1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Beyoğlu’nda 18 yaşındaki Zuhal’in kahreden ölümü! Babanın sözleri dikkat çekti

Beyoğlu’nda 18 yaşındaki Zuhal’in kahreden ölümü! Babanın sözleri dikkat çekti
0

İstanbul Beyoğlu’nda 11 Aralık 2022 tarihinde haklarında arama kararı bulunan 2 firari kuşkulu ile polis ortasında yaşanan kovalamaca sonucunda polisin şüphelilere açtığı ateşin o sırada konutuna yürüyen 18 yaşındaki Zuhal Ebrar Yıldız’a isabet etmesi sonucu genç kız hayatını kaybetti. Polis memuru A.D. hakkında “bilinçli taksirle mevte neden olmak” kabahatinden 9 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Açılan davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmada tutuklu sanık A.D hazır edildi. Zuhal Ebrar Yıldız’ın annesi ve babası da avukatlarıyla birlikte duruşmaya katıldı.

“DUR İKAZINDA BULUNMADI”

Tanık dinlenmesi yapılan duruşmada birinci olarak olay günü polisten kaçan ve sonrasında gasp kabahatinden tutuklanan Hüseyin Ehil dinlendi. Olay günü Selçuk Çubukel’e verdiği parayı almak için buluştuğunu anlatan Ehil, “Ben siyah renkli motorumla Selçuk da beyaz renkli motoruyla gittik. O sırada merdivenlerde birisi belirdi. Motorun üzerinde ayağa kalktım. Selam verdi bize biz de selam verdik. Ben hasım sahibiyim. Gasp olayı ile ilgili aracın sahibi geldi sandım. Merdivenden inen şahıs polis olduğunu söylemedi. Direkt elini beline götürdü. Silahı çıkarıp bize doğrultunca biz de motorlarımızla sola gerçek hareket yaptık. Polis ‘dur’ diye katiyen ikazda bulunmadı” dedi.

“AH DİYEREK BİRİNİN YERE DÜŞTÜĞÜNÜ DUYDUM”

Üzerlerinde silah olmadığını söyleyen Uzman, “Güneş batmıştı. Sokak lambaları yanıyordu. Merdivenlerin önü aydınlıktı. 10-13 mermi sıkıldı ardımızdan. İkaz ateşi değildi. Bizim canımıza kast etmek için açılan bir ateşti. Zuhal Ebrar kardeşimiz bizim mahallenin kızıdır. Ağabeylerini tanıyorum. Olay sırasında oradan birinin geçtiğini gördüm. Kim olduğuna dikkat etmedim. Ben giderken kimseye çarpmadım. Ancak ‘Ahh’ diyerek birinin yere düştüğünü duydum” dedi.

“POLİSİ HASIMLARIMDAN BİRİ SANDIĞIM İÇİN KAÇTIM”

Yetkin’in akabinde öteki şahit Selçuk Çubukel dinlendi. Merdivenlerden inen sivil kişinin elini beline attığını gördüğünü söyleyen Çubukel, “Ben hasım sahibi bir beşerim daha evvel de vuruldum. Bu kişiyi hasımlarımdan birini sandığım için motosikletle kaçmaya başladım. Biz otururken merdivenlerin önünden kapalı bir bayanın geçtiğini gördüm. Birebir bayanın biz kaçarken yerde yattığını gördüm” dedi.

“SOKAK LAMBALARI YANMIYORDU”

Havanın kararmaya başladığını fakat merdivenlerin önünün aydınlık olduğunu söyleyen şahit, “Kaçış istikametimiz karanlıktı. Sokak lambaları yanmıyordu. Yerde gördüğüm bayanın vefat ettiğini öğrenince sonraki gün gidip polise teslim oldum” dedi.

“SANIK PİŞMANLIK GÖSTERSEYDİ ŞİKAYETİMİZDEN VAZGEÇECEKTİK”

Tanık beyanlarının akabinde kelam verilen anne Dilek Yıldız sanığın ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını istediğini söyleyerek, “Kızımı taammüden ve bilerek vurduklarını düşünüyorum. Bu adam hiç pişman değil. Polis polisi tutuyor. Kimse benim kızımın mevtini konuşmuyor. Hepsi sanığı müdafaaya çalışıyor” dedi. Baba Zekeriya Yıldız ise, “Sanık şayet biraz pişmanlık belirtisi gösterse biz eşimle şikayetimizden vazgeçecektik. Lakin pişmanlık göstermiyor. Ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını istiyoruz” dedi.

POLİS MEMURUNA TAHLİYE

Alınan beyanların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme tutuklu polis memurunun tahliyesine karar verdi. Karara reaksiyon gösteren anne Dilek Yıldız sanığın üzerine yürüyerek, “Ben de artık bunu öldüreceğim o zaman” dedi. Tahliye kararı sonrası duruşma salonunun önünde bekleyen Zuhal Ebrar Yıldız’ın yakınları da güvenlik için bekleyen polislere reaksiyon gösterdi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap