1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Soylu: 2025 yılı sonu itibariyle iki şark görevini bir şark görevine düşüreceğiz

Bakan Soylu: 2025 yılı sonu itibariyle iki şark görevini bir şark görevine düşüreceğiz
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şişli’de özel bir otelde Emniyet Genel Müdürlüğü işçileri ile kahvaltı programına katıldı. Kahvaltıya Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, İstanbul Vilayet Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve polis memurları katıldı. Yemeğin akabinde Bakan Süleyman Soylu konuşma yaptı. 

 “2025 YILI SONU İTİBARİYLE İKİ ŞARK MİSYONUNU BİR ŞARK VAZİFESİNE DÜŞÜRECEĞİZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2012 yılına kadar bu ülkede polis teşkilatının tek şark vazifesi vardı. 2012 yılından sonra tek şark misyonu, iki şark vazifesine çıkarıldı. Artık son devirde arkadaşlarımızla bir değişiklik yaptık. İsteyen iki şarkını bir ortaya getirirse bir grup indirimleri de yani kimilerinde bir yıllık, kimilerinde iki yıllık, kimilerinde üç yıllık indirimleri yapabileceğimizi de ortaya koyduk. Doğu ve Güneydoğu’da yahut şark vilayetlerinde de önemli biçimde huzur ve inanç yavaş yavaş yerine oturmaktadır. Bu PKK’nın ve onun siyasi uzantısının son devirlerde kaybettiği güçle de bir vesileyle çok net ortadadır. Demek ki bir çok değerli adımlar attık. Doğuyla batı ortasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırdık. En değerli problemlerden bir tanesi de Doğu ve Güneydoğu huzurlu bir hale gelmeye başladı, geldi. Daha da gelecek inşallah. Buna yönelik de terör de neredeyse Türkiye içerisinde çok büyük bir darbe aldı. Neredeyse bitme noktasına geldi. Dağda 77 tane terörist kaldı. Allah nasip ederse onlar da 29 Ekim 2023 tarihinde bu devlet sona erdirecek. Bu uğraş onların da kökünü kazıyacak bir daha bu ülkenin topraklarında PKK’lı terörist vardı diye kimse sayı, hesap yahut nerede vardı diye aklına gelmeyecek. Bu memleketin her tarafındaki çocuklarının yarına olan umudunu taşımak bizim temel misyonumuz ve en temel görevimiz. Onun için genel tabloyu görüyoruz. Bu genel tablo içerisinde Allah nasip ederse 2025 yılı sonu itibariyle tekrar söylüyorum 2025 yılı sonu itibariyle iki şark misyonunu bir şark misyonuna düşüreceğiz. Genel planlamamızı, programlamamızı bunun için gerçekleştiriyoruz, bunun için yapıyoruz. Bu vakit diliminde olduğu üzere o vakit dilimi içerisinde de mevcut vazifesinde olanlar da bundan istifade edebilme hakkına sahip olacaklar. Yani fiili olarak bugünden itibaren temel itibariyle başlamış olacak. Onun için bu vesileyle ben öncelikle tekrar bu adımın da polis teşkilatına güzel ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 

Bakan Süleyman Soylu, yeni İstanbul Emniyet Binasının muştusunu vererek, “Burada İstanbul’a bir müjde daha vermek isterim. Bir kelam daha söylemek isterim. O da şu İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün programı bitti, planı bitti, projesi bitti. Biz TOKİ’ye devrettik yakın bir vakitte inşallah Hasdal’da Türkiye’nin en hoş emniyet yerleşkelerinden bir adedini, yaklaşık 250 bin metrekarenin üzerinde bir yerleşkeyi inşallah her türlü toplumsal donatılarıyla her türlü toplumsal imkanlarıyla birlikte çabucak Hasdal, E-6’nın yanı başında çok hoş bir yerde gerçekleştiriyoruz. İnşallah yakın bir vakitte da temeli atılacak ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün tam da kendisine yakışır ülkemize, İstanbul’umuza çok hoş bir yerleşkesi, çok hoş külliyesi olmuş olacak. Yeniden Bayrampaşa Çevik Kuvveti de oradan kaldırıyoruz. O da ihale etabına geldi. Onu da Kemerburgaz’da gerek özel Harekat ve gerekse çevik kuvveti sırt sırta yapmak suretiyle kusursuz bir özel harekat ve çevik kuvvet ihale etabına geldi. Şu ana kadar yapılması lazım lakin birtakım eksikliklerden ötürü bugüne kadar sarktı. Ve böylelikle Özel harekatı da çevik kuvveti de çok hoş bir yerleşkeyle İstanbul’da buluşturmuş olacağız” biçiminde konuştu. 

“2021 VE 2022’DE TEK BİR FAİLİ MEÇHUL CİNAYETİMİZ YOKTUR”

Bakan Soylu terörle uğraşa dikkat çekerek, “2021 ve 2022’de tek bir faili meçhul cinayetimiz yoktur. Bu Türk Polis Teşkilatı tarihinde tektir. Tekrar söylüyorum 2021 ve 2022 tarihinde failini belirleyemediğimiz hiçbir cinayetimiz kelam konusu değildir. Bu Türk polisinin de yüz akıdır. Teknolojiyi, takibi tıpkı vakitte polis mesleğinin gerektirdiği bütün süreçleri en yeterli halde ortaya koyan arkadaşlarımız Türk Polis Teşkilatı’nın yüz akı sonuçlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu kolay bir iş değildir. Bu çok sıkıntı bir iştir. Bilhassa polislik mesleğine yeni başlayan arkadaşlarımız bunun ne kadar güç olduğunu önümüzdeki vakit dilimlerinde daima birlikte deneyim edecekler ve daima birlikte göreceklerdir. Terörle çabada tüm terör aksiyonlarında 2015’den bugüne yüzde 96 azalmış. DHKP-C’nin idare kademesi büsbütün çökertilmiştir. PKK’nın da çökertilmesi Türkiye içerisinde bitirilmesi bir tek şeye bağlıdır. Bir İçişleri Bakanı olarak deneyimimle söylüyorum. PKK avukatlarının motamot DHKP-C üzere içeri tıkılmasına bağlıdır. DHKP-C avukatlarını içeri tıktık ve DHKP-C’nin aktifliğini neredeyse aşikâr bir noktaya kadar getirdik. Zira PKK bilhassa avukatlar marifetiyle Türkiye’yi zehirlemektedir. Bunu 7 yıllık deneyimime yönelik bir içişleri bakanı olarak söylüyorum. Ne vakit PKK’nın avukatları içeri tıkılır o vakit Türkiye’de PKK diye göreceksiniz bir şey kalmaz. Amaç onlardır bu kadar açık ve net. Zira cezaevlerinden dışarıya, dışarıdan cezaevlerine ve dışarıdan dışarıya motamot DHKP-C’de olduğu üzere bütün bilgileri taşıyan, bütün nefreti taşıyan, bütün fitneyi taşıyan, bütün örgütsel operasyonu ayakta tutmaya çalışan nitelik bunlardadır. Bunlar avukat değildir. Bunlar avukatlık mesleğini icra etmiyor. Bunlar maalesef terör örgütü üyesi mesleğini icra etmektedirler. Kılıfları avukattır. Avukatlığın kendine vermiş olduğu birtakım imtiyazlarla Türkiye’yi terörle sınamaktadırlar. Bu da benim deneyimim. Tahminen deneyimimin ülkeye bir yararı olur diye burada söylemiş oldum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir