1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Ankara Garı patlaması davası: Duruşma 8 Eylül’e ertelendi

Ankara Garı patlaması davası: Duruşma 8 Eylül’e ertelendi
0

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlenen bombalı atakta 100 kişi hayatını yitirdi. Hücumla ilgili yürütülen soruşturmanın akabinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 13 Temmuz 2016’da Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 7 Kasım 2016’da görülmeye başlanan davanın 3 Ağustos 2018’de çıkan sonucunda, 9 sanık ‘anayasal tertibi ihlal’ hatasından birer, ‘100 kişiyi taammüden öldürme’ hatasından da 100’er defa olmak üzere toplam 101’er defa ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılıp davanın firari 16 sanığı hakkındaki dava evrakının da ayrılmasına hükmedildi. ‘Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ cürmünden 18 yıl mahpusla cezalandırılan sanık Ekici’nin ayrıyeten ‘anayasal sistemi ihlal’, ‘100 kişiyi taammüden öldürme’ ve 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs hatalarından da yargılanması için kabahat duyurusunda bulunuldu. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi belgeyi kimi sanıklar tarafından kısmen bozmuştu. Yargıtay, Ekici hakkında ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ suçlamasıyla kurulan mahkümiyet kararını da bozmuş, Ekici’nin ‘kasten öldürme’ ve ‘insanlığa karşı hata’dan yargılanması gerektiğini belirtti.

‘İLAHİ SÖYLEMEK HATA MU?’

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar bulundukları cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkeme Lideri, dava evrakına gelen evrakı okuduktan sonra buna ait beyanda bulunmaları için sanık ve avukatlarına kelam verdi. Sanık Erman Ekici, daha evvel çeşitli mahkemelerde silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla yargılandığını belgelerin beraat kararı ile sonuçlandırıldığını söyledi. Ekici, yargılanma nedenini kimi insanları tanımasına bağlayarak, “Kamplara gittiğim söyleniyor, oradaki fotoğrafımı göstersinler kabul edeceğim. Türkiye’de ne vakit STK’lara gitmek, mesken ziyareti yapmak, ilahi söylemek kabahat olmuş? Ben ilahinin içinde ”kimi vurun, kimi patlatın’ demişim?’ formunda beyanda bulundu. Örgüt ile rastgele bir irtibatı olmadığını savunan Ekici, ‘Ebu Talha’ kod ismini kullandığına dair şahit beyanlarını da reddetti.

Mahkeme lideri sanıklardan Hacı Ali Durmaz’a, sanık Ekici’yi tanıyıp tanımadığını sordu. Durmaz, Ekici’yi tanımadığını ve ‘Ebu Talha’ kod isimli kişinin kim olduğunu bilmediğini söyledi.

YAKALAMA BUYRUĞUNUN İNFAZININ BEKLENİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Avukat beyanının akabinde orta kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar, Yakup Şahin, Hasan Şahin, Hacı Ali Durmaz, İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Talha Güneş, Abdulmubtalip Demir, Metin Akaltın ve Erman Ekici’nin mevcut hallerinin devamına hükmetti. Mahkeme firari sanıklar, İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Çeşide, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız ve Hasan Hüseyin Uğur hakkındaki yakalama buyruğunun infazının beklenilmesine karar verdi.

Duruşma, 8 Eylül’e ertelendi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap