1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Avcılar’da inşaat temeli kazılırken yolda göçük oluştu

Avcılar’da inşaat temeli kazılırken yolda göçük oluştu
0

Avcılar’daki Cihangir Mahallesi Salimbey sokak’ta kentsel dönüşüm kapsamında boşaltılan binanın inşaatı için, temel hafriyatı yapılmaya başladı. İş makinesi ile temel hafriyatı yapılırken yolun yarısı büyük bir gürültüyle çöktü. Yolun çökmesiyle, temel kazılan binanın yanındaki 4 kattan 12 daireden oluşan Güllüler Apartmanı’nın yolun çökmesiyle altında boşluk oluştu. İhbar üzerine Avcılar Belediyesi Şehircilik ve İmar Müdürlüğü grupları çöken bina ve yolda incelemelerde bulundu.

“DÖNÜŞÜM GİREN BİNA SAYISI BİN 950’LERİ BULDU”

Yapılan incelemede tabanın yumuşak olduğu belirlenirken, tedbir hedefiyle Güllüler Apartmanı’nda yaşayanlar için tahliye kararı verildi. Sokakta polis grupları tedbir alırken, zabıta takımları ise, yaşanabilecek aksiliklere karşı apartmandaki daire sahiplerini tek tek bilgilendirdi.

İnşaat için hafriyat yapan müteahhit uyarılırken, altı boşlukta kalan bitişikteki apartman ve yolun bulunduğu kısma duvar örmesi istendi. Olay yerine gelen Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli ise, yolun çöken kısmı ile boşaltılan binada incelemelerde bulundu.

1/14

2/14

3/14

4/14

5/14

6/14

7/14

8/14

9/14

10/14

11/14

12/14

13/14

14/14

Başkan Hançerli “Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir binanın yine yapılması için, temel hafriyatı sırasında çok şükür bir can kaybı olmadan bir göçük oluşmuş. Su patlağı oluşmuş. Müdahale edildi. Tedbirler alınıyor. Önlem gayeli boşaltıldı. Binanın kaydığına yönelik bir kıymetlendirme yok lakin önlem gayeli boşaltıldı. Şu an dolgu süreçleri yapılıyor. Müteahhit uyarıldı. Kentsel dönüşüm. Durduğu yerde yıkılan binalar, çöken balkonlar, kalitesiz yapı stoku. Çok uzun müddettir yaklaşık 4 yıldır başarılı bir kentsel dönüşüm süreci yürüttük. Bin 950’leri buldu dönüşüme giren bina sayısı. Süratle devam etmek istiyoruz fakat bu türlü ufak tefek sorunlar. Her yaptığımız iş ve yıktığımız bina sürecinde bina yıkımının ne kadar hakikat ve haklı, zarurî ve ived olduğunu tekrar tekrar fark ediyoruz. Zira toprak yapısı çok sağlıklı bir yapı değil. Çalışmaya devam edeceğiz. Çok şükür ki rastgele bir aksiliğe şu ana kadar sebebiyet verilmedi. 1-2 gün içinde de temelleri atılır ve tehlike olmaktan çıkar kanaatindeyim.” dedi. Zabıta takımlarının uyarısı üzerine dairesinden ayrılan Hâkim Şen ise, hafriyat yapan müteahhite reaksiyon gösterdi. Şen, “Kentsel dönüşüm yapıyorum diye herşeye ziyan verdi.Mahkemeye vereceğim.Başka meskene gidiyorum ” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap