1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Kurum’dan 28 Mayıs mesajı! ‘Hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nın türküsünü söyleyeceğiz’

Bakan Kurum’dan 28 Mayıs mesajı! ‘Hep birlikte Türkiye Yüzyılı’nın türküsünü söyleyeceğiz’
0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge’den milletvekili seçilen Murat Kurum, Ataşehir’de bir dizi program gerçekleştirdi. Kurum birinci olarak İtibar Caddesi’nde esnaf ziyaretini gerçekleştirdi, akabinde Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Merkezi’nde Kars, Ardahan, Iğdır Hemşehri Buluşması programına katıldı. Bakan Kurum, Trakya Kafkas Halk Dansları Topluluğu tarafından şovla karşılandı ve Kafkas şapkası ikram edildi.

“Sözün kuvveti de kudreti de aşıkların sinesinde saklıdır”

Programda konuşan Bakan Kurum, “Aşıklık geleneği; bozkırdan başlayan kurduğumuz kentlerde devam eden, tüm cihana adalet götüren medeniyetimizin bizlere armağanıdır. Sazıyla, kelamıyla, öyküsüyle tarihimizin çok değerli bir ögesi, kültürümüzün eşsiz ve değişmez bir eseridir. Bu geleneğin tarihine inmeye kalksak, yüzlerce yıl geçmişe gideriz. ‘Bizler, bir kelam medeniyetinin evlatlarıyız.’ Kelam, bizde senettir. Kelam, bizde gönülden çıkar gönüle girer. Kelam, bizde savaşı bitirir, kalpleri imar eder, gönülleri ihya eder. Kelamın kuvveti de kudreti de aşıkların sinesinde gizlidir. Aşıklar ki; her daim küçükten büyüğe, 7’den 70’e kahramanlık, aşk, vuslat kıssaları anlatırlar. Geleneğimizi geleceğe taşır, medeniyet birikimlerimizden bahseder. Kelamları ve sazları bizlere bazen bir dost, bazen bir baba, bazen bir yar, bazen bir öğretmen, bazen de sırtımızı yaslayacağımız bir dağ olurlar” dedi.

“İnşallah 28 Mayıs’ta da yanımızda olacaksınız”

“İşte biz de bu aziz anılara, bu aziz mirasa, bu kutlu geleneğe sahip çıkıyoruz” sözlerini kullanan Bakan Kurum, “Aşıklık, Dede Korkut geleneğidir. Temelinde adanmışlık, kararlılık, millete ve devlete muhabbet vardır. Ak ile karayı, uygunla kötüyü, kalbi temizle kalbi kararmışı en âlâ aşıklar ayırır. Aşıklar; hep devletinin, milletinin yanında olmuştur. Tıpkı 21 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olduğunuz üzere. Tüm güç günlerde bizimleydiniz. 14 Mayıs’ta bizim yanımızdaydınız. İnşallah 28 Mayıs’ta da yanımızda olacaksınız ve daima birlikte güçlü, büyük Türkiye’nin, Türkiye Yüzyılı’nın türküsünü söyleyeceğiz. Allah sizlerden razı olsun” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir