1. Anasayfa
  2. Gündem

Ankara’da sağanak yağış! Yollar göle döndü, araçlar mahsur kaldı

Ankara’da sağanak yağış! Yollar göle döndü, araçlar mahsur kaldı
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden, Ankara ve etraf vilayetler için; ani sel, su baskını, lokal dolu, yıldırım, hortum üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması konusunda yaptığı ikazların akabinde Başkent’te akşam saatlerinden itibaren sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Kısa müddette yollar sular altında kalırken, araçlar ilerlemekte zahmet çekti. Vatandaşlar ve şoförler güç anlar yaşadı.

OTOBÜS SU TAHLİYE KANALINA DÜŞTÜ, 3 KİŞİ MAHSUR KALDI

Sağanak yağış nedeniyle Ankara-Kırıkkale yolu göle dönerken, araçlar yollarda mahsur kaldı. Kimi büyük araçların şoförleri tüm tehlikeyi göze alarak sulardan görünmeyen yolda ilerlemeye çalıştı. Özel bir şirkete ilişkin bir otobüs su tahliye kanalına düştü. Araçta mahsur kalan 3 kişi, kepçe ile kurtarıldı. Yolda mahsur kalan başka araçlar; Karayolları Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ve Mamak Belediyesi’ne bağlı gruplar tarafından kurtarıldı.

Polis takımları kazaları önlemek maksadıyla Ankara-Kırıkkale yolunu süreksiz mühletle trafiğe kapatınca uzun araç kuyrukları oluştu, vatandaşlar saatlerce mahsur kaldı. Suların çekilmesiyle birlikte Ankara-Kırıkkale yolu tekrar trafiğe açıldı.

‘BURAYA KALICI TAHLİLLER BULMAK LAZIM’

Mamak Belediye Lideri Murat Köse, yağışlarda oluşan taşkınlar için süreksiz tahliller yerine kalıcı tahliller üretilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Çok ağır bir yağış yağdı. Lalahan ile Gökçeyurt ortasındaki tüm dere yataklarına su doldu. Natürel bu güzergahtaki yolun birtakım yerlerinde taşmalar oldu. Münasebetiyle trafik büsbütün tıkanmıştı. Gruplarımızla birlikte süratlice geldik, burada kaza yapan 2 araç vardı onları kenara çektik. Devamında da geçişin rahatlaması için bilhassa kanalları açıyoruz ki geçişi rahatlatalım. Natürel bunlar süreksiz tahliller, buraya kalıcı tahliller bulmak lazım. Biz gruplarımızla birlikte geçişi rahatlatmak için uğraşıyoruz. Trafik sıkışıklığı oldu ancak açıldı” dedi.

Yolda mahsur kalan vatandaşlardan Kadir Kayalı ise “Ankara istikametinden Elmadağ’da bulunan meskenime gitmek için yola çıkmıştım. Lalahan istikametine geldiğimizde yolda sel olduğunu gördük. Ama yolda fazla bir yağmur olmadığından devam etmeye karar verdik. Biraz daha ilerleyince mahsur kaldık. AFAD grupları ve belediye takımları bizi mahsur kaldığımız yerden çıkarttılar” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir