1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Avukat Dilara Yıldız’ın ölümüne neden olan sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis

Avukat Dilara Yıldız’ın ölümüne neden olan sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis
0

Tuzla’da 10 Ocak günü, Avukat Dilara Yıldız, eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından oturdukları kafede silahla vurularak öldürüldü. Genç avukatı katleden Oktay Dönmez’in ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl 3 aya kadar mahpus cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanık Oktay Dönmez ve taraf avukatları hazır bulundu.

“ÖLDÜRECEK ADAM KONUTTA ÖLDÜRÜRDÜ“

Duruşmada kelam verilen sanık Oktay Dönmez, “Olayın başından beri ilaç kullanıyorum. Avukatımla görüşemedim. Savunma yapmak için mühlet talep ediyorum. Olay günü de restorana gittik, öldürecek adam konutta öldürürdü, biz el ele yemek yemeğe gittik. Birden kendimi mafya sinemalarında hissettim, kendimi korumak maksatlı hareket ettim. Ben ne darp ettim, ne telefonunu kısıtladım” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, celse ortasında verilen mütalaa ile duruşma günü ortasındaki müddetin savunma yapmak için kâfi müddet olduğunu söyleyerek mühlet talebini reddetti.

Duruşmada kelam verilen Dilara Yıldız’ın annesi Elvan Akyel, “Benim çocuğumu öldürmek için öldürdü. Çocuğumla hiçbir gönül bağı yoktu. Benim çocuğumu yok etti. Ömür uzunluğu ceza almasını istiyorum” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Oktay Dönmez’i “tasarlayarak taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanık Okay Dönmez hakkında, haksiz tahrik, uygun hal üzere yasal indirim şartlarının oluşmadığı gerekçesiyle ‘İndirim uygulanmasına yer olmadığına’ karar verdi.

Ayrıca sanık Oktay Dönmez hakkında, “nitelikli yağma” kabahatinden 9 yıl, “gece vakti, cebir ve tehditle konut dokunulmazlığını ihlal” cürmünden 1 yıl 6 ay, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma yahut taşıma yahut bulundurma” cürmünden 1 yıl, “cebir ve tehditle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” hatasında 6 yıl, ayrıyeten A.G.’ye yönelik “silahla tehdit” hatasından 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 20 yıl mahpus cezasına hükmedildi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap