1. Anasayfa
  2. Gündem

Avrupa’da dikkat çeken toplantı! ‘2.Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük askeri saldırı’

Avrupa’da dikkat çeken toplantı! ‘2.Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük askeri saldırı’
0

AB üyesi ve üye olmayan 40’tan fazla ülke başkanının iştirakiyle Moldova’da ikincisi düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesi sona erdi. Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu tepenin akabinde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’nın dört bir yanından başkanlara Moldova’da ağırlamaktan zevk duyduğunu söz ederek, “AB üyesi olmayan bir ülkede yapılan birinci Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısıydı ve herkesi burada ağırlayabildiğimiz için çok gururluyuz. Bugün burada, Ukrayna’dan yalnızca 20 kilometre uzakta, Avrupa’ya barışı geri getirme konusundaki kolektif ve güçlü kararlılığımızı tekrar teyit etmek için kıtayı bir ortaya getirdik” dedi. Sandu, “Bugün, kıtamızın istikrarının tehdit altında olduğu bir devirde gücümüzü ve birliğimizi gösterdik. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük askeri hücuma ve milletlerarası hukuk ihlallerine karşı birleştiğimizi gösterdik” sözlerini kullandı.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’e savaş ne kadar sürerse sürsün takviye vereceklerini belirttiğini aktaran Sandu, “Moldova Cumhurbaşkanı olarak, Ukrayna’nın direnişi ve yüreği olmasaydı kendi ülkemin tehdit altında olacağını biliyorum. Bugün güvenlik hakkında konuştuk. Avrupa kıtasını savaşlardan, saldırganlıktan ve tehditlerden muhafaza gereksiniminden bahsettik” dedi.

Toplantıda Avrupa’nın kritik altyapısının siber ve fizikî güvenliğini güçlendirmeye yönelik ortak gayretlerimizi hızlandırma konusunda anlaştıklarını belirten Sandu, “Ortak hareketlerimiz, Avrupa ailemizi birbirine daha sıkı bağlayacak, Avrupa’yı daha güçlü kılacak ve bizi daha inançlı hale getirecek” dedi.

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun bir sonraki tepesi İspanya’da yapılacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir