1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bakan Bozdağ: Şiddetin önlenmesi konularında tarihi reformlar gerçekleştirdik

Bakan Bozdağ: Şiddetin önlenmesi konularında tarihi reformlar gerçekleştirdik
0

Adalet Bakanı Bozdağ, toplumsal medya hesabından bayan hakları ve bayana yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yaptıkları ıslahatlar hakkında bir paylaşım yaptı. Bakan Bozdağ, 2004 yılında anayasada yapılan değişiklikle bayan ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğunu ve devletin bu eşitliği yaşama geçmesini sağlamakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

“KADINLARIMIZA YÖNELİK HAKSIZLIK, ADALETSİZLİK İÇEREN YASAKLARI TEK TEK KALDIRDIK”

Bozdağ, 2010 yılında anayasada yapılan değişikle devletin bu hedefle alacağı önlemlerin eşitlik unsuruna karşıt olarak yorumlanamayacağını vurgulayarak, şu tabirlere yer verdi:

“Hükme bağlayarak bayanlar lehine olumlu ayrımcılık unsurunu getirdik. Eğitim-öğretim, kamu hizmetlerine girme ve seçilme hakkı bakımından başörtülü
kadınlarımıza yönelik haksızlık, adaletsizlik içeren yasakları tek tek kaldırdık. Ceza hukuku uygulamasında bayanı birey yerine koyan büyük bir ideoloji değişikliğini gerçekleştirerek makas değişikliği yaptık. 765 sayılı mülga Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kimi kabahatler bakımından cezanın belirlenmesinde bir kriter olarak kullanılan ‘evli-bekar’ ayrımı ile ‘kadın-kız’ ayrımının kaldırılması, ‘karı’ kavramı yerine ‘eş’ kavramının kullanılması ve cinsiyet farklılığı nedeniyle ayrımcılık yapılmasının hata olarak düzenlenmesi sağlanmıştır. 765 sayılı Kanun’un 453. hususunda yer alan yeni doğan çocuğun ‘haysiyet ve namusunu kurtarmak için’ öldürülmesi halinde beş yıldan on seneye kadar mahpus cezası ile cezalandırılacağına yönelik karar kaldırılarak, bu hareketi gerçekleştirenlere ‘ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası’ getirilmiştir.”

“CİNSEL DOKUNULMAZLIĞA KARŞI İŞLENEN KABAHATLERİN CEZALARI BÜYÜK ÖLÇÜDE ARTIRILMIŞTIR”

Töre saikiyle taammüden öldürme kabahatinin cezasını ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası olarak belirlediklerini söz eden Bozdağ, “765 sayılı mülga Kanun’da bu cürümler ‘Adabı genele ve nizamı aile aleyhinde cürümler’ başlığı altında düzenlenmişti. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda ise ‘Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar’ başlığı altında düzenlenmiştir. Tekrar cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen hataların cezaları büyük ölçüde artırılmıştır” tabirlerini kullandı.

“ŞİDDET MAĞDURU BAYANLARA FİYATSIZ AVUKAT GÖREVLENDİRİLMESİ İMKANI GETİRİLMİŞTİR”

Kadına yönelik şiddetle aktif uğraş edilebilmesi maksadıyla 8 Mart 2012 tarihinde kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un hayata geçirildiğini belirten Bozdağ, şu tabirlere yer verdi:

“8 Temmuz 2021 tarihinde yapılan kanun değişikliğiyle taammüden öldürme, taammüden yaralama, eziyet, kişiyi hürriyetinden mahrum kılma cürümlerinin ‘boşanılan eşe’ karşı işlenmesi hali nitelikli hal kapsamına alınmak suretiyle bu cezalarda arttırıma gidilmiştir. 12 Mayıs 2022 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle taammüden öldürme, taammüden yaralama, tehdit, azap ve eziyet kabahatlerinin bayana karşı işlenmesi hali ağırlaştırıcı neden olarak kabul edilmiştir. Bayana karşı işlenen taammüden yaralama kabahati, kuvvetli kabahat kuşkusunun varlığı halinde tutuklama nedeni varsayılan kabahatler ortasına alınmıştır. Israrlı takip fiilleri Türk Ceza Kanunu’nda birinci kez farklı bir cürüm olarak düzenlenmiştir. Kamuoyunda tartışmalara neden olan ve kravat indirimi olarak anılan ‘iyi hal indirimi düzenlemesi’ tekrar gözden geçirilmiştir. Failin salt indirim almaya yönelik kılık kıyafetine itina gösterme, kadro elbise giyme yahut kravat takma üzere davranışları indirim nedeni olarak kabul edilemeyecektir. Şiddet mağduru bayanlara fiyatsız avukat görevlendirilmesi imkanı getirilmiştir.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap