1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Avrupa Gazeteciler Federasyonu: Ayrımcı tavır uygulanıyor

Avrupa Gazeteciler Federasyonu: Ayrımcı tavır uygulanıyor
0

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) da, Schengen ülkelerinin Türk gazetecilere yönelik vize uygulamalarına ait sert tenkitler içeren bir açıklama yayımladı. Türk gazeteci ve vatandaşlarının Schengen bölgesine dahil 27 ülkeye vize müracaatlarında giderek artan sınırlamalara maruz kaldığına işaret edilen açıklamada, vize uygulamalarındaki “sistematik engeller”den önemli telaş duyulduğu belirtildi. EFJ, vize müracaatlarıyla ilgili incelemelerin sıkılaştırıldığını ve randevu alma sürecinde de uzun bekleme mühletleri yaşandığını kaydetti.

Yarısı reddediliyor

Vize müracaatlarında ret oranının 2022’de yüzde 15 iken 2023’te yüzde 50’ye yükseldiğine dikkati çeken EFJ açıklamasında, “İş için sıklıkla yurt dışına seyahat eden gazetecilere yalnızca kısa periyodik vizeler verildiğini ve bu suretle gazetecilerin her seferinde tekrar vize başvurusu yapmak zorunda bırakılmalarını gözlemlemek alarm vericidir. Bu külfetli ve mali açıdan sürdürülebilir olmayan durumun ele alınması gereklidir” denildi. 

EFJ Başkanvekili Mustafa Kuleli de, “Schengen ülkelerinden, gazetecilere uygulanan fiili vize ambargosunu sona erdirmelerini talep ediyoruz” dedi.

‘Hak kaybı oldu’

Konuya ait değerlendirmede bulunan emekli Büyükelçi Oktay Aksoy da Türkiye’nin vize uygulaması nedeniyle Avrupa Kurulu Üyesi Ülkeler Ortasında Şahısların Hür Sirkülasyonu Anlaşması’na dayalı olarak hak kaybının olduğunu belirterek, “Ama vaktinde hükümetler bunun üzerinde tuhaf bir biçimde hiç durmadı. Bu muahedeye dayalı sonuç alınması için bugün artık çok geç” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap