1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Kurum Arnavutköy’de duyurdu! 13 bin konutun inşası başlıyor

Bakan Kurum Arnavutköy’de duyurdu! 13 bin konutun inşası başlıyor
0

Kurum, Beykoz Belediyesi Spor Ormanı’nda gençlerle buluştu. Karate gösterisi yapan gençler, Bakan Kurum ile 2 kilometre yürüyüş yaptı. Bakan Kurum, yürüyüşün akabinde açıklama yaparak, Arnavutköy’de 13 bin konutun inşasına başlandığını açıkladı.

“NEREDEYSE 3 MİLYON VATANDAŞIMIZI İLGİLENDİREN BİR MÜRACAAT SÖZKONUSU”

Kurum, “Burada 104 yıl evvel Samsun’da başlayan Ulusal Uğraşımızın gençlerimiz için, yavrularımız için tüm kardeşlerimiz için Gençlik Spor bayramını tebrik ediyorum. Gençler bizim geleceğimiz, gençler bizim umudumuz, herşeyimiz. Tüm gayretimizi de gençlerimiz için yapıyoruz. Bugün de Beykoz’umuzda, Beykoz Belediyemiz ile birlikte yapmış olduğumuz bu Spor Vadisi diyeceğimiz bisiklet, yürüyüş yollarıyla buradaki dinlenme alanlarıyla birlikte yüzlerce gencimizle biraradaydık. Büyük bir coşku içerisinde gençlerimizin Gazi Mustafa Kemal’in gençlerimize armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramı’nı daima birlikte kutladık. Hepsi pırıl pırıl gençlerimiz. Birbirinden hoş gençlerimiz. Herşey onlar için. Geleceğimizin teminatı gençlerimiz için, inşallah onlarla birlikte Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz. Daha uygununu daha hoşunu onlarla birlikte yapacağız. Pahalı arkadaşlar alışılmış İstanbul’da riskli binaların bertaraf edilmesi için biliyorsunuz Yarısı Bizden kampanyamızı yürütüyoruz. Maliyetinin yarısını devletimizin karşılayacağı Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği kampanya çerçevesinde bugün itibariyle 171 bin müracaat oldu ve bu 754 bin bağımsız kısmı içeriyor. Neredeyse 3 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir müracaat sözkonusu. Bu da 3 milyon kardeşimizin hayatı değişiyor demek. Tekrar bugün Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz ve Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğümüzle birlikte uzun vakittir üzerinde çalıştığımız bir projeyi hayata geçiriyoruz. İstanbul’da, Arnavutköy’de yaklaşık 13 bin konutluk orta gelirli vatandaşlarımızın meskeni olmayan kardeşlerimizin konut sahibi olabilmesi için bir proje başlattık. Aylık 7 bin 500 liradan başlayan taksitlerle vatandaşlarımız konutu olmayan kardeşlerimiz mesken sahibi olabilecekler.13 bin konutu toplumsal donatılarıyla altyapısıyla, yeşil alanlarıyla birlikte kardeşlerimize sunuyoruz. Müracaatlar bugün itibariyle başladı. Ve inşallah süreç içerisinde müracaatların alınmasına müteakip noter huzurunda kuralarımızı çekeceğiz ve vatandaşlarımıza, kardeşlerimize konutu olmayan İstanbul’da ikamet eden kardeşlerimize bu imkanı sunmuş olacağız. Bu bedelli bir çalışma, kıymetli bir çalışma hem konut kira bedellerinin aşağı çekilmesi ismine hem de konut arzının artırılması ismine tek projede 13 bin konutun inşası başlıyor. Ve burada konutu olmayan kardeşlerimizin de konut alabilme imkanına bir daha takviye olmuş oluyoruz” dedi.

“13 BİN KONUTUN YÜZDE 20’Sİ, 18- 30 YAŞ ORTASINDAKİ GENÇLERİMİZ İÇİN AYRILDI”

Bakan Kurum, konuşmasında 13 bin konutun yüzde 20’sinin gençlere ayrıldığını söyledi. Kurum, “Tabii burada kontenjanlar ayırdık. Daha evvel olduğu üzere yeniden gençlerimize buradan bir müjde vermek gerekirse şayet 13 bin konutun yüzde 20’si, 18- 30 yaş ortasındaki gençlerimiz için ayrıldı. Burada konutu olmayan gençlerimiz İstanbul’da ikamet eden gençlerimiz bu kontenjandan faydalanabilecekler. Birebir formda şehit gazi ailelerimiz için, engelli kardeşlerimiz için kontenjanlarımızı ayırdık ve inşallah İstanbul’un riskini bertaraf edecek kira fiyatlarını, konut fiyatlarını aşağı çekecek çok kıymetli bir hamleyi İstanbul’umuzda hayata geçiriyor oluyoruz. Ben şimdiden konutlarımızın iş yerlerimizin milletimize güzel olmasını diliyorum. Müracaatlarımız 2 Haziran’a kadar sürecek ve bugün itibariyle başladı noter huzurunda inşallah kurallarımızı çekeceğiz ve meskeni olmayan kardeşlerimizi mesken sahibi yapmak için de bu projelerimizi sayısını, ölçüsünü daha da arttırarak devam edeceğiz diyorum. Hepinize hürmetler sunuyorum” dedi.

Bakan Kurum, “Biz biliyorsunuz Yarısı Bizden kampanyasında 200 bin konutu yerinde 100 bin konutu da rezerv alanda yapıyoruz. Müracaatlarımızı alıyoruz. Şu an 165 bin müracaat oldu. 31 Mayıs’a kadar müracaatlarımız devam ediyor. Doğal 165 bin müracaat 754 bin bağımsız kısmı içeriyor. Olağan burada üçte iki çoğunluğu sağlayanlar istek gösterenler kıymetli orada çoğunluğun sağlanmasıyla birlikte şayet bağımsız kısım bazında 200 bini aşarsa kura sistemiyle hak sahibi kardeşlerimizi belirleyeceğiz. Lakin burada limitleri arttırma noktasında da bir tespitlerimizi yapacağız. Yeniden başvuran kardeşlerimizle elele vererek inşallah binalarımızın dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir