1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Alparslan Kuytul tahliye edildi

Alparslan Kuytul tahliye edildi
0

İş insanı Koray Sarısaçlı’nın 8 Eylül 2021 tarihinde 4 kişi tarafından kaçırılıp, 13 gün sonra hür bırakılmasına ve bir tabibin tehdit edilmesine ait açılan davada ortalarında, kapatılan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 4’ü tutuklu 13 sanık, bugün görülen duruşmada hakim karşısına çıktı. Sanıkların, 30 yıl 6’şar ay ile 38 yıl 6’şar aya kadar değişen mahpus cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu yargılanan Kuytul, Erol Ardıç, R.T. ve H.A. bulundukları cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanıklar A.A., E.T., E.E., Ü.B., R.B., A.B., V.T., Ş.S. ve Y.T. ile avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

Savunmasında iş insanı Sarısaçlı’nın belgeye yansıyan beyanlarını kabul etmediğini lisana getiren Kuytul, “İddia edilen adam kaçırma olayı kurgudan ibarettir. Ben kimsenin kaçırılması üzere bir talimat vermedim. Ortada bir kabahat örgütü yoktur. Kimseye zorla senet imzalatılmadı. Suçlamaları reddediyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim” dedi.

Tutuklu sanıklardan Erol Ardıç ise rastgele bir adam kaçırma olayına karışmadığını ileri sürüp “Ben adam kaçırmak hedefiyle araba plakası değiştirmedim. Olaya karışan otomobilde benim parmak izim yoktur. Kabahat örgütü üyesi değilim. Suçlamaları reddediyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim” diye kendisini savundu. Savunmaları alınan öteki sanıklar da tahliye ve beraatlerini talip etti.

SAVCI TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINI TALEP ETTİ

Cumhuriyet savcısı, savunmaların akabinde evrak kapsamındaki kanıt durumu, sanıkların üzerlerine atılı kabahatin vasıf ve mahiyeti, bu basamakta isimli denetim önleminin yetersiz kalması ve tutuklama önleminin ölçülü oluşu da dikkate alınarak tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Avukat beyanlarının akabinde orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Alparslan Kuytul ile R.T.’nin tahliyesine, başka sanıkların mevcut halinin devamına hükmederek eksik konuların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap