1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Soylu CNN TÜRK’te Sinan Oğan’ın kararını yorumladı: 2 sebebi var

Bakan Soylu CNN TÜRK’te Sinan Oğan’ın kararını yorumladı: 2 sebebi var
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları şu halde: Bugün Ayvansaray’da roman kordinasyon merkezindeydik. Ben roman lisanında yaklaşık 50-60 söz biliyorum. Ben Gaziosmanpaşa’da yaşadım. Orada baya bir roman var. Bizim sınıf arkadaşlarımız vesaire vardı daima bir arada büyüdük. Bizde babadan kalma bir roman dostluğu var. Onların işlerinde güçlerinde zorluklarında daima romanlarla bir arada olduk.

‘YÜZDE 90’LIK KONSOLİDASYON YAKALADIK’

Siyasete ben şöyle bakarım; Bir kampanya psikolojisi vardır. Kampanyaya giren kişi sahanın tesirini kaybedebilir. Sadettin Bilgiç’in yanında 17-18 yaşlarında bütün konuşmalar ve anonsları ben yapıyordum. Kampanyada şöyle bir şey var; Birinci etraf size yakın olanlar, İkinci etraf izleyenler, Üçüncü etraf de size zıt olanlar. 3 halka vardır. Ben birinci, ikinci ve üçüncü halkayı da görürüm. Biz kampanyaya başladığımızda birinci kampanyamız zayıftı. Kampanyanın akabinde yüzde 90’lık konsolidasyon yakaladık. O konsolidasyon hala devam ediyor. Bizim taraftaki konsolidasyon çok yüksek, karşı tarafta düştü. Birinci cinsten sonra kaybetme korkusu. Seçimi kaybetme korkusu değil. Türkiye’nin bu vakte kadar geldiği noktayı kaybetme korkusu. İkinci dehşet; Terör korkusu ve LGBT korkusu, hiç telaş etmeyin bu türlü bir şey olmayacak dedik. Macaristan’da Başbakan seçimlere giderken, Soros Macaristan’da seçimlere tesir etmek istedi, Macar İçişleri Bakanı dostum benim. Seçime ABD’nin şahsen para gönderdiğini ben birinci kere gördüm. Burada ABD para gönderdi dikkatli olun dedi. ABD, Avrupadaki bir çok ülkeyi konsolide ederek bizim içimizdeki LGBT derneklerine çok fazla yardım yapıyor. TV dizileri üzere yerlere çok fazla yardım yapıyor. ABD’nin iki şeyi var; Bir LGBT üzerinden yürür, iki Çin’e karşı Uygur Türklerinin üzerinden yürür. Türkiye’yi bir saha olarak görüp, Türkiye’yi de etkileyerek bizim Uygur Türklerine karşı bir şeyler yapabilmek ve Çin’i sıkıştırmak istedi. Bunu ABD uzun müddettir iç siyaset haline getirdi.

Benim kaanatim odur, Türkiye’nin aile yapısana, gelecekti planlarına karşı ön plana çıkartığı şeydir. Ben PKK’nın da olağan terörizmden çok kültürel terörizm yaptığını düşünmekteyim. Ne vakit PKK devreye girdi, seküler bir anlayış, buna seküler demekte yanlış olur tahminen. PKK, Ladin’i bir örgüt. Doğu’da aile yapısını parçalamak istedi. Doğu ve Güneydoğu’da bayanın özgürlüğü ve hakları konusunda öne bir şeyler sürdü ve batıda bunu destekledi. İşid’de İslam’la karşı kurulan bir örgüttür. FETÖ’de hristiyanlaşma örgütüdür.

‘BU KARARIN İKİ SEBEBİ VAR’

Birincisi Sinan Oğan birinci tıpta da mümkün olduğu ölçüler etrafında ulusal bir yol ortaya koydu, elbette bize söyledikleri de olacak zira aday. Muharrem İnce’nin de yarıştan çekildikten sonra oylarının oraya geçtiğini düşünüyoruz. 3 puanlık bir oy var. O oyların daima gezdiğini düşünüyoruz. Evvelden bunlar yüzer gezer oy denilirdi. Bunlar protest milliyetçi oylar. Aslında YETERLİ Parti’nin oylarıydı bunlar. Burada o protest milliyetçi oylar, hem ÂLÂ Parti’de oldu, hem Muharrem İnce’de oldu ondan sonra da Sinan Oğan’da oldu. Protest milliyetçi oylar olabilir elbette fakat günün sonunda bir kıymetlendirme yapılıyor. Tahminen bize karşı bir kıymetlendirme ancak orada olmama sebebi şu; Hem dış siyaset açısından hem de iç siyaset açısından milliyetçi tutumları var. Kılıçdaroğlu biz Suriye’den Mehmetçiği çekeceğiz dedi. Oradan askeri çekince orada bir terör devleti kurulacak. Türkiye’de en çok etkilenen ve en çok ekip olarak atılım yapan milliyetçi seçmendir. Milliyetçi seçmen politik seçmendir. DÜZGÜN Parti’nin bir kısmı benim kanaatim protest seçmendir. Cem Uzan’ın oyları vardı. Onlara dönerci dediler ancak çok yanlış, çok okumuş, kendini geliştirmiş seçmeni de vardı. Lütfü Türkkan şehit ailesine küfrettiği an UYGUN parti’de 2,3 puan bir kayıp oldu. 13,5 puandan 10.2’ye düştü o an. Demek ki ÂLÂ Parti’nin içerisinde bu türlü bir kitle var. Burada milliyetçi seçmenin konsolide olmasının en temel sebebi Türkiye’nin jeopolitiğidir. Orta Asya Türk devletleri kavramıdır.

Sinan Oğan bugün bir hal koydu. Ben Erdoğan’ı destekleyeceğim dedi. Temel itibariyle Millet İttifakı da bir karar verdi. HDP’yle çok yakın bağlantıya girdi. HDP’nin oy aldığı yerden çok yüksek tesir oldu. HDP’nin oy oranı da düştü. HDP’nin kendileri 12,13 üzere bir oran bekliyordu. Kılıçdaroğu’nun kendilerinde gösterdiği hassasiyetin bir avantaj olacağını düşündüler ve oradaki insanlarda korktu bu durumdan. Cudi Kap başladı.

‘AMERİKA’YLA GEÇİNMEK İSTEYENLER TÜRK SİYASETİ İÇERİSİNDE HDP’Yİ KUTSAR’

Doğu ve Güneydoğu, 15 Temmuz’dan sonra öbür bir istikamete yanlışsız gitti. Burada Türkiye geçmişteki terörle uğraşlarına nazaran diğer yere gitti. Evvelden terörü döverdi, sonra çekilirdi öteki işlerinde dönerdi. Burada Tayyip Erdoğan öbür bir şey yaptı. Teröristi etkisiz hale getirdi. Burada yol yaptı, eğitim alanlarını genişletti. Burada son 6 yılda %60 oranında tabip oranı arttı. Doğu ve Günaydoğu Anadolu burada yükseliyor artık. 6-8 Eylül oranlarında Doğu’daki bütün büyük aileler HDP’yi kınadı. Orada birinci sefer büyük aile ve aşiretlerin sert bir eleştirisi oldu. Orada da kalmadı. Taban dalga olarak devam ediyor bu. Amerika’yla geçinmek isteyenler Türk siyaseti içerisinde HDP’yi kutsar, onunla uygun geçinmeye çalışırlar. Meğer bugün hepimiz görüyoruz ki onların dediği tutmadı. Temel itibariyle iki şeyi ayırmamız lazım. Tayyip Erdoğan aykırılığıyla, HDP’nin oylarını ayırmak lazım. HDP’nin daima oyları düşüyor. Orada üzerine kişi idame edemiyorlar. Artık görüyoruz ki Türkiye oradaki insanları kucaklamak için çok fazla adım attı. Orada Alevilere karşı yaptığı adımlarda değerliydi. Bundan 10 yıl sonra göreceksiniz, Türkiye’nin şu anda attığı en büyük adımlardan birisi de HÜDA-PAR adımıdır. Burada islamcı jenerasyonu tekrardan geliştirecek bir adımdır bu. Burada Türkiye çok kıymetli ve stratejik bir adım atmıştır. Burada 10 yıl sonra bunu Süleyman Soylu diye bir fani söyledi ancak bunu Tayyip Erdoğan yaptı.

HDP seçmeni ikiye ayrılır. Bir HDP seçmeni ideolojiktir. İkinci seçmen seküler HDP seçmenidir. Onlar AKP zıtlığından HDP’lidir. Diyarbakır’da havuzlu bu türlü meskenleri olan seçkin bir kesim var. Bunlar terörden dolayı vermezler, İzmir’de AKP aksiliğinden dolayı verilen oy üzeredir.

Şöyle Doğu ve Güneydoğu’da olan herkes şunu söyleyebilir. Biz HDP’ye oy vereceğiz lakin siz kayyum atayın, onlar bizi yönetmeye devam etsin diyor. Orada bir memnuniyet var. Kayyumla tıpkı vakitte para çalma olmuyor, yatırım yapıyor o tarafa. 900’ün üzerinde yargılamalar var. Kanun şöyle diyor; Bunu Avrupa’da şöyle yapmış. Batasuna örneğinde var. Kanunda diyor ki siz tamamına kayyum atayın diyor. Kanun diyor ki bu türlü bir şeyde senin vazifenin Belediye Lideri’ni vazifeden almak yerine kayyum atamak diyor. Siz fakat şunu kayyum atayarak atabilirsiniz. İçerisinden birini atayabilirsiniz. Türkiye’yi irite eden en büyük problemlerden birisi özerklik sıkıntısı. Çok sol terör örgütleri var, onlar birinci başta harekete geçer, sonra toplumsal tahriklerele bir arada bir kıymetlendirme yaparlar.

‘TÜRKİYE’DE 3,3 MİLYON SURİYELİ VAR’

Rakam sorunu önemli bir iştir. Ben 2011’de iç savaş çıkmadan evvel baktığımda Suriye’nin nüfusu 21,5 milyon civarındaydı. Memleketler arası kuruluşlar şunu diyor. 6.5 milyon insan yurdu terk etti, 500 bin insan hayatını kaybetti, 6 milyon insan da yer değiştirdi diyor. Suriye’nin nüfusu şu anda 16,5 milyon civarında . 4 milyon İGAP’da nufüs var. Yani bizim hududumuzda tam 6 milyon insan var. 10 milyonu da iç bölgelerde. Rejim ve PYD’nin bölgesinde toplam 10-10,5 milyon üzerinde insan var. Artık size iki sayı diye söyleyeceğim, Ürdün’de, Lübnan’da, Mısır’da ve Avrupa’da 800 bin kayda geçmiş Suriyeli var. Bu vakte kadar Yunanistan’a geçen 1 milyon 200 bin kişi var denizden geçen. İtalya’ya da 50 bin kişi geçmiş. Karadan da 500 bin kişi Avrupa’ya geçmiş. Toplamda 1 milyon 750 bin kişi buradan Avrupa’ya geçmiş. Türkiye’de şu anda toplamda 3 milyon 381 bin 429 kişi var süreksiz müdafaa statüsünde.

İkamet izniye ülkede kalan yabancıların hepsi 1 milyon 308 bin 514 kişi var. Memleketler arası muhafaza kapsamında bulunan 300 bin 720 kişi var. Ancak biz mülteci alırken diyoruz ki biz Doğu’dan mülteci almayız. Biz Batı’dan mülteci alırız. CHP de öbür bir şey diyor burada. CHP diyor ki biz bu kuralı kaldıracağız Doğu’dan da göç alacağız diyor. Şu an Avrupa, Ukrayna’ya bu formülü uyguladı. Burada da bir prosedür var. Makul koşullarda siz bu insanları istediği ülkeye de gönderebilirsiniz. Dünya diyor ki burada birtakım şahıslar var. Bu beşerler hangi ülkeye giderse ben yardımcı olayım diyor. Yaklaşık 7500 kişi hayatını kaybetti Suriyeli. Bunların hiçbiri kayıtsız değil hepsi kayıt altında. Biz 2011-2012’den beri bir siyaset setimiz var. Biz bunu uyguluyoruz. Avrupa buna geç uyandı. Bunlar Avrupa’ya geçmeye başlayınca Avrupa dedi ki bir şey yapalım. Ben Çalışma Bakanıydım, Ahmet Davutoğlu o vakit Dışişleri Bakanı’ydı. Davutoğlu orada kendime nazaran bir konum alayım, Avrupa’yı ardıma alayım diye çarçabuk bir mutabakat yaptı. Biz burada tekrar mutabakat yeterince üstümüze düşeni yaptık ancak Avruğa hala bu hususta hakikat düzgün bir şey yapmadı. Ben 7 yıldır devletin içerisindeyim. Hollanda güvenlik bakanı bir orta bana geldi, bir sürü operasyonlarda onlarla diyoloğumuz var. İngiltere Bakanı, Almanya Bakanı bir birçoklarıyla bağlantımız var. Taliban’la temel itibariyle irtibatımız yok fakat direkt olarak irtibatımız var. Buradan yalnızca 100 bin kişi Afganistan’a gönderdik. Bunları irtibata geçmeden gönderemezsiniz.

SINIR GÜVENLİĞİ

Biz 1315 km uzuklukta güvenlik duvarı yaptık. TSK’ya biz bu duvarları İçişleri Bakanlığı olarak yapıp onlara teslim ediyoruz. Buralarda tarihi işler yapıldı. Suriye hududunda yaparsınız düz arazidir. Lakin Çaldıran’da yapmak sıkıntı oluyor. Türkiye’nin en soğuk yeri burasıdır. Bazen -40 derece oluyor. En son Kasım ayında gittik ben hayatımda bu kadar çok üşüdüğümü hatırlamıyorum. Biz Van Gölü’nü kıyı güvenliğe verdik. Buradan geçiş yapan kaçakları da engelledik.Tüm deneyimimizle biz buna karşı durduk. Afedersiniz, Bu işin profesyoneli olduk. Burada hudut karakolları var. Buna karşın biz nasıl burada gayret sergiliyorsak oradan geçen kişi de uğraş sergiliyor. VİP olarak Afganistan’dan 6-8 bin dolara Almanya’ya geçiş sistemi var. Amerika, Afganistan’ı bir uyuşturucu yerine çevirdi. Dünyada uyuşturucuyu CIA yönetir. Biz burada eroin çizgisini kestik. Burada dünyanın en büyük eroin yakalamalarını yaptık. Van, Ağrı ve Hakkari’de bu işler ağırmış, biz bu üç ile baskı yaptık. Makü, PKK’nın yeni karargahıdır. Burası bize yanlız 40 km’dir. Burası şu anda PKK’nın yeni karargahıdır. Burası ana karargah lakin İran sorarsanız burada bu türlü bir karargah yok derler. Bu duvar hem teröre karşı bir duvardır, hem uyuşturucuya karşı bir duvardır, hem de insan kaçakcılığına karşı bir duvardır. Burada Tendürek dağına bir uzay üssü üzere bir üs koyduk. Artık Ağrı Dağı’na da bir tane kuruyoruz.

Almanya’da da Türkler oy kullanıyor. Bunların kimileri Almanca bilmiyor bu ekstrem olaylardır. Sayıları düşüktür. Suriye bizim iklimimizin insanları ve Suriyeliler oto denetimi olan beşerler. Biz birtakım yerleri de bu insanlara kapattık. İstanbul’u Suriyelileri kapattık. Mesela biz Fatih’de yabancı öğrenci yahut çalışanı da kapattık. Terörden arındırılmış bölgelere dönenler oldu. Bir kısmı döndü, barınamayıp tekrar geldiler. Onları orada barındırmak istemeyenler var. Onların orada yerleşmesini istemiyorlar. PKK da bunu istemiyor, PYD de bunu istemiyor, bence rejim de bunu istemiyor. Devlet siyaseti olarak biz bu insanları uzun yıllar vatandaşlık konusunda desteklemiyorduk. Türkmenleri orada bölgenin savunmaları karşılığında bırakmayı düşünüyorduk ancak baktık olmuyor ki bu insanları kabul etmek zorunda kaldık. Operasyon yaptığımız, terörden arındırılmış yerde 6 milyon insan tutuyoruz. Buradan askeri çekerseniz, orayı PYD ele geçirir. Bu da oradan buraya 6 milyon göç demek. Amerika’nın yapmak istediği şu; Bölgeye bir terör devleti kurmak ve 100 bu ülkeleri bununla yormak. Türkiye buna istek göster mi?

‘SURİYELİLERİN %70’İ GİDERİM DİYOR’

Yaklaşık 1 yıldır Suriye’de bunun çalışmaları sürüyor. Katar Buyruğu ben Suriye konusunda yardım yapmak istiyorum dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız burada BM’de gelin buraya konut yapalım dedi. Oradaki devletler yaklaşmadı buna. Katar Buyruğu de biriket meskenler konusunda takviye olmak istedi. Biz bunu bulduk lakin bizden sonra vatandaşlar da kendileri yapmaya başladı. Öbür tarafta Türkmen bölgeler var. En değerli bölgelerden birisi. 240 bin konutu Katar yapıyor, biz yapmıyoruz. Burada Katar diyor ki bir kısmını ben yapacağım, bir kısmını de sizinle birlikte. 23 bin konutun imali çarşamba günü başlıyor. Katar’ın ortaya koyduğu kaide ne? Katar diyor ki Türkiye’de yaşayan beşerler lakin buraya göç edebilir diyor. Yani buradaki insanları oraya göç ettirmek üzerine kurulmuş bir aksiyon. Elbab, Cerablus ve Tel Abyad’da bu türlü bir kent yapılacak. Biz soruyoruz siz masraf misiniz diyoruz, %70’i giderim diyor. Burada Katar buradan para almayacak, tıpkı vakitte 7-8 sene kaldıktan sonra ben sana sahiplendireceğim diyor. O bölgede sanayi sitesi kurduk. Merkel rasyonel bir siyasetçidir. Ben Merkel’i bunlardan ayırırım. Bunların beşere muhtaçlığı var. Bunlar göçmenleri Türkiye’de tutup daha sonra kendilerine almayı düşünüyorlar. Bunların üretime muhtaçlığı var. Zati 550 bini dönmüş burada bu türlü bir imkan verirsen 1 milyonu da dönmez mi?

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir