1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bakan Ersoy: Depremin izlerini tamamen sileceğiz

Bakan Ersoy: Depremin izlerini tamamen sileceğiz
0

AK Parti Vilayet Başkanlığını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, burada partililer ile bir ortaya geldi. Vilayet Lideri Namık Gören, Milletvekili İhsan Koca, Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Lideri Osman Güder’in de iştiraki ile düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Ersoy, 6 Şubat sarsıntısından sonra tertipli olarak Malatya’yı ziyaret ettiklerini söyledi. Zelzelenin çabucak akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevlendirmesi ile Malatya’ya geldiklerini söz eden Ersoy, “İlk günlerde çok ağır olarak burada bulunduk, enkaz kaldırma sürecinde haftalarca, aylarca kaldık. Artık yavaş yavaş elbirliği ile Malatya’ya ayağa kaldırıyoruz” dedi.

Malatya’daki iş birliği ve koordineli çalışmadan ötürü ilgili kurumlara teşekkür eden Ersoy, “Çok koordineli bir formda organize olduk, daima bir arada devlet vatandaş el ele vererek bu enkazın altından kalkmayı başardık. Tabi ki yalnızca Malatya’yı kapsayan bir afet değil bu 11 kentimize yayıldı. Yüz yıldır hatta birkaç yüzyıldır olmayan bir şiddetli bir zelzele fırtınasından bahsediyoruz. Lakin inşallah Malatya’da şu ana kadar bu süreci muvaffakiyetle yönettik. Bundan sonrasını da süratli bir biçimde tamamlayıp sarsıntının tesirlerini, izlerini büsbütün Malatyamızdan silmek için devlet olarak ve sizler olarak el biriyle uğraş etmeye devam edeceğiz” tabirlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da birinci günden itibaren sarsıntı bölgelerini çok sıkı takip ettiğini belirten Bakan Ersoy, kendilerinin de tertipli olarak Ankara’da yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdiklerini söyledi. En süratli biçimde bölgedeki afetinin izlerini silmek için uğraş gösterdiklerini kaydeden Ersoy, “Dünyadaki hiçbir devletin göstermediği bir refleksi gösterdi devletimiz. Halkımızın yardımlaşma ve paylaşma kültürü bu afeti atlatmamızda en büyük etkenlerden biri oldu. Artık değerli olan tabi kaybedilen canları yerine getirme bahtımız yok. Fakat mal kayıplarının süratli bir biçimde telafisi ve Malatya’yı tekrar büyüyen gelişen kentlerimiz ortasında görmek için çalışıyoruz. Buda Malatya için çok süratli olacak diye düşünüyorum. Ben sistemli olarak gelmeye devam edeceğim. Muhtaçlıkları tespit ediyoruz ve muhtaçlıklar çerçevesinde ilgili bakanlıklarımıza gerekli toplantıları yapıp kabinede de son kararlarını alıp süreci süratli bir biçimde yönetiyoruz” formunda konuştu.
Tüm dünyaya hem Malatya olarak hem Türkiye olarak örnek olduklarının da altını çizen Bakan Ersoy, “Kimse egoist davranmadı, herkes fazlası varsa öteki komşusuyla paylaştı. Bu da bizi açıkçası dünyaya örnek gösterilen bir ülke yaptı. Türkiye çok büyük krizler atlattı. Bu son kriz çok büyüktü, bundan sonra da krizler başımıza gelecektir. Dünya de her vakit krizlere açık bir yer. Ancak ben inanıyorum ki Türkiye her krizden güçlenerek çıktı, kuvvetlenerek çıktı. İnşallah bu süreci güçlenerek kuvvetlenerek daha büyük bir Malatya olarak atlatacağız. Bize vermiş olduğunuz moralden dayanaktan ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap