinede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta tekrarladığı “en az üç çocuk” temennisine uyan 6 isim yer alıyor. 6 bakanın ikişer, dört bakanın ise dörder çocuğu bulunuyor. Tek çocuk sahibi olan tek isim ise Ulusal Savunma Bakanlığı’na getirilen Yaşar Güler. Böylelikle kabine üyelerinin çocuk sayısı 47’yi buluyor.

KARADENİZ VE KONYA AĞIRLIĞI

Erdoğan’ın yeni kabinesindeki Konya tartısı da dikkat çeken bir öbür detay. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Konya doğumlu kabine üyeleri. Erdoğan, Karadeniz kökenli isimleri bakan olarak atama geleneğinden yeni devirde de vazgeçmezken, son kabinede yer alan Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun Trabzonlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın ise Rizeli ve Erdoğan’a yakın isimlerden biri olduğu biliniyor. 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir