1. Anasayfa
  2. Gündem

Binali Yıldırım Eyüpsultan’da fabrika çalışanlarıyla biraraya geldi

Binali Yıldırım Eyüpsultan’da fabrika çalışanlarıyla biraraya geldi
0

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Eyüpsultan’da endüstride, çalışanlarla buluştu. Bir metal plastik fabrikasını ziyaret eden Yıldırım, burada bir konuşma yaptı. Yıldırım, “Değerli kardeşlerim, üretmek çok kutsal birşey. Bir şey ürettiğiniz vakit, yaparken kimi zahmetler çekiyorsunuz. Fakat işin sonunda yapıtı gördüğünüz vakit bütün yorgunluğunuz gidiyor. Ben de vaktiyle çok üretimde çalıştım. Çeşitli işlere girdim. Gemi imali, yat imali, parke, ahşap parke imalatı daha birçok hususlarda bu türlü bir deneyimim var. Şunu söylemek istiyorum. Endüstrici olmak, bir şey üretmek para kazanmanın en kolay yolu değil. En öncelikli yolu değil. Daha kolay para kazanma yolları var. Lakin haz için en hoş şey üretmektir. Zahmeti çoktur fakat üretmenin verdiği o tatlı yorgunluğu hiçbir şeyde göremezsiniz. Bugün Elhamdülillah, ülkemiz her şeyi yapabiliyor. Her türlü malzemeyi imal edecek, biçim verecek hale geldik. Arabası, tankı, helikopteri, İHA’sı, SİHA’sı. Savunma endüstrinin yeterliliğini yüzde 80’lere çıkardık. Bunlar gurur verici şeyler. Şayet savunmada güçlü değilseniz bağımsızlıktan kelam edemezsiniz. Bağımsızlığın koşulu güçlü bir savunma sanayine, güçlü bir orduya sahip olmaktan geçiyor.Aksi halde diğerlerinin yemi haline gelirsiniz. ” diye konuştu.

Yıldırım, “Bakın Irak’ta neler olduğuna. Suriye’de neler olduğuna, Afganistan’da, Yemen’de, Libya’da emperyal ülkeler çöktüler. Ve hala oralarda millet belini doğrultamıyor. Hepsi memleketinden can endişesiyle kaçmak zorunda kaldılar ve bu da bize bir yük oluşturdu. Bugün mültecileri konuşuyoruz. Mültecilerin bu sorun olduğu durduk yerde çıkmadı. Amerika, Afganistan işgal etmeseydi, onlar memleketlerinden bu tarafa canını kurtarmak için gelmek zorunda kalmayacaklardı. Tıpkı şey Suriye’de olmasaydı. Yeniden herkes yaşadığı yerde su mu çıktı? Yaşayıp devam edeceklerdi. Bu bir maalesef mecburiyetten doğan bir şey oldu”  dedi. 

“BUGÜN 80 BİN FABRİKAMIZ VAR”

Başkanvekili Yıldırım, “Ya bizim 20 yıl evvel 13 bin fabrikamız vardı. Ülke genelinde bugün 80 bin fabrikamız var. Bunu nüfusumuz 20 yılda yüzde 30 arttı. Lakin fabrika sayımız işte 13 bin 6 kat artmış. Yani yüzde 30, biri üçte bir, biri 6 kat artmış. Öbür yandan 12 milyon sigortalı çalışanımız vardı. Bugün 24 milyonun üzerine çıkmış toplam çalışanımız, Bağ-Kur’lu kendi işini yapanlarla 32 milyona ulaşmışız. Yani bu büyümenin sözüdür. Şayet daha fazla üretmezseniz, daha fazla çalışana istihdam edemezsiniz. Türkiye büyüyor. Ancak Türkiye’nin büyümesini, suratını kesmeye çalışan bir yapı var. O yapı da Türkiye’nin bölgede güçlü olmasını istemeyen 100 yıl evvel bu toprakları işgal eden işgalciler, artık direkt işgal yapamadıkları için Türkiye’de yaptıkları şey terör örgütlerini arttan desteklemek” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir