1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Beyoğlu’nda barda yanan genç kızın durumuyla ilgili açıklama

Beyoğlu’nda barda yanan genç kızın durumuyla ilgili açıklama
0

Geçtiğimiz günlerde teze nazaran Taksim’de bir gece kulübünde cümbüş devam ettiği esnada tezgahtaki alevler sönünce alevlerin tekrar yükselmesi için alana dökülen materyalin bir anda parlaması sonrası etrafta eğlenen şahıslar yaralanmıştı. Dehşet anları ve bireylerin üzerindeki alevleri söndürme eforları kameraya yansırken yanık oluşan bireyler çabucak tedavi altına alındı.

Beyoğlu Asayiş Ofis Amirliği polislerinin çalışma başlattığı olayda yaralanan şahıslardan tedavisi Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde devam eden genç kızın durumuyla ilgili Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan bilgi verdi. Genç kızın derin yanıklarının bulunduğu tabir edilirken durumunun düzelme etabında olduğu belirtildi.

“DERİN KABUL ETTİĞİMİZ HASARLARI MEVCUT”

Genç hastanın durumuna ait bilgi veren Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, “Masada bir şey yakılıyor tekrar bir doz konduğu vakit bir anda patlama oluyor. Bilhassa bu biçim yanıcı eserlerin yanan aleve konmaması lazım zira ansızın süratli bir formda patlamaya mahal verebilir. Cümbüş bir anda, makûs, dramatik durumlara hatta insan kayıplarına dönüşebiliyor. Yaz, turizm dönemi geliyor, bu şekil eğlencelerde yanıcı eserleri kullanırken çok dikkat etmek lazım. Çok ağır, iz bırakacak durumlara gidebiliyor. Bu stil eserlerin kullanımında yanan bir ateşe mutlaka yakıcının atılmaması gerekiyor. Her yıl yaz döneminde bilhassa çok fazla seviyede bir bu usul eserlerin patlaması ve yanmasına bağlı hasarlar, cilt hasarları maalesef yanık kliniklerine geliyor. Üzerlerindeki ibarelerin okunması yanan bir aleve, yanıcı bir eserin muhakkak konmaması lazım. Bir hanımefendinin tedavisini devam ettiriyoruz. Onun bilhassa sırt ve kol bölgelerinde yaraları mevcut, onlar da yavaş yavaş toparlıyor. Geldiği andan itibaren erken müdahalelerini yaptık kendisi yavaş yavaş düzelme kademesindedir. Birtakım alanlar derin kabul ettiğimiz hasarları mevcut, oraların temizlikleri ve ameliyatları yapılıyor. En az hasarla ve iz kalmadan atlatması için süreç içerisindeyiz” dedi.

“KİMYASALIN UZAKLAŞTIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Yanık durumlarında birinci müdahalenin büyük kıymet taşıdığına dikkat çeken ve tüm vatandaşları birinci yardım konusunda uyaran Prof. Dr. Turan kelamlarına şöyle devam etti: “Hızlı bir halde söndürüldü daha sonraki tedavisi de hastane ortamlarında ve kliniklerde, kliniğimizde de devam ettiği için biz o sürecin daha ölçülü bir formda atlatabileceğini düşünüyoruz. Süratli bir biçimde o yangının, kimyasalın uzaklaştırılması çok kıymetli. Yanan elbiselerin çıkartılması çok kıymetli. Çeşme suyunda o bölgenin en az 10-15 dakika soğutulması hastaneye gelirken de yeniden ıslak elbiseler, bezler olabilir.”

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap