1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bodrum’da denizin dibinden 10 ton ‘katı atık’ çıkarıldı

Bodrum’da denizin dibinden 10 ton ‘katı atık’ çıkarıldı
0

Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Etraf Haftası kapsamında Bodrum’da bir dizi aktiflik yapıldı. Torba Balıkçı Barınağı’nda yapılan aktifliğe Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Bodrum Kıyı Güvenlik Kumandanı Koray Kemiksiz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve idari amirler katıldı. Aktiflikte Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kıyı Güvenlik Komutanlığı’na bağlı dalgıçlar deniz tabanı paklığı kapsamında dalış yaptı. Deniz tabanından şişeden damacanaya, tonozdan hayalet ağlara kadar pek çok katı atık çıkarıldı. Bunun yanı sıra vinç yardımıyla deniz tabanından tonoz çıkarıldı. Denizden çıkartılan toplam 10 ton katı atık görenleri şaşırdı. Aktiflikte, çekilen fotoğraflar sergilendi.

’30 BİN YAVRU BALIK BIRAKILDI’

Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bodrum Su Eserleri Kooperatifi iş birliğinde TURMEPA’ya ilişkin atık toplama gemisine bedelli yer tahsisi protokolü imzalandı. Aktifliğe katılan heyet denize 15 bin çipura ve 15 bin levrek yavrusu bıraktı. Öte yandan, dalgıçlar denizde ‘En büyük paklık kirletmemektir’ yazılı pankart açtı.

‘ASIL PROBLEM DENİZİ KİRLETMEMEK’

Etkinlikte konuşan Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız tarafından 5 – 12 Haziran tarihleri ortası etraf günü nedeniyle ülkemizde Etraf Haftası olarak kutlanıyor. Bu manada farkındalık yaratmak için işbirlikçilerimiz, paydaşlarımız ve hassas Muğlalı hemşerilerimizle birlikte barınakta Türkiye’de bir birinci olan Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün su altı dalış timiyle deniz tabanı paklığı yaptık. Bu paklık çalışmalarını 3 yıldır aralıksız yapıyoruz. Yalnızca temizlemekle çöp toplamakla olmuyor. Asıl sıkıntı denizi kirletmemek. Tek isteğimiz ve dileğimiz bu ve aktiflikleri bunun için yapıyoruz. Denize atılan her bir atık deniz tabanı hayatını olumsuz etkiliyor. Bize miras kalan mavi vatanımızın gelecek jenerasyonlara da miras bırakılması bizim için en büyük misyondur. Deniz Pak Derneği’ne (TURMEPA) buradaki atık toplama gemileri için yer tahsisi yaptık. Balıkçılarımız birer TURMEPA gönüllüsü oldu. Nahoş görünüm ortada. Dalgıçlarımız aracılığıyla deniz tabanını temizleyeme devam ediyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap