1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Soylu: Pazartesi günü Şükür Namazı’nı Ayasofya’da kılacağız

Bakan Soylu: Pazartesi günü Şükür Namazı’nı Ayasofya’da kılacağız
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeşilköy de bir otelde düzenlenen ‘Sivaslılarla Buluşma’ programında İstanbul’da yaşayan Sivaslılara seslendi. Soylu, “Suriye’de bulunmamızın sebebi şuydu. Tam 2011 yılından itibaren bir Suriye iç savaşı var. Ve oradan toplam 6 milyon 800 bin insan ülke içinde yer değiştirdi, Suriye’nin içerisinde, 6 milyon 700 bin insan da ülkesinin dışına çıktı. Ürdün’den Lübnan’a kadar, Avrupa’dan Türkiye’ye kadar, kısmen Mısır’a kadar tam 6 milyon 700 bin insan ülkesinden yer değiştirdi. Türkiye’ye de geldi, bugün 3 milyon 381 bin Suriyeli kardeşimiz var. Bundan tam 1 yıl evvel Cumhurbaşkanımızla Katar Buyruğu bir ortaya geldiler. Dediler ki, ne yapmamız lazım? Zira Cumhurbaşkanımız bundan bir mühlet evvel Birleşmiş Milletler kürsüsünde bütün dünyaya seslendi. Orada terörden arındırdığımız bir bölge var. Gelin oraya konutlar yapalım. Bütün dünya ülkeleriyle bir arada yapalım. Bütün dünya ülkeleriyle burada, o insanları Türkiye’den alıp, o inançlı bölgeye yerleştirelim. Bir tek ülkeden ses çıkmadı. Bir tek ülkeden biz bunu yaparız denmedi” diye konuştu.

“TEK SES KATAR’DAN GELDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine tek yanıt veren ülkenin Katar olduğunu vurgulayan Soylu, “Nereye? Benim bugün gittiğim Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesine, Barış Pınarı bölgesine, birebir vakitte zeytin Kolu Harekâtı Bölgesi’ne bu bölgelerin tamamına bize bir ülkeden ses geldi. O da Katar’dan. Katar dedi ki ‘ben Türkiye’nin bu davetine yanıt veriyorum’ ve Türkiye’nin bu davetine yanıt vererek ben orada tam 240 bin konutun yapılması konusunda Türkiye’yle bir mutabakata varıyorum. Tam 1 milyon Suriyeli kardeşimizi Türkiye’den alacağım ve 240 bin konutla birlikte orada Cerablus’ta, El Bab’da, Tel Abyad’da daha sonra Resulayn’da o bölgelerde bu konutlar yapacağım. Yalnızca konuk yapmayacağım. Bir taraftan organize sanayi sitesi yapacağım. Bir taraftan tarım alanları yapacağım. Bir taraftan hastaneler yapacağım. Bir taraftan okullar yapacağım. Bir taraftan alışveriş merkezleri yapacağım. 60 metrekarelik, 80 metrekarelik, 100 metrekarelik meskenler yapacağım. Ve orada tek bir kural koyacağım. Türkiye’den gelen Suriyeliler burada oturabilme hakkına ve çalışabilme hakkına sahiptirler. Dostluk gösterdi, yakınlık gösterdi ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu büyük sıkıntıda Katar Buyruğu, Recep Tayyip Erdoğan’la dostluğu ve Türkiye’yle dostluğu sebebiyle elini uzattı. Bugün onun için gittik. Bugün birinci 5 binlik konutun temelini atabilmek için, Nisan ayında 240 bin konutun protokolünü yaptık ve birinci 5 binlik konutun bugün temelini attık. 6 ay içerisinde 5 bin konut bitecek. Artık 2 ay içerisinde 28 bin konut daha başlayacak. Ve 240 bin konutun inşallah 2.5 yıl en geç 3 yıllık bir süreç içerisinde tamamlayacağız. Burada inançlı, onurlu ve istekli bir geri dönüşle bir arada bu problemde bütün dünyada ve insanlık tarihinde birinci sefer bir adım atacağız. Tayyip Erdoğan o denli lafla peynir gemisi yürüten bir önder değil, bütün dünyaya, işin nasıl yapılacağını, insanlığa nasıl sahip çıkılacağını ve bugüne kadar 21 yıldır Türkiye’yi hangi noktadan, hangi noktaya getirdiğini gösteren bir liderdir” formunda konuştu.

“DÜNYANIN HER ÜLKESİNDE BU İKİ FOTOĞRAFIN TEK GALİBİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN OLACAKTIR”

Sivaslılara seslenen Soylu, “Salona geldiğimiz andan itibaren, bize sahip çıktınız. Sevginizi, samimiyetinizi gösterdiniz. Size şunu söylemek istiyorum. 14 Mayıs’ta Türkiye bir imtihandan geçti. Size kucak dolusu şükranlarımızı, minnetlerimizi söz ediyoruz. Tayyip Erdoğan’a sahip çıktınız. Ve birinci cinste Tayyip Erdoğan’a bu millet 27 milyon 133 bin oy verdi. 27 milyon oy. Ve yüzde 49.5 bir arada bay bay Kemal de birinci cinste güya Tayyip Erdoğan’ı yenecekti. O da yüzde 44.80 oy aldı. Artık 28 Mayıs’a gidiyoruz, 2 tane fotoğraf var. Biri Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı, biri de Kemal Kılıçdaroğlu, bay bay Kemal fotoğrafı. Dünyada hangi ülkede bu iki fotoğrafı ortaya koyarsanız, bu iki fotoğrafın Allah’ın müsaadesiyle bir tek galibi olacaktır o da Recep Tayyip Erdoğan olacaktır inşallah” dedi.

“ŞÜKÜR NAMAZINI AYASOFYA’DA KILACAĞIZ”

Soylu, “Recep Tayyip Erdoğan’ı size emanettir. Sivaslı hemşerilerim, bu emaneti aldınız, kabul ettiniz mi? Pazar akşamı Allah nasip edecek, Dünya başkanı yine seçilecek. Pazartesi sabahı namazında, şükür namazında Ayasofya’da kılmayı bize nasip edecek” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir