1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Soylu: Aramaların yüzde 72’si asılsız çağrı

Bakan Soylu: Aramaların yüzde 72’si asılsız çağrı
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şişli’de bir otelde düzenlenen programda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, AFAD, Göç yönetimi ve 112 işçileri ile biraraya geldi.

Soylu, “Türkiye’nin değerli sınamalarla karşı karşıya kaldığı 7 yılı daima birlikte yaşadık. Hem bu periyodu atlatmak hem de 21’inci yüzyılın taleplerini karşılamak için buradaki her kurumda ve öteki kurumlarımızda kıymetli değişiklikler yaşadık. Çok önemli projeleri daima birlikte hayata geçirdik. Mesela Nüfus Genel Müdürlüğümüz çatısı altında öncelikle değişimi simgeleyen ‘Yeni kuşak konsept nüfus müdürlüğü projesini’ başlattık. Bugüne kadar 70 vilayet ve 818 ilçe olmak üzere toplam 888 hizmet ünitesini yeni konsepte nazaran yeniledik” diye konuştu.

“YURT DIŞI KAYNAKLI BİR ŞİRKETTE OLMASINDAN DA RAHATSIZLIK DUYDUK”

“Devletin bir Cemal yüzü vardır. Bir de Celal yüzü vardır” diyen Soylu, “Cemal yüzü güler yüzlüdür. Cemal yüzü şefkatlidir. Cemal yüzü kapsayıcı bir de Celal yüzü var. Olağan Celal yüzü biraz devletin devlet olduğunu hissettiren bir yüzdür. Oldukça arkadaşlarımızla bir çalıştık. Uğraş gösterdik. En nihayetinde şu noktaya geldik. Biz kendi biyometrik data yazılımımızı kendimiz yapalım istedik. Ve bunun yurt dışı kaynaklı bir şirkette olmasından da rahatsızlık duyduk. Yerli ve ulusal bir yazılım ortaya koyalım istedik. Yerli ve ulusal bir yazılımı ortaya koyduk” dedi.

“ORTALAMAMIZ 1,02 SANİYE”

Bakan Soylu, 112 davet sisteminin memleketler arası mükafata layık görüldüğünü söyledi. Soylu, “Türkiye’nin her köşesinde şu an 79 vilayette bu merkezleri hayata geçirdik. Kocaeli ve biraz evvel söylediğim üzere Kırşehir merkezlerinde süreçleri devam ediyor. Tüm acil davet hizmetlerini tek numara altında topladık şunu söyleyeyim. Günde yaklaşık 350 – 400 bin davet aldınız. Yalnızca afet periyodunda bu davet 600 binin üzerine çıktı. Bizim bunları karşılama ortalamamız 1,02 saniye. Dünyada da bu türlü bir karşılık yok. Yani bunun için elbette ki burada en temel problemlerimizden bir tanesi yüzde 72’sinin temelsiz davet olması. Şayet asıl davet olmasa hem çalışanlarımız çok daha rahat edecekler” diye konuştu

“KENDİ YERLİ VE ULUSAL PASAPORTUMUZU YAPTIK”

“Avrupa da 3 ayda, 4 ayda, 5 ayda pasaport veremedi” diyen Bakan Soylu, “Elimizdeki bütün pasaport stokları sona erdi. Lakin en değerli problemlerden bir adedini yaptık. Vatandaşımızı eksik etmemek için pasaport beslemesi yaptık. Bir adedini olağan yıllardan beri aldığımız Fransa’dan temin ettiğimiz pasaport beslemesi yaptık. Yani bize defteri gönderdiler. Biz de onları burada bastık. İkincisi Macaristan’la anlaştık. Macaristan’da tekrar bastık. Üçüncüsü bu esnada Darphane’de kendi yerli ve ulusal pasaportumuzu yaptık” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir