1. Anasayfa
  2. Gündem

Akıma kapılan leyleğin yuvası ve yumurtalarını daha güvenli direğe taşıdılar

Akıma kapılan leyleğin yuvası ve yumurtalarını daha güvenli direğe taşıdılar
0

Söke’de Azap Gölü yakınlarında yer alan Yeşilköy’de bir leyleğin direkteki yuvasına konmak isterken elektrik akıma kapılıp, tekrar havalandığını fark eden hassas vatandaşlar durumu EKODOSD’a bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen EKODOSD yetkilileri, Söke ADM Elektrik Dağıtım Şefi Muhammet Hırlak ile irtibata geçip, sepetli vinç istedi. Vincin gelmesinin akabinde EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, elektrik dağıtım şirketi yetkilileri ile yuvanın bulunduğu yere çıkıp, tespit yaptı. Yuvada yavru olmadığı, yalnızca 3 yumurta bulunduğu belirlendi. Ayrıyeten leyleğin yuvasını direkteki teller üzerine yaptığı, tellerden ikisinin de yuvanın içinden geçtiği belirlendi. EKODOSD’un leylekler konusunda çalışmalar yürüten bilim danışmanı üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş ile canlı görüşme yapılıp, yuvanın durumu hakkında bilgi verildi. Görüşmenin akabinde yuvanın 20 metre ilerisinde yer alan öbür bir direk üzerindeki platforma taşınmasına karar verildi. Akabinde Aydın Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğü’yle görüşülüp, yapılacak süreç konusunda bilgi verildi.

Leyleğin inançlı bir biçimde taşınması sürecinin devamını EKODOSD Lideri Bahattin Şoför anlattı. Şoför, “Önce yuvadaki 3 yumurta hassas bir formda alındı. Yumurtalar, sıcak bir havlu ortasına koyulup, üzeri örtüldü. Direkteki riskli yuva büsbütün bulunduğu yerden indirildi. Bozulan yuvanın tamiri yapılıp, kullanılabilir hale getirildi. Akabinde da yuva öteki direk üzerindeki platforma yerleştirildi. Rüzgardan uçmaması için de tellerle sabitlendi. Yuvadaki yumurtaların koyulacağı yere saman ve otlardan oluşan yumuşak gereçler bırakıldı. Son olarak da yumurtalar ilişkin oldukları yere yuvaya bırakıldı” diye anlattı.

‘YUMURTALARDAN ÇIKACAK 3 YAVRUYU BİZ DE MERAKLA BEKLİYORUZ’

Yapılan tüm bu süreçleri anne leyleğin karşıdan izlediğini belirten Şoför, “Yuva inançlı yere alındıktan sonra, anne leylek bir müddet yuvanın etrafında uçtu. Daha sonra yuvaya konup, bir müddet yumurtaları izledi. Daha sonra yuvanın birtakım yerlerindeki çalıları gagasıyla düzeltti. Akabinde uçup, bir mühlet sonra gagasında çalıyla gelip, yuvayı onardı. Sonrasında da kırılma riski olmaması için inançlı bir biçimde yumurtaların üzerine yattı. Bu durum bize hem yuva hem de yumurtalarına sahip çıktığını gösterdi. Yeşilköy’de öbür yuvalarda çıkan yavrular üzere, bu yuvadaki yumurtalardan çıkacak 3 yavruyu biz de merakla bekliyoruz.”(DHA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir