1. Anasayfa
  2. Gündem

Avukat, kendisine iki kez saldıran sanığın aldığı cezaya tepki gösterdi

Avukat, kendisine iki kez saldıran sanığın aldığı cezaya tepki gösterdi
0

Olay, Muratpaşa ilçesi Bayındır Mahallesi Pınar Caddesi’nde meydana geldi. Avukat Mesut Oğuz, bir müvekkilinin kiraladığı apartmanı ruhsatsız apart olarak işlettiğini tespit ettiği M.A.’yı, geçen yıl 1 Haziran’da tahliye etti. Tadilat sonrası binadaki daireler, ailelere kiraya verildi. 26 Eylül günü polisi arayan bir kişi, binanın avukat Mesut Oğuz tarafından apart olarak işletildiği ve ruhsatının olmadığı ihbarında bulundu. Binaya gelen polis gruplarının haber vermesiyle adrese gelen Mesut Oğuz, apartmandaki dairelerde ailelerin oturduğunu söyledi. İhbarın temelsiz olduğunun anlaşılması üzerine binadan çıkmaya hazırlanan Oğuz, daha evvel tahliye ettiği M.A. ile karşılaştı. İkili ortasında yaşanan tartışma kısa müddette büyüdü. M.A., yanında getirdiği ve bez ortasında sakladığı bıçakla Mesut Oğuz’a saldırdı. Oğuz, olayı küçük sıyrıklarla atlatırken, M.A. elinden yaralandı. Yaşanan arbede güvenlik kameralarına yansıdı. Oğuz’un şikayeti üzerine gözaltına alınan M.A., çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince isimli denetimle özgür bırakıldı. M.A., geçen 25 Nisan’da Mesut Oğuz’a ikinci kere saldırdı. Oğuz ofise geldiğinde karşıdaki parktan çıkıp gelen M.A., kendisine baş atıp kaçtı.

‘ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS’TEN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

M.A. hakkında ‘basit yaralama’ kabahatinden 1 yıla kadar mahpus istemiyle açılan davanın duruşması, Antalya 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Duruşmaya şikayetçi Mesut Oğuz, avukatı ve Antalya Barosu’na kayıtlı avukatlar katılırken, tutuksuz sanık M.A. katılmadı. Duruşmayı Antalya Barosu Lideri Hüseyin Geçilmez ve idare şurası üyeleri takip etti. Duruşmada savunmasını yapan Mesut Oğuz, “En son 25 Nisan’da ofisimin önünde akına uğradım, imajlarda mevcut. Daha evvelki mahkemede misyonsuzluk kararı verildi. Akın imgelerde de açıkça belirli. Sanık, polislerin yanında tehdit etti. Ekmek bıçağıyla saldırdı. Ekmek bıçağını öbür eline alırken bıçağın aksisi geldi. Bıçağın sap kısmının bedenime gelmesiyle yara almadan kurtuldum. Beni ve ailemi tekraren tehdit etti. Sanık hakkında tutuklu yargılanma kararı verilmemesi nedeniyle ‘Nasıl olsa bana dokunamıyorlar’ fikriyle tekrar saldırmaktan kaçınmamaktadır. ‘Basit yaralama’ olarak yargılanması suça teşvik etmektedir. Vazife başında taarruza uğradım. Bu durum bir hakimin yahut savcının başına gelse kolay yaralamadan değil, taammüden öldürmeye teşebbüsten yargılanırdı. Ben bu saldırganın taammüden öldürmeye teşebbüsten yargılanmasını istiyorum. Geçen süreçte ölebilirdim” diye konuştu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mesut Oğuz’un avukatları, müvekkillerinin avukatlık misyonunu yerine getirirken bıçaklı hücuma uğradığını, sanığın taammüden öldürmeye teşebbüs ettiğini öne sürerek, davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğini söz etti. Evrakın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi talebini reddeden mahkeme lideri, sanık M.A.’nın sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir