1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Özer: Kimsenin gençlerimizi ‘z kuşağı’ şu, bu kuşağı olarak nitelemeye hakkı yok

Bakan Özer: Kimsenin gençlerimizi ‘z kuşağı’ şu, bu kuşağı olarak nitelemeye hakkı yok
0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Kandilli Kız Lisesi’nde Prof. Dr. Nabi Avcı Kütüphanesi’nin açılışına katıldı. Merasime, okulda açılan kütüphaneye ismi verilen eski bakan Prof. Dr. Nabi Avcı da eşlik etti. Hürmet duruşu ve Beşiktaş İstanbul Üniversitesi Itri Hoş Sanatlar Lisesi öğrencilerinin korosuyla birlikte okunan İstiklal Marşı’yla başlayan merasimde, Özer ve Avcı da konuşma gerçekleştirdi. 

TÜRKİYE’DEKİ OKULLARDAKİ KİTAP SAYISI 28 MİLYONDU 118 MİLYON 40 BİN OLMUŞ

Konuşmasında Nabi Avcı’ya minnet ve teşekkürlerini de tabir eden Bakan Özer, “Kütüphaneler çok değerli, nitekim Bakanlık olarak tahminen de geriye baktığımız vakit yapmış olduğumuz hoş şeylerden bir tanesi de tüm okullara kütüphane yapmaktı. Yani kısa müddet içerisinde 16 bin 361 tane kütüphane yaptık. Üç aylık kısa mühlet içerisinde. Artık şeyi unutturmayalım, 2022’nin sonunda bitirdik ve kütüphanesi olmayan okul eğitim sistemimizde kalmadı. Yalnızca onu yapmadık, tıpkı vakitte okullarımızdaki kitap sayısını da, dijital içerik sayısını da önemli bir formda arttırdık. Yani o projeye başladığımız vakit Türkiye’deki okullardaki kitap sayısı 28 milyondu, şu anda gelirken bakan yardımcımız, son sayısı söyledi 118 milyon 40 bin olmuş. Yani evvelden gençlerimizin çocuklarımızın erişemediği kitaplar artık okullarında hazır onları bekliyor. Onların okunmasını bekliyor” dedi.  

“TAM AKSİNE ONU DİYENLER DEİST OLDU”

Özer, “Bir de bilhassa muhakkak bölümler tarafından işte gençlerimizle ilgili o kullanılan tabirleri de bu vesileyle bir reddini yapmış olalım. Ya çocuklarımız işte muhafız bedellerden koptu, deist oldu, şu oldu, bu oldu, formunda gençlerimizle ilgili çok fazla şikayet var. Tam bilakis onu diyenler deist oldu. Benim gözlemlediğim. Gençlerimizle ilgili Allah’a şükür hiçbir şey yok. Gençlerimiz, devletini, milletini bu kültür bu coğrafyanın Ebul Hasan Harakan-i hazretlerini, Hazreti Mevlana’nın Pir Şaban-ı Veli’nin Hacı Bektaş-ı Veli’nin Hacı Bayram-ı Veli’nin o gönül erlerinin mayaladığı gönül coğrafyasının kültür ikliminde yetişiyorlar. Kim ne derse desin. Hakikaten o bedelleri kendilerine yaşayan örnekler üzerinden içselleştirip davranış pratiği olarak da ortaya koyuyorlar. Onun için kimsenin bu gençlerimizi bu türlü devletini milletini de önceliklerini öncelemeyen insan kümesi olarak işte Z nesli şu nesli bu nesli olarak nitelemeye hakkı yok yani. Hakkı olmadığını da yakın vakitlerde gördük zaten” dedi. 

ÖĞRENCİLERİMİZLE HOŞ TOPLANTILAR SOHBETLER GERÇEKLEŞTİRİRİZ

Nabi Avcı ise, “Sayın bakanımız buradan sonra son Bakanlar Heyeti Toplantısı için Ankara’ya geçecek. Onun için uzatmak istemiyorum. Onu geciktirmek istemiyorum. Lakin şu kadarını söyleyeyim, eksik bıraktıklarımızı esasen görevimiz gereği burada yapacağımız toplantılarla tamamlıyoruz inşallah. Zira Sayın Bakanımız bu türlü bir müjde verirken dedi ki, “Ama bir koşulumuz var. Orada ayda bir öğrencilerimizle buluşup onlarla kitap üzerine, kültür üzerine sohbetler yapmanızı bekliyoruz. Ben de büyük bir memnuniyetle bu vazifeyi o günden itibaren aldık, bekliyordum aslında. Bir an evvel bekliyorum derken açılışı yapalım da sohbetlerimize de başlayalım diye. Gerçi önümüzde yaz tatili başlıyor fakat, İnşallah önümüzdeki periyotta Allah sıhhat ömür verirse öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle hoş toplantılar, sohbetler, buluşmalar gerçekleştiririz” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların sonrasında kurdele kesiti ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. Özer ve Avcı birlikte açılışı gerçekleştirilen kütüphaneyi gezdi. Avcı ve Özer daha sonra okuldan ayrıldı.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir