1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Soylu: Bugün dağlardaki terörist sayısı 77’ye kadar düşmüştür

Bakan Soylu: Bugün dağlardaki terörist sayısı 77’ye kadar düşmüştür
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şişli’de bir otelde düzenlenen kahvaltılı programda Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı çalışanı ile bir ortaya geldi.

Programda konuşan Bakan Soylu, “Aralık 2016 öncesinde Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde İHA ve beşerli keşif uçağı yoktu. Bugün 10 küçük İHA’mız, 50 insansız hava aracımız mevcuttur. 2018’den itibaren jandarmamıza 13 adet Atak helikopteri aldık. Kıyı Güvenlik Komutanlığımızda da 6 insansız hava aracı, 9 küçük insansız hava aracı, 3 Kıyı Güvenlik uçağı mevcuttur. Jandarma üs bölgesi sayısı 162’ye ulaştı.

Diğer asayiş hizmetleri manasında da jandarmada değerli değişimler olmuştur. Jandarma bünyesinde siber cürümler ünitesi kurduk. Bugün prestijiyle 40 vilayette şube müdürlüğü, öteki vilayetlerde kısım amirliği düzeyine ulaştırdık. İtimat masalarını jandarma bünyesinde kurduk ve buralara bayan işçi atadık. Jandarmamızda 200 itimat masasına ulaştık” diye konuştu.

Bakan Soylu, “Kastamonu başta olmak üzere bütün sel afetlerinde olsun, Elazığ, İzmir, Bingöl, Van sarsıntılarında olsun, orman yangınlarında ve en son asrın afetinde bu arkadaşlarımızla birlikte çalıştık. Jandarma Özel Harekat Komando Taburu yüzde 61’i, Jandarma Asayiş Komando Bölüğü yüzde 78’i sarsıntı bölgelerinde vazife almıştır. Toplam 32 bin 880 güvenlik korucusu da bu afetlerde vazife almıştır. Jandarma Güvenlik Akademilerinde eğitim alan 11 bin 116 kardeşimiz de eğitimlerine orta vererek bu afetlerde vazife almıştır” dedi.

“BUGÜN DAĞLARDAKİ TERÖRİST SAYISI 77’YE KADAR DÜŞMÜŞTÜR”

Terörist sayısının 77’ye kadar düştüğünü belirten Soylu, “Bugün dağlardaki terörist sayısı 77’ye kadar düşmüştür. Son 6 yıl evvel bu sayı 3 binler düzeyindeydi. Çok ara aldık. Milletimize karşı yüzümüz eğik değildir. Jandarma teşkilatı tarihin en büyük muvaffakiyetlerini yaşamaktadır. Allah’a şükür şu anda topraklarımızda giremediğimiz yer yoktur. Yıllarca terör himayesinde olan dağlar, bugün ay yıldızlı bayrağın sevinciyle neşelenmektedir” dedi.

Programa Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Çetin ve Kıyı Güvenlik Kumandanı Tümamiral Ahmet Kendir de katıldı. Programın akabinde Bakan Soylu ile kurum işçisi hatıra fotoğrafı çekindi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir