1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Soylu: Türkiye, 14 Mayıs’ta bir demokrasi şenliği yaşadı

Bakan Soylu: Türkiye, 14 Mayıs’ta bir demokrasi şenliği yaşadı
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Şişli’de bulunan bir otelde Osmanbey tekstilcileri ve iş adamları ile düzenlenen kahvaltı programına katıldı. Programa birçok tekstilci ve iş adamı katıldı.

14 Mayıs’ta Türkiye için bir demokrasi şenliği yaşandığını belirten Bakan Süleyman Soylu, “ 14 Mayıs’ta Türkiye bir seçim değil, bir demokrasi şenliği yaşadı, herkes gitti, oyunu kullandı, akşamleyin de herkes sonuçlarını takip etti. Ortaya kullandığı üzere bir sonuç çıktı. Artık millet gönül rahatlığıyla ikinci tercihini kullanacak, Türkiye birinci sefer ikinci tipe gidecek. Ben 28 Mayıs’ta yapılacak cinsinde bütün dünyaya ve bilhassa bizi iki bahiste eleştiren, hem demokrasi açığı açısından eleştiren, hem de hukuk açığı açısından eleştiren Avrupa’ya da ve Batı’ya da çok önemli bir bildiri olduğunu, çok önemli milletimizin bir karşılık verdiğini ve bunun onların tabiriyle söylüyorum, Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği en güçlü yumuşak güç siyaseti olduğunu bir kere daha altını çizerek burada söylemek istiyorum.

Bu seçim sonuçlarından sonra önümüzdeki 5 yıl ihracat yaptığımız ülkelerin Avrupa başta olmak üzere öbür merkezlerin her birinin size karşı bakışları, size karşı yaklaşımları, yani işinizi düzgün yaptığınızdan ötürü elbette ki şu ana kadar rastgele bir farklı bakışları kelam konusu değildir ancak zihinlerinin ardında Türkiye’yi kendi yaftaladıkları, haksız olarak Türkiye’ye bir yafta ürettikleri o demokrasi açığı ve o hukuk açığı konusunda artık kelam söyleyemeyecek pozisyona geleceklerini daima bir arada göreceğiz. Türkiye açısından Türkiye’nin önümüzdeki süreçte açmak istediği yolları daha güçlü bir biçimde açacak. Bu Türkiye’ye bariyer kurmak isteyenlere o gücü ve takati vermeyecek ve Türkiye gerek turizm açısından, gerek milletlerarası direkt yatırımcı olarak önümüzdeki 5 yılı çok verimli bir 5 yıl olarak değerlendirecek” sözlerini kullandı.

6 gün sonra Türkiye’de birtakım tartışmaların, birtakım gündemlerin sona ereceğini lisana getiren Soylu, “Cumhurbaşkanı belirlenecek, akabinde bir hafta içerisinde hükümet belirlenecek. Sonrasında hem bakanlıkların çalışmaları, hem de meclis çalışmaları başlayacak. İnşallah Türkiye Yüzyılına daima birlikte güçlü bir başlangıç yapacağız” dedi.

Türkiye’de artık koalisyonun ve koalisyon pazarlıklarının olmayacağının altını çizen Soylu, Millet İttifakı’nın seçimlerin akabinde parlamenter sisteme geçmek istediğini vurgulayarak, “Çünkü bunlar halka tüzel deklarasyonlardır. Biri dedi ki, ‘ben başbakan olmak istiyorum’, biri dedi ki ‘ben cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini büsbütün ortadan kaldırmak istiyorum’, seçime bunun için gidiyoruz zati. Yapacaklarınızı, ortaya koyacaklarınızı, söyleyeceklerinizi vatandaşla paylaşır, geldikten sonra yaparsınız. Lakin millet buna müsaade vermedi. Türkiye Millet İttifakı’nın en kıymetli tezlerinden birisi olan bir öneriyi 14 Mayıs’ta rafa kaldırmak değil, büsbütün veto etti, çöpe attı.

Dedi ki ‘Sen Başbakan olmak istiyordun, ben sana bu başbakanlık tezkeresini vermiyorum kardeşim’ Ötekisine dedi ki, ‘Sen parlamenter sisteme dönmek istiyordun, biz sana bu imkanı da vermiyoruz artık’. Türkiye kendi ismine orada çok değerli bir karar verdi, yoluna ve seyahatine devam ediyor” biçiminde konuştu.

Muhalefetin iktidara koalisyonla gelmek istediğini söz eden Soylu, “Daha seçime girmeden makam, mevki ve pazarlıkları, daha seçime girmeden kurulmamış hükümette ayrılıklar, masanın altı, masanın üstü, ‘seçimin sonucuna kadar ağzımı kapatıyorum, seçim sonucu ağzımı açacağım ve gereğini yapacağım’ lafları. Birebir vakitte devletin en değerli bakanlıkları, devletin değersiz bakanlıkları, bunların dağılmaları, bunların dağılmamaları üzere aslında bizim hafızalarımızda ve anılarımızda bize makûs şeyler hatırlatan her sıkıntıyı önümüze koydular bu seçim içerisinde. 14 Mayıs’ta millet istikrarını müdafaaya almıştır. Eskiye dönüş tablosu seçmeni ürkütmüştür ve millet istikrarını muhafaza ismine kıyama durmuştur. 14 Mayıs’ta parlamenter sistem tartışmaları, koalisyon periyodu tartışmaları bitmiştir. İnşallah 28 Mayıs’ta bu karar güçlü bir formda milletimiz tarafından, tekrar milletimizin iradesiyle onaylanacaktır” diye konuştu.

“FETÖ, AMERİKA’NIN İSTİHBARAT ÖRGÜTÜDÜR”

FETÖ’nün Amerikan’ın istihbarat örgütü olduğunu vurgulayan Soylu, “Sadece bir terör örgütü falan değildir, istihbari bir örgüttür. Türkiye bugüne kadar yaşamadığı bir 5 yıl yaşayacaktır. Onun altını çizerek söylüyorum, bunu görüyorum. Türkiye’nin kapasitesini yaşadığım için, dünyayı bildiğim, gördüğüm için, Avrupa’yı yaşadığım, bildiğim, gördüğüm için imkanları bildiğimiz ve gördüğümüz için. Türkiye’nin özel kesiminin kabiliyetini ve kapasitesini bildiğimiz için Türkiye’nin altyapısında da çok büyük bir katkı sağlayabildiğini görebildiğimiz ve gördüğümüz için Türkiye’nin bir huzur iklimine eriştiğini gördüğümüz için Türkiye’nin etrafımızdaki coğrafyada Türkiye’ye yönelik değerli bir adım olduğunu gördü.

Yarın Cerablus’a gidiyoruz biz. Cerablus’ta temel atacağız. Katar yaklaşık 240 bin konutunun, çok kıymetli bir kısmının Katar Emiri’nin talimatıyla orada üstlenerek yapmaktadır. Türkiye’de olan Suriyeli kardeşlerimize orada konutlar yapacak ve kendisi bunu üstlenmiştir. Orada yaklaşık 2-3 yıldır yaptığımız, bizim değil, oradaki elde edilen gelirlerle birebir Türkiye’de yapılan üzere organize sanayi siteleri var. Mare’de var, El Bab’ta var. Cerablus’ta var, Azez’de var. Buraların hepsi bir ticaret merkezidir” açıklamasında bulundu.

Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü: “21 yıldır bu gemiyi karaya oturtmayan Recep Tayyip Erdoğan’a inancın ve bu ülkenin istikrarına ve geleceğine itimadın. 14 Mayıs’ta seçim bitmedi, sizleri tekrar 28 Mayıs günü sandığa bekliyoruz. Eşinizden, dostunuzdan sandığa gitmeme kararında olan yahut gerek görmeyen olursa lütfen onlara da teşvik edin. Oy vermeye ayıracağımız yarım saat 100 yıllık geleceğimizi belirleyecektir, lütfen bunu riske atmayalım”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir