1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Dönmez: 2 bin 300 megavatlık biyogaz biyokütle tesisine sahibiz

Bakan Dönmez: 2 bin 300 megavatlık biyogaz biyokütle tesisine sahibiz
0

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’nce Eskişehir- Ankara karayolu üzerinde oluşturulan ‘Sıfır Atık Kazanım Ormanı’nda fidan dikim programına katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’nin, dünyada parmakla gösterilen örnek projelerden birisi olduğunu tabir eden Bakan Dönmez, “Paris İklim Mutabakatı’na taraf olduk ve geçtiğimiz yıl da Türkiye Büyük Millet Meclisinden onaylanarak geçirdik. Akabinde da Sayın Cumhurbaşkanımız 2053 yılında net sıfır emisyon amacı ortaya koydu. Yani karbon emisyonlarının sıfırlanması bizim hiç karbondioksit salmayacağımız manasına gelmiyor. Manası şu, ne kadar karbon salıyorsan o kadar karbonu tutman gerekiyor. Türkiye’de ortalama 550- 560 milyon ton karbondioksit salınımı kelam konusu. Pekala ne kadarını tutuyoruz? 80- 90 milyon ton aralığında tutuyoruz. Demek ki daha 400 milyon yahut 380 milyon tonluk açığımız var. Bu şu manaya geliyor. 2053’te karbondioksit salınımını bu düzeylerde tutarsak, tutmamız gereken düzey 560 milyon tona ulaşacak. Bu da teorik olarak mümkün değil. Bunu nasıl başaracağız? 560 milyon tonu yarı yarıya azaltacağız. Yutak alanları o düzeye getireceğiz ki net sıfırı yakalayalım. Öncelikli olarak yenilenebilir gücün hissesini artırmamız gerekiyor. Aslında çok yeterli düzeydeyiz. Baktığımızda Avrupa’da 5’inci, dünyada 12’nci sıradayız” dedi.

‘BELKİ 2050’Lİ YILLARDA AKARYAKITI GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARTIR HALE GELECEĞİZ’

Türkiye’nin bugün 2 bin 300 megavatlık bir biyogaz biyokütle tesisine sahip olduğunu tabir eden Bakan Dönmez, bu tesisler sayesinde Eskişehir’in iki katı büyüklüğünde bir kentin elektriğinin atıklardan elde edildiğini söyledi. Dönmez, “Evsel yahut hayvansal atıkları yabanî bir halde depolarsanız, karbondioksite nazaran çevreyi 24 kat daha fazla olumsuz etkilemiş olursunuz. O açıdan da biz yenilenebilir güç kaynakları maddesine şöyle bir karar koyduk, şayet atıktan güç üretirse ürettiğin enerjiyi ben gerekirse piyasa pahasının üzerinde alım garantisi vererek alacağım ki gücünden istifade etsin diye. Bakın o teşvikle bugün Türkiye’de 2 bin 300 megavatlık bir biyogaz biyokütle tesisine sahibiz. Aşağı üst Eskişehir’in iki katı büyüklüğünde bir kentin elektriğini atıktan elde edilen güçle karşılıyoruz demektir. Bu ve gibisi teşviklerimiz, takviyelerimiz hiç elbet devam edecek. Geçmişte natürel ne güneş santrallerimiz ne rüzgar santrallerimiz vardı. İnşallah bunların sayıları, kapasiteleri artacak. Tahminen 2050’li yıllarda akaryakıtı gündemimizden çıkartır hale geleceğiz. Elektrikli araçlarımız daha çok olacak yahut hidrojen yakıtlı araçlarımız çoğalacak” diye konuştu.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuşmasının akabinde çınar fidanı dikerek gençlerle piknik yaptı. Bakan Dönmez’e programda Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Vilayet Lideri Süleyman Reyhan, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Hikmet Çelik, Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin de eşlik etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir