1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Akar: İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin

Bakan Akar: İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin
0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve 2’nci Ordu Kumandanı Orgeneral Metin Gürak ile Suriye hudut çizgisinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Sınırın sıfır noktasındaki Ufuk Hudut Karakolu’na da giden Akar, merasim mangasını selamladı, Türk bayrağını öperek karakol kumandanına teslim etti.

Daha sonra gözetleme kulesine çıkan Akar, hudut tekmilinin yanı sıra yapılan çalışmalara ait bilgi aldı.

“Buradan yasa dışı geçiş mümkün değil”

Fiziki güvenlik sistemlerinin yanı sıra Dragon Eye Sensör Sistemi, termal kameralar, gece-gündüz görüş sistemleri, Midas Akustik Algılama sistemi ve başka sistem ve teçhizatlara ait aldığı brifingin akabinde Akar, karakol kumandanı teğmene, “Buradan argüman edildiği üzere yasa dışı geçiş mümkün mü” diye sordu. Hudutta vazifeli teğmen, “Dört kademeli emniyet sistemi kullanıyoruz, buradan yasa dışı geçiş mümkün değil” cevabını verdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akar, “huduttan yasa dışı geçiş” tezlerine ait soru üzerine, bunların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünmek istediklerini, aksi durumu kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“Hiçbir eksikliğe meydan vermeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle uğraşın yanı sıra hudutların güvenliğinin sağlanması konusunda son derece başarılı misyonları yerine getirdiğini tabir eden Akar, şöyle konuştu:

“Yüksek teknoloji ile teçhiz edilmiş Mehmetçik misyonunu gece-gündüz demeden muvaffakiyetle yerine getirmektedir. Yaptığımız çalışmalarda elimizdeki imkanları son derece aktif kullanarak hiçbir eksikliğe meydan vermeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Suriye, İran, Irak hududu hem modüler beton duvar, tel örgüler ve hendeklerin de bulunduğu mani sistemi ile korunmakta hem de bu pürüz sistemi gözle ve elektronik aygıtlarla destek edilmekte, gece-gündüz izlenmektedir. Hudut sınırındaki en ufak hareketlerin yanı sıra taktik fotoğraf Ankara’daki harekat merkezlerinde de izlenebilmektedir.”

Sadece elektronik sistemlerle yetinmediklerini, devriyelerle de hudutların her an denetim edildiğini bildiren Akar, mümkün teşebbüslere hızla timler tarafından müdahale edildiğini aktardı.

Yapılan çalışmaların başarısı istatistiki bilgilerle de kendini gösterdiğini lisana getiren Akar, “Mehmetçik yüksek bir moral ve motivasyonla kendine verilen misyonları yerine getirmektedir” dedi.

Mehmetçiği özverili çalışmalarından ötürü kutlayan Akar, “Mehmetçiğin emeklerine tüm kamuoyu hürmet duyarken birtakım siyasalların de buradaki arkadaşlarımızın epeyce şiddetli koşullarda yaptıkları vazifelere ve emeklerine hürmet göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

“Bunlar yakışıksız, gerçeklere dayanmayan ve olmaması gereken davranışlar”

Sosyal medyada yer alan ve Türkiye hududunda çekildiği tez edilen yasa dışı geçiş manzaralarına ait soru üzerine Akar, “Bu sav bir klasik haline geldi. Yasa dışı geçişle ilgili ortaya atılan birtakım görüntüler ve fotoğrafların muhakkak bizim hududumuzla alakası yok. Hududumuza ilişkin olmayan imajlar üzerinden kimileri hudutlarımızla ilgili birtakım yorumlarda bulunulmakta. Bunlar yakışıksız, gerçeklere dayanmayan ve olmaması gereken davranışlar. Vatandaşlarımızın da resmi açıklamalara prestij etmelerini, onun dışında yanlış bir algıya kapılmamaları gerektiğini de hatırlatıyorum” sözlerini kullandı.

“Emeğe saygısızlık, ayıp”

Hudut güvenliğine ait önlemlerde İHA’ların kullanılıp kullanılmadığına ait soru üzerine Akar, “İhtiyaca, risk ve tehdit ile aldığımız istihbarata nazaran gerektiğinde SİHA’ları dahi kullanıyoruz. İHA’ların yanı sıra küçük çaplı dronlarımız da karakollarımız tarafından faal olarak kullanılıyor” cevabını verdi.

Hudut tedbirlerinin kademeli formda düzenlediğini, hudut birliklerinin komando birlikleri tarafından desteklendiğini aktaran Akar, “Toplam 2 bin 949 kilometrelik kara hududumuz var. Çok değişik arazi ve iklim koşullarında Mehmetçik misyonunu kararlılıkla yerine getiriyor. Hudut kartallarımız, kahramanlarımız son beş senede 3 milyon 300 bin civarında kişiyi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engelledi. Buradaki çabamız ağır halde devam ediyor” diye konuştu

Tüm bu tedbirlere karşın kimi kesitlerin hudutlara yönelik “delik deşik” üzere telaffuzlarına de sert reaksiyon gösteren Akar, “Bunları söylemek en hafif tabiriyle emeğe saygısızlık, ayıp. Yapılan bu çeşit değerlendirmeler bizi sahiden rahatsız ediyor. Bu gerçek dışı beyanlara yönelik söyleyecek laf bulamıyoruz. İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin. Onun için de bu argümanlar, tenkitler bize Ahmet Kaya’nın müziğindeki ‘Nereden baksan tutarsızca nereden baksa ahmakça’ sözlerini hatırlatıyor” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir