1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Akar: Son 5 yılda 3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi

Bakan Akar: Son 5 yılda 3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi
0

AK Parti’den Kayseri milletvekili seçilen Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, kentteki gazetecilerle bir ortaya geldi. Birkaç gündür sosyal medyada yer alan ve Türkiye hududunda çekildiği argüman edilen yasa dışı hudut geçişi görüntülerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, “Bazı makamlar, bir görüntüyü alıp onun üzerine ahkam kesiyor. ‘Hudutlar şöyle, böyle oldu’ diyor. Bir kez elindeki görüntü nedir onu öğren. Onun Türkiye hududu olduğunu farz edip bunun üzerine kitap yazıyor, telaffuzlarda bulunuyorsun. Altından kalkamazsın” diye konuştu. 

‘KENDİSİNE DE YAZIK, PRESTİJİNİ, İNANIRLIĞINI KAYBEDİYOR’

Söz konusu imajların Afganistan-İran, Afganistan-Pakistan sonlarında çekilen imajlar olduğunu belirten Akar, “Şimdi ne diyeceksiniz pekala? Vatan, millet diyerek 7 gün 24 saat kuvvetli arazi ve hava şartlarda vazife yapan Mehmetçiğe ne diyeceksiniz?” dedi.

Hudutların, Cumhuriyet tarihinin en ağır önlemleriyle korunduğunu belirten Akar, “Fiziki güvenlik sistemlerinden son teknoloji ekipmanlara kadar birçok araç ve sistem hudut güvenliği için kullanılıyor. Modüler duvarlar, tel örgüler, hendekler, elektronik kuleler, gece-gündüz görüş aygıtları, sese hassas sensörler var. Tüm bunların Ankara’daki harekat merkezinden de izlenebileceği bir sistem kelam konusu. Son 5 sene içinde 3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi. Bu gerçekler ortadayken kimileri çıkıp, zıt telaffuzlarda bulundu. Kendisine de yazık. Prestijini da inanılırlığını da kaybediyor. Sana bu bilgileri kimler getiriyorsa bir sor, soruştur” tabirlerini kullandı.

‘MEHMETÇİĞİN EMEĞİNE SAYGISIZLIK EDİLİYOR’

Bazı kısımlar tarafından hudutlara yönelik kullanılan, ‘kevgir’, ‘delik-deşik’ sözlerine de reaksiyon gösteren Akar, “Öyle bir şey yok. Haydi geçin de görelim. Fakat o denli bir imaj veriliyor ki; Mehmetçiğin bütün emeği göz arkası ediliyor, emeğine saygısızlık ediliyor. Mehmetçiğin emeğine yazık oluyor” dedi.

Suriyeli sığınmacıların geri dönüşlerine yönelik değerlendirmesi sorulan Akar, “Bu bir süreç. 2016’dan itibaren Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı harekatları ile denetim ettiğimiz bölgelere güneyden, aşağıdaki bölgelerden 1 milyona yakın Suriyeli geldi. Türkiye’den de 1 milyon civarında kişi oraya gitti. Şu anda yaptığımız şey, denetim ettiğimiz bölgelerdeki hayatın olağanlaşması ve buradaki insanların da BM kriterlerine nazaran inançlı, istekli ve saygın halde konutuna, toprağına dönmesi” diye konuştu.

’80 BİN SURİYELİ SARSINTININ AKABİNDE KONUTLARINA DÖNDÜ’

6 Şubat sarsıntılarının akabinde Suriye’den Türkiye’ye yanlışsız ağır bir hudut geçişinin olduğuna yönelik argümanın ortaya atıldığını söz eden Akar, bunun gerçek dışı olduğunu yaptıkları görüşme, inceleme ve kontrollerle bir sefer daha ortaya çıkardıklarını söyledi. Sav edilenin tersine sarsıntıda kaldıkları yerler ziyan gören Suriyelilerin topraklarına dönmesinin kelam konusu olduğunu belirten Akar, “80 bin Suriyeli zelzelenin akabinde topraklarına, meskenlerine döndü” dedi.

Moskova’da Suriye Savunma Bakanının da yer aldığı üçlü ve dörtlü formatta toplantılar yaptıklarını kaydeden, bunun bir süreç olduğunu belirten Akar, Suriye’nin topraklarının üçte birinin teröristlerin denetiminde olduğunu söyledi.

‘VATANDAŞIMIZIN, FERASETİYLE GERÇEK KARARI VERECEĞİNE İNANCIMIZ TAM’

Tehlikenin büyük olduğunu söyleyen Akar, “Terör örgütü, onunla iltisaklı olanlar ve onlara dayanak verenler adayımız ‘Kılıçdaroğlu’, ‘Hapisteki ’10 bin-100 bin teröristi çıkaracağız’, ‘Eğer bize verdikleri kelamları tutmazlarsa seçimden sonra hesabını soracağız’, ‘Seçimler bitse de takiyeden kurtulsak’ üzere açıklamalarda bulunuyor, bu ifadeleri kullanıyor. Bu türlü bir durumdan bahsediyoruz. Tehlike büyük. Bunun bu türlü olmaması için vatandaşlarımıza anlatıyor, onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Vatandaşımız, ferasetiyle gerçek kararı vereceğine ve büyük bir çoğunlukla ‘Cumhurbaşkanımız tekrar Sayın Erdoğan’dır diyeceğine inancımız tam” dedi.

BAKAN AKAR’DAN BAKANLIK AÇIKLAMASI

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeninden seçimi kazanması durumunda sizi tekrar Ulusal Savunma Bakanlığı’nda görebilecek miyiz?’ sorusuna, “Bunun takdiri bende değil” karşılığını verdi.

Bazı internet sitelerinde yer alan AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki ortasında ‘soğuk rüzgarların estiğine’ yönelik argümanların hatırlatılması üzerine Akar, “Bunu kim çıkarıyor, bu nasıl bir fitne fesattır anlamak mümkün değil. Bunun vebali vardır. Allah’tan korkacak, kuldan utanacaksın. Ortada bu türlü bir şey yokken, durup dururken bu nereden çıkıyor anlamak mümkün değil” diye konuştu. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir