1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bakan Bak gençlerle buluştu! ‘Hep hayalimizin peşinden koştuk’

Bakan Bak gençlerle buluştu! ‘Hep hayalimizin peşinden koştuk’
0

Bakan Bak, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü’ndeki gençlik otağında gençlerle buluştu. Burada konuşan Bakan Bak, gençlere hayatla ilgili tavsiyelerde bulundu.

‘BENİM KESTİĞİM DÖNER DÜNYAYI 4 SEFER DÖNER’

Gençlere birinci olarak hayallerinin peşinden koşmasını tavsiye eden Bakan Bak, kendisinin hayallerinin peşinden koştuğunu ve gerçekleştirmek için de çok çalıştığını belirterek şöyle konuştu:

“Yüksek mühendis olmak istedim, İngiltere’ye gitmek istedim. Oraya gittim, çalıştım. Restoranlarda çalıştım, garsonluk yaptım, otomobil tamirciliği yaptım, inşaatlarda çalıştım ve yüksek mühendis oldum. Dönerci de çalıştım, bizim tabirimizle benim kestiğim döner dünyayı 4 kez döner. Yani hayat gayret, hayatın uğraş olduğunu söz ediyorum. Çalıştık, okuduk. Otomobil tamir ettik, pizzacıda çalıştık, İtalyan restoranda çalıştık, inşaatlarda çalıştık, daima hayalimizin peşinden koştuk ve burslar kazandık.”

‘ERTELEME, ÜŞENME, VAZGEÇME’

Mastırını İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde yaptığını belirten Bakan Bak, üniversitenin mastır fiyatını ödemek için neler yaptığını anlatarak şöyle devam etti:

“Mastırın fiyatı 6 bin Sterlin. Birinci taksiti çalışarak ödedim, 2’nci taksit için param bitti. İkinci taksit vakti yaklaşıyor kara kara düşünüyorum. Bir yandan çalışıyorum lakin para yetmiyor. O vakit üniversitede yurt dışından gelen öğrencilerin bir bursu var, ilan asmışlar 2 bin Sterlin, benim taksit de 2 bin Sterlin. Ne yapayım, bu bursa başvurayım. Bursa başvurdum, müracaatta da yaptığım işleri anlattım. Yola çıktım, şurada çalıştım, garsonluk yaptım, inşaatta şöyle yaptım, şunu kazandım, otomobil tamir ettim falan, bunların hepsini yazdım. Bir hafta sonra çağırdılar, kurul lideri bayan, ‘Sen bunların hepsini yaptın mı?’ dedi, ben de ‘Yaptım’ dedim. ‘Bu bize çok beğenilen bir hayat kıssası geldi, bir öykünüz var. Biz size bursu veriyoruz’ dedi. Ne oldu, bursu aldık. 2 bin Sterlini aldık, 2’nci taksiti ödedik. O yüzden isteyeceksiniz, takip edeceksiniz, kapılar kapansa bile diğer kapıya koşacaksınız. Çabayı bırakmayacaksınız, sportmen da o denli. Rakibinizi yenmek için ne vakit şampiyon olunur, şampiyonu yenince şampiyon olunur. O yüzden şampiyonu yenmek için ne yapmanız lazım, daha çok çalışmanız lazım. Münasebetiyle hayatta hayaller, kıssalar, olmak istedikleriniz, takip ettikleriniz, kovaladıklarınız hepsi bir kıssa. İnsanların kıssası olmalı, anlattığınız vakit gurur duymalı. Ben geçmişimle gurur duyuyorum. İşte o yüzden hayalleriniz olmalı ve hayallerinizin peşinden koşmalısınız. İşte hayat boş, şu imkân yok. Hayır. Erteleme, üşenme, vazgeçme. Kesinlikle ve kesinlikle amaçlarınızı ertelemeyin, vazgeçmeyin.”

Bakan Bak daha sonra gençlerden gelen soruları yanıtladı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap