1. Anasayfa
  2. Gündem

Başörtülü depremzede öğrenciyi kaydetmediği iddia eden okul müdürüne beraat

Başörtülü depremzede öğrenciyi kaydetmediği iddia eden okul müdürüne beraat
0

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde yaşadığı Hatay’dan ailesi ile Eskişehir’e gelen T.N.İ. (15), teze nazaran; geçen mart ayında nakil için gittiği özel okulda başörtülü olduğu için kayıt yaptıramadı. Ailenin şikayeti ile Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, okul müdürü İsmail Samur hakkında ‘halkın bir bölümünün benimsediği dini pahaları alenen aşağılama’ suçlaması ile soruşturma başlattı. Savcılıkta tabiri alınan Samur, isimli denetim kararıyla hür bırakıldı. Soruşturmanın akabinde İsmail Samur hakkında iddianame hazırlandı. Eskişehir 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Samur için 6 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. İkinci duruşmaya tutuksuz sanık İsmail Samur ile avukatlar katıldı.

‘AİLEMİZDE BAŞÖRTÜLÜ ÇOK YAKINIM VAR’

Mahkemede kendisini savunan sanık Samur, “Uzun yıllar öğretmen ve yönetimci olarak devlet takımlarında vazife yaptım. Tüm vazifelerimde hiç kimseyi kanısı sebebiyle ayrıştırmadım. Olabildiğince yardım olmaya çalıştım. Katiyetle mağduru yalnızca başörtü takıyor diye okulumuza kayıt etmemezlik yapmadım. İmam Hatip’ten gelen talebelerin bizim okul müfredatına uymaları teknik olarak mümkün değildir. Başka meslek okullarının da bizim okulun müfredatına uyması mümkün değildir. Evvelden Ulusal Eğitim yöneticileriyle depremzede çocukların uygun okullara yerleştirilmesi konusunda mutabık kalınmıştı. Mağdur ve ağabeyi ‘okulunuzda kapalı talebe var mı?’ diye sordu. ‘Yok’ dedim. Bu kere, ‘kapalı talebelerin olduğu özel bir okul var mı’ diye sordular. Özel bir okulu aradım ve okullarında 33 başörtülü talebe olduğunu, gelmeleri halinde yardımcı olacaklarını söylediler. Durumu mağdur ile ağabeyine ilettim. Kendilerine kartımı verdim ve yanımdan teşekkür ederek ayrıldılar. Muhakkak mağduru başörtülü diye okula kayıt etmemezlik yapmadım. Ailemizde başörtülü çok yakınım var. Kendimde dini vecibelerime düşkünüm” dedi.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Savunmaların akabinde mahkeme, ‘alenen dini pahaları aşağılama’ cürmüne ait ögelerin oluşmadığını, İsmail Samur’un başörtülü depremzede öğrenciye olumlu istikamette nasihatlerde bulunduğunu belirterek, beraatine karar verdi. Kararda, “Küçük mağdurun başörtüsü ile bu okula devam ettiği takdirde pedagojik açıdan bilinen bir gerçek olan ‘akran zorbalığı’na maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğu, sanık müdürün de esasen mağdurun bu duruma düşmesini yani manen ziyan görmesini engellemek niyetiyle hareket etmesi, mağduru ve mağdurun inandığı ve toplumun inandığı dini kıymetleri aşağılama niyet ve kastının bulunmadığı yeniden sanığın mağdurun rahat edebileceği kendisi üzere başörtüsü kullanan öğrencilerin bulunduğu bir öteki özel okulda yer bulmasına yardımcı olduğu, hülasa bu haliyle sanığın üzerine atılı hatanın yasal ögelerinin oluşmaması sebebiyle beraatine karar verildi” denildi. Başsavcılık ise mahkeme kararına itiraz etti. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir