1. Anasayfa
  2. Gündem

Bir çiftçinin çaresizliği! Sele kapılan hayvanlarını gözyaşlarıyla çekti

Bir çiftçinin çaresizliği! Sele kapılan hayvanlarını gözyaşlarıyla çekti
0

Denizli’de selin en çok iz bıraktığı Pamukkale ilçesine bağlı Akköy Mahallesi’nde yaralar sarılmaya devam ediyor. Dere yatağının taşmasıyla çok sayıda meskenin sular altında kaldığı o anlarda çiftçi Mehmet Yılmaz’ın gözyaşları dökerek, ineklerini selde sürüklenirken kayıt altına alıp çaresizlik yaşaması dehşeti gözler önüne serdi. Yağışın tesirini yitirmesiyle 3 ineğinden 2’sini kurtarabilen çiftçi, o anları adeta yaşayarak anlattı. Yılmaz, hayatında bu türlü bir şiddetli yağış görmediğini söyleyerek, can havliyle kendilerini kurtardıklarını ve o anda hayatın durduğunu söyledi.

“ARKAMA BAKTIM SU GELİYOR”

Çaresizce hayvanlarını izlediğini belirten Yılmaz, “Çal ilçesindeki seli gördük ve oradan mahallemize döndük. Aslında dağ yolundan nasıl geldiğimizi bilmiyoruz. Ne olduğunu bir an anlamadık. Buraya geldiğimde inekleri sağmak için süt makinesini aldım ve sonra bir baktım ki derede sular yükselmiş. 39 yaşındayım, bu türlü bir sel görmedim. Gerime baktım su geliyor. Allah’ım yardım et dedim ve hanıma ‘Sen buradan çık’ dedim. Bir anda çatı uçtu. Ben o anları teğe bir yaşadığım için gözyaşlarımı tutamadım. Hayvanlar gözünün önünde gidiyor. Elin kolun bağlı bir şey yapamıyoruz. Hayvanlarımın yanına gidince gözyaşlarım sel oldu ve konuşamadım. İneklerin 3 tanesi düştü suya, 2 adedini bulduk, bir adedinden daha haber alamadık. O anı görünce suya girdim ve hayvan benden ağır olunca kendi canımı kurtarmaya çalıştım” diye konuştu.

“GELİNİM ‘BABACIĞIM KURTAR’ DİYE SESLENİYORDU”

Babası muhtar Ahmet Yılmaz da hasar gören binaların sayılarını paylaşarak dehşet anlarını anlattı. Muhtar Yılmaz, “Beni Büyükşehir Belediyesi vazifelileri aradı. Sel geldiğini bundan dolayı acil alarm vermemi istediler. 15 dakika anons çektim. İnsanların önlem almasını istedik. Allah şükür can kaybımız olmadı. Hayvanlarımız telef oldu. 6 büyükbaş, 30 küçükbaş hayvan telef oldu. Oğlumun konutuna gittim. Selden ötürü gelinim bir taraftan sallanıyordu. Altında sular geçiyordu. ‘Babacığım kurtar’ diye sesleniyordu. Gelinimi sırtıma aldım ve kurtardım fakat oğlum karşı tarafta kaldığı için onu kurtaramadık. Kepçelerle selin önünü azaltmaya çalıştık. Sonra oğlumun 3 ineği sele kapılıp gitmiş ve oğlumu da kurtardık. Tahminimce 10 iş yeri, 27 tane konut sular altında kalarak kullanılmaz hale geldi” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir