1. Anasayfa
  2. Gündem

Bayraktar’dan Kılıçdaroğlu’na tepki: Hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız

Bayraktar’dan Kılıçdaroğlu’na tepki: Hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız
0

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, katıldığı Youtube yayınında Baykar ile ilgili sözlerine reaksiyon gösterdi. Haluk Bayraktar, “Sn. Kılıçdaroğlu, Baykar’dan bahsederken “tek sıkıntımız rekabet ortamının yaratılması” demişsiniz. Yalnızca siz değil, son devirde karşılaştığımız iftira ve karalamaları lisana getirenler de bu temelsiz argümana sarıldılar.” sözlerini kullandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Sn. Kılıçdaroğlu, Baykar’dan bahsederken “tek sıkıntımız rekabet ortamının yaratılması” demişsiniz.

Sadece siz değil, son periyotta karşılaştığımız iftira ve karalamaları lisana getirenler de bu temelsiz argümana sarıldılar.

Daha evvel size ve başkalarına cevaben anlattıklarımızı tekrar tane tane izah edeceğim.

Hatırlarsanız, Ulusal SİHA’lara jitem diyen, bize devlet şirketlerinden insan kaynağı çalma iftirası atan, belediyeden para aldığımız palavrasını söyleyen vekillerinizi neden Diyarbakır’da, İzmir’de, Malatya’da listelerde yükselttiğiniz sorusunu cevaplamamıştınız. Sezgin Tanrıkulu’nun ismi verilince duymazdan gelmiştiniz.

Rahmetli Babamız bu iftiraları size yıllar evvel mektupla ve telefonda şikayet etmiş lakin o vakit da duyarsız kalmıştınız.

Nihayet, öbür bir iftirayı siz atınca, Babamız Özdemir Beyefendi size dava açmış ve mahkeme sizi tazminata mahkum etmişti.

Kazanılacak meblağın da şehit ailelerine bağışlanmasını vasiyet etmişti.

Bu tutarsız halinizi bir defa daha milletimizin takdirine sunuyoruz.

Rekabet sıkıntısına gelince…

Baykar, rekabet sayesinde doğdu, rekabet ederek kesiminde dünyanın önde gelen firmalarından biri oldu.

Türkiye Baykar’dan evvel İsrail’den İHA alıyordu. Baykar İHA üretti, İsrail firmasıyla rekabet etti ve Türkiye’ye daha kaliteli İHA’ları 10’da 1 maliyetle tedarik etti.

Hâlihazırda Türkiye’de İHA üretimi yapan biri vakıf şirketi, 7 firma var. Hangi monopolden bahsediyorsunuz?

Baykar, ABD, İsrail ve Çin firmalarını rekabette geride bıraktı, 30 ülkeye ihracat yaptı. Dünyanın en büyük İHA ihracatçısı oldu.

Biz mi rekabetten çekineceğiz?

Baykar, şimdiye kadar Ar-Ge yatırımının tamamını öz kaynaklarıyla yaptı. Tek kuruş nakit, devlet hibesi ya da banka kredisi almadı. Elde ettiği tüm gelirlerin %75’ini, bu yılki gelirlerinin %99,3’ünü ihracattan kazandı. 2022 ihracatı 1.2 milyar dolar.

Rekabetten neden korkalım?

Türkiye’de toplam savunma harcamaları içinde Baykar’ın hissesi %1’in altında. Hangi monopolden bahsediyorsunuz?

Baykar’ın öncülüğünde 2.5 milyonu aşkın ziyaretçinin iştiraki ile düzenlenen Teknofest’te bu yıl yarışan 332 bin kadro ve 1 milyon genç içinde 4.000’den fazla İHA grubu vardı. Bu yarışlardan orijinal teknoloji şirketleri doğuyor.

Siz değil Türkiye’den, dünyadan bize benzeri bir örnek daha gösterebilir misiniz?

Yunanistan’dan Amerika’ya kadar dünyanın en kıymetli yayın organları Ulusal SİHA’larımızın paradigma değiştirdiğini, savunma doktrinlerinin tekrar yazıldığına dair makaleler yayınladı. Lakin içerde yaptığımız işe dair söylenen, yazılan, daima birebir algı, daima birebir iftiralar…

Baykar rekabetten kaçar mı?

Desteklerken (!) keşke hakikati çarpıtmasaymışsınız.

Tekrar anlatayım; sıkıntımız Türkiye’de inhisar olmak filan değil. Biz Türkiye için, terörle uğraşımız için bu İHA’ları ürettik. Asıl Baykar öncesinde inhisar ve yurtdışı bağımlılığı vardı. Ülkemizin bu alanda yakaladığı dünya liderliğini sürdürmesini istiyoruz. Nuri Demirağ’a konulan pürüzler konulsa, üretim müsaadesi verilmese, test uçuşları için müsaade verilmese, bu İHA’lar geliştirilmeye nasıl devam edilecek?

Amasız, fakatsız bir dayanağınızı görmek için daha ne olması lazım…

Bizim için “rekabete girmeden iş yapıyorlar” iması yapmaktan vazgeçin.

Bizi ziyaretinizi tekrar tekrar anlatıyorsunuz. Ancak o ziyarette size anlattıklarımızı da, sonrasında ortaya koyduklarımızı da malesef hiç anlamamışsınız.

Biz gerçekleri anlatmaktan yorulduk, siz ise cümle ortasına, söz oyunlarıyla sıkıştırılmış tabirlerle hakikati çarpıtmaktan yorulmadınız.

Destek talebimiz yok, TAKOZ koymayın öteki ihsan istemeyiz…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir