1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bakan Özhaseki: Bütün konutları bitirip herkesi evlerine kavuşturacağız

Bakan Özhaseki: Bütün konutları bitirip herkesi evlerine kavuşturacağız
0

Burada konuşan Özhaseki, “Geçtiğimiz günlerde iki tane seçim atlattık. Haliyle birinci seçimi yüzde 50’nin üzerinde bir oy alarak bitirmeyi ümit etmiştik. Cumhur İttifakı olarak çok da çaba ettik. Lakin olmadı. İkinci seçimle birlikte yüzde 50’yi geçtik. Hamdolsun tekrar biz Cumhur İttifakı olarak yükü göstermiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızı makama oturttuk. Dışarıda durmadan, ‘tek adam rejimi’, ‘diktatörlük’, ‘orada bir kişi ne derse o oluyor’, ‘istedikleri üzere yönetim ediyorlar’, ‘adalet falan yok ki’, ‘ne hakimi canım? Yargıçlar kul köle’ algısı vermeye çalışıyorlar. Bunların hepsi iftiradır. Bunu bir defa daha görmüş oldum. Şayet bir diktatörlük olsaydı yüzde 65-70’lerde zati birinci tıp biterdi. Birden fazla sandıkların içi emanetli olurdu. Dolardı ve açıldığı vakit da her taraf patlardı. Türkiye’de şeffaf bir seçim olduğu, demokrasinin kurallarının hakkıyla oturduğu tüm dünyaya ilan edilmiş oldu” dedi.

‘BU YÜKÜN ALTINDAN KALKACAĞIZ’

Deprem konusuna değinen Özhaseki, “Buna, ‘Asrın afeti’ deniyor lakin şunu herkes bilsin; bu topraklarda kurduğumuz bin yıllık medeniyetin karşılaştığı en büyük afet bu olsa gerek. 11 tane ilimiz ve 14 milyon insan bundan etkilenmiş. Yıkılan bina sayısında itirazlar olduğu için sayıları dün aldım. Mahkemelerin verdiği kararlar orta ara değişebiliyor. 680 bin konut yıkılmış. 170 binde iş yeri, depo, ahır, köy meskeni yıkılmış. Yani 850 bin tane yapmak zorunda olduğumuz mesken ve iş yeri var. Bunların altyapısı da yapılacak. Bunların hepsinin maddi ziyanı 100 milyar dolar civarında. İnsanların bir kısmı çadırda, bir kısmı ise konteynır kentteler. Oradan da bir an evvel çıkmak istiyorlar. ‘Acele konutlarımızı yapın verin’ diyorlar. Bunlar yapılacak. Dermanı yok. Bu yükün altından kalkacağız. Değişik formüller var. O formülleri geliştiriyoruz. Kelam verdiğimiz üzere, 300 binden fazla konutu 1 yıl içinde, ondan sonraki 1.5 ve 2 yıla kalmadan da öbür bütün konutları bitirip herkesi konutlarına kavuşturacağız” sözlerini kullandı.

‘SON 20 YILDA BÜYÜME SÜRATİMİZ YÜZDE 5.5 CİVARINDA’

Türkiye’nin büyüme suratı sayılarına dikkat çeken Özhaseki, şöyle konuştu:

“Türkiye’de işler, bir ekip yerlerde aksasa da, ufak tefek problemlerimiz olsa da düzgüne gidiyor. Son 20 yılda büyüme süratimiz yüzde 5.5 civarında. İhracatımız, 254 milyar dolara gelmiş. İstihdam sağladığımız sayı 31 milyon. Ya kolay mı? 31 milyon insanımıza iş bulmuşuz. 380 tane organize endüstrinde, 75 bin fabrika tıkır tıkır çalışıyor ve üretim yapıyor. 230’a yakın ülkeye ihracat yapılıyor. Bu coğrafyada şayet siz bayrağımız dalgalansın, ezanımız okunsun, üzerimizde oyun oynanmasın istiyorsanız güçlü olacaksınız. Öbür dermanınız yok. Savunma endüstrinde 75 milyar dolarlık proje var. İHA’lar, SİHA’lar ve Kızılelma’lar gökyüzünde seyrediyorlar. Uçak gemileri, helikopterler yapılıyor. Tanklarımız, tüfeklerimiz yapılıyor. Bir taraftan doğal gaz bir taraftan da Gabar’dan petrol buluyoruz. Gelişmeler de pek güzel gidiyor. Bundan ötürü da elbette ki memnunuz. Her alanda muvaffakiyetten muvaffakiyete koşuyoruz. Her bir bakanlık 20 yıl boyunca geçmişteki 80 yılla kıyaslandığında hepsinden çok fazla iş yapmışlardır.”

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap