1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bakan Göktaş: Deprem bölgesinde yapacak çok işimiz var

Bakan Göktaş: Deprem bölgesinde yapacak çok işimiz var
0

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yeni vazifesindeki birinci ziyaretini Kahramanmaraş’a gerçekleştirdi. Bakan Göktaş, Kahramanmaraş AFAD Uyum Merkezi, AK Parti Vilayet Başkanlığı ve Karacasu Konteyner kenti dolaşarak yetkililerden bilgi aldı. Bakan Göktaş’a ziyaretleri sırasında Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, milletvekilleri ve kurum müdürleri eşlik etti.

Bakan Göktaş, 5 personelin şehit olduğu Ankara’nın Elmadağ ilçesinde MKE fabrikasında patlama nedeniyle hüzün içinde olduklarını belirterek, “MKE Elmadağ Roket ve Patlayıcı fabrikasında meydana gelen patlamada 5 personelimizin şehit olduğunu öğrendik. Birebir vakitte sarsıntı bölgesi Hatay’da vazife yapan Komiser Yardımcısı Selim Sarıkaya’nın da şehit olduğunu öğrendik. Başımız sağ olsun, üzüntülüyüz” sözlerini kullandı.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Kahramanmaraş özelinde değerli bir müjde olarak nitelendirdiği kız çocuk konutları sitesinin üretimi için çalışmalarda sona gelindiğini söyledi. Onikişubat İlçesi Önsel Mahallesi’nde hazineye ilişkin olan yaklaşık 25 bin metrekarelik yerin vilayet müdürlüğüne tahsis evresinde olduğunu anlatan Göktaş, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Vilayet Müdürlüğümüzün taban etüt çalışmasının akabinde bu tahsis yakın vakitte gerçekleştirilecek. Tahsisin akabinde da birinci kazmayı vurarak yeni kuruluşumuzu hizmetinize sunacağız’’ diye konuştu.

‘DEPREM BÖLGESİNDE YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR’

Bakan Göktaş, sarsıntı bölgesindeki yaraları sarmak için devletin var gücü ile çalıştığını ve çalışmaya da devam edeceğini belirterek, “Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak misyona başladıktan sonra birinci ziyareti Kahramanmaraş’a yapıyorum. Zira bu bölgede yapacak çok işimiz var. Eksikleri yerinde görmek tespitleri yapmak için incelemeleri yaptık. Karacasu’da konteyner kentte toplam 5 bin 982 vatandaşımız kalıyor. 65 yaş üstü 443 vatandaşımızın 64 engelli vatandaşımızın 2 bin 337 çocuğumuzun olması nedeniyle burası bizim özel ehemmiyet verdiğimiz yer olmuştur. Bakanlığımız 327 işçimizle alanda çalışmalarını devam ettirmekte. Bugüne kadar 96 bin 367 aile ile görüşme sağlanmış 533 bin 59 bireye psikososyal takviye hizmeti sunulmuştur. Vilayet genelinde 29 oyun çadırı 49 psikososyal danışmanlık çadırı ile hizmet devam etmekte olup tüm çadırlarda taramalar yapılarak kişisel görüşmeler devam ettirilmektedir. Kahramanmaraş dışında da burada 15 kentten arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürmektedir. Şu an için alanda çalışan arkadaşların sayısı muhtaçlıkları karşılayacak durumda gereksinim durumunda sayıyı arttırabilecek durumdayız’’ dedi.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap