1. Anasayfa
  2. Gündem

Bingöl’de 33 askerin şehit edildiği olayda gazi olan Omay: Aileme şehit olduğum haberi gitmişti

Bingöl’de 33 askerin şehit edildiği olayda gazi olan Omay: Aileme şehit olduğum haberi gitmişti
0

Bingöl-Elazığ kara yolu Bilaloğlu köyü mevkisinde, 24 Mayıs 1993’te sivil ve silahsız formda otobüsle usta birliklerine seyahat ederken, PKK’lı teröristler tarafından pusuya düşürülüp, araçtan indirilen 33 asker kırsalda şehit edildi. Şehit askerlerin anısına, 11 yıl evvel taarruzun yapıldığı Bingöl-Elazığ kara yolunun 13’üncü kilometresindeki Anıttepe’de temsili mezarlardan oluşan anıt yapıldı. 33 şehit, olayın yıl dönümünde düzenlenen merasimle anıldı. Merasime Vali Kadir Ekinci, Vilayet jandarma Kumandanı Kıdemli Albay Gökhan Şahin, Belediye Lideri Erdal Arıkan, Şehit Aileleri Gaziler ve İnsan Hakları Derneği Lideri Vahap Baysal, şehit yakınları, gaziler ve bölge halkı katıldı. Vilayet Müftüsü Mustafa Topal’ın ettiği duaların akabinde şehitlerin temsili mezarlarına karanfil bırakıldı.

‘TARAYANLARIN BİRÇOK ÇOCUKTU’

33 asker olayında teröristlerce alıkonulan Adanalı Gazi Erkan Omay (57), olayı gerçekleştirenlerin birçoklarının çocuk yaşta olduğunu tabir ederek, “30 yıl geçmesine karşın tıpkı dün üzere ama 30 yıl evvelkiyle şimdiki ortasında çok fark gördüm. Biz geldiğimiz vakit şu yollar çok dardı. İki otomobil yan yana güç geçiyordu. Bizi indirip kol kola girmemizi söylediler. Kol kola girdik, tarayacaklardı sonradan vazgeçtiler. Ortamızda bulunan askerlerden biri kaçmayı denedi, onu vurdular. Dağlık yerde bizi üç kümeye ayırdılar. İki kümesi kuşuna dizdiler. Ondan sonra askeri helikopterler taramasın diye bizleri rehin tuttular. Birinci durdurduklarında 50 kişi olan PKK’lı sayısı, gece 300-350 bireye çıktı. Gece olduğunda her taraftan PKK’lı geliyordu. Tarayan PKK’lıların çoğunluğu daima çocuktu, örgütten çıkamasınlar diye özelikle bunu yaptılar. Ben kaçmayı denedim, lakin kaçamadım. Sonra 30-35 yaşlarında kirli latifeli bir PKK’lı bana azap yaptı. Orada ellerimizi tekrar bağladılar, daha sonra çatışma çıktı ve kurtulduk. Bizim kendi askerimiz ve ailemiz bizim şehit olduğumuzu biliyorlardı. Ben ölmeden benim şehit haberim aileme gitmişti. Ama ben o sırada ellerindeydim. Ağır bir travma yaşadık. Allah kimseye yaşatmasın” diye konuştu.

‘AMACIMIZ TÜRKİYE’MİZİN NEREDEN NEREYE GELDİĞİNİ ANIMSATMAK’

Törenin şehitleri unutmamak ismine yapıldığını belirten Şehit Aileleri Gaziler ve İnsan Hakları Derneği Lideri Vahap Baysal, “Şehitler vurulunca değil, unutulunca ölürler. Bizler de şehitlerimizi unutmamak ve unutturmamak için her yıl 24 Mayıs’ta burada anma programı düzenliyoruz. Anma programı yaparken asla acıları tazelemek maksadında değiliz. Buradaki maksadımız Türkiye’mizin geçmiş olduğu o kaotik ve karanlık günleri genç kuşaklarımıza hatırlatmak ve ülkemizin nereden nereye geldiğini anımsatmaktır. Maksadımız, ülkemiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi unutmadığımızı ve unutmayacağımızı bir sefer daha tüm dünyaya haykırmak, aziz ruhlarına Fatihalar okumaktır. Allah’a şükürler olsun ki biz Bingöl halkı olarak şehitlerimize, ailelerine ve gazilerimize her vakit sahip çıktık ve ne değerine olursa olsun bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.(DHA)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir