1. Ana Sayfa
  2. Gündem

AYM’den Canan Karatay hakkında karar!

AYM’den Canan Karatay hakkında karar!
0

Prof. Dr. Canan Karatay, 2016’da katıldığı bir televizyon programında, beslenmenin değeri ve depresyonla beslenme ortasındaki alakaya değinerek, daha sonra ilaç şirketlerinin ticari tasalarla hareket ettiğini, antidepresanlarla keyifli olunamayacağını; lakin sağlıklı beslenme ile memnun olunabileceğini söz etti. Bunun üzerine İstanbul Tabip Odası Onur Konseyi, Karatay hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturma sonunda Karatay’a 1325 lira para cezası verildi. Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Şurası da bu kararı onadı. Karatay, kararın iptali talebiyle dava açtı. 19 Aralık 2019’da karar veren Ankara 13’üncü Yönetim Mahkemesi, davayı kesin olarak reddetti. Bunun üzerine Karatay, 29 Ocak 2020’de hak ihlali teziyle AYM’ye ferdi müracaatta bulundu.

Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 26’ncı unsurunda teminat altına alınan söz özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi ve Karatay’a 18 bin lira manevi tazminat ödenmesini hükmetti. Ayrıyeten, 446 lira harç ve 9 bin 900 lira vekalet fiyatından oluşan toplam 10 bin 346 liralık yargılama sarfiyatının Karatay’a ödenmesine karar verildi. Kelam konusu kararın, tekrar yargılama yapılmak üzere Ankara 13’üncü Yönetim Mahkemesi’ne gönderilmesi kararlaştırıldı.

AYM kararında, Anayasa’nın 26’ncı unsuruna nazaran herkesin tabir özgürlüğünün bulunduğu, bunun fakat kanunda belirtilen kurallarda sonlandırılabileceği ve Karatay’ın açıklamaları nedeniyle cezalandırılmasının da tabir özgürlüğüne müdahale manası taşıdığı belirtildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap