1. Anasayfa
  2. Gündem

AK Parti’li Çelik’ten Özdağ ve Kılıçdaroğlu yorumu: Adaylık süreciyle ilgili siyasi iflas açıklamasıdır

AK Parti’li Çelik’ten Özdağ ve Kılıçdaroğlu yorumu: Adaylık süreciyle ilgili siyasi iflas açıklamasıdır
0

TRT Haber’e konuşan Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle; Geçersiz bir Milliyetçilik üretmeye çalışıyor 14 Mayıs’tan sonra. Sahte  bir muhafazakarlık üretmeye çalışıyor. Ancak masada ortaklarıyla birlikte hazırladıkları bir sürü döküman var. Bütün o dökümanların karşısında bir mutabakatı tutuyor Zafer Partisi ile imzalıyor. Uçtan uca savrulan bir çizgi. Şayet bu açıklananlar doğruysa Zafer Partisi’ne vaat ettiği söylenen bakanlık ya da bir ekip kurumlar kelam mevzusuysa burada iki tane sonuç çıkıyor.

Bunlar bir deklarasyon yapmışlar. Devleti yönetirken bile 6-7 Cumhurbaşkanı yardımcısı neyse ortak karar verecekti. Onların mutabık olmadığı mevzuda kendi Cumhurbaşkanı adayları rastgele bir karar veremeyeceklerdi. Bu türlü bir projeleri vardı. Artık bu formda bir ittifaka imza atıyor. Buradaki ortaya koyulan telaffuzlar o masadakilerin birçoğunun telaffuzlarıyla tabana zıt şeyler.

İkinci bir durum da şu; Kılıçdaroğlu, Türkiye’de rastgele bir makama gelirse bunun bir ulusal güvenlik sorunu yaratacağını söylüyordu. Açık bir halde söz ediyorlardı. Artık çıktılar onlar da Kılıçdaroğlu ile ittifak yaptılar.

İttifak dediğimiz şey şudur; İttifak bazında, siyasi program bazında, siyaset yapma bazında bir tablodur. Hasebiyle bugün Kılıçdaroğlu HDP’ye mi palavra söylüyor, Zafer Partisi’ne mi palavra söylüyor? Hangisine palavra söylüyor? Hangisini başkasına tercih ediyor?

Bununla ilgili bir netleşmeye gitmesi gerekiyor. Zira 14 Mayıs’tan evvel ortaya koyduğu çizgi terör takviye veren siyasetçiler şunu söylüyordu;

‘Biz Kılıçdaroğlu kazanırsa Cumhuriyet’i yıkıp tekrar kuracağız’,’Türkiye’de özerklik ilan edeceğiz’ diyorlardı ve ‘Teröristbaşına imtiyaz sağlayacağız’ diyorlardı. Biz de tekraren davet yaptık; ‘Bakın size takviye veren siyasi parti ve siyasetçiler bu türlü söylüyor. Buna karşı bir şey söyleyecek misiniz?’ diye 14 Mayıs’a kadar sessiz kaldı. Demek ki terörle gayret konusunda Cumhuriyet’in temel bedellerinin, demokrasinin korunması konusunda kazanımların bile kendince bir oy hesabı yaparak taviz verebilen bir kişilik ortaya koydu.

Şimdi ise, neredeyse Avrupa’daki çok sağcılarla birebir düzlemde duran bir çizgiyle ittifak yapma içerisinde. Burada Kılıçdaroğlu bugüne kadar getirdiği 6’lı masadaki +1, 7’li masadaki ortaklarına mı palavra söylüyor yoksa bugün Zafer Partisi’ne mi palavra söylüyor? Bunun net bir formda ortaya çıkması lazım.

Doğruyu söylemek gerekirse… Bu derece savrulan bir siyasetçinin, bu derece çıkarcı davranan bir siyasetçinin siyasi tavrının artık ürkütücü olduğunu düşünmeye başlıyorum.

Bununla ilgili bir netleşmeye gitmesi gerekiyor. Zira 14 Mayıs’tan evvel ortaya koyduğu çizgi terör dayanak veren siyasetçiler şunu söylüyordu;

‘Biz Kılıçdaroğlu kazanırsa Cumhuriyet’i yıkıp yine kuracağız’,’Türkiye’de özerklik ilan edeceğiz’ diyorlardı ve ‘Teröristbaşına imtiyaz sağlayacağız’ diyorlardı. Biz de tekraren davet yaptık; ‘Bakın size takviye veren siyasi parti ve siyasetçiler bu türlü söylüyor. Buna karşı bir şey söyleyecek misiniz?’ diye 14 Mayıs’a kadar sessiz kaldı. Demek ki terörle uğraş konusunda Cumhuriyet’in temel bedellerinin, demokrasinin korunması konusunda kazanımların bile kendince bir oy hesabı yaparak taviz verebilen bir kişilik ortaya koydu.

Şimdi ise, neredeyse Avrupa’daki çok sağcılarla birebir düzlemde duran bir çizgiyle ittifak yapma içerisinde. Burada Kılıçdaroğlu bugüne kadar getirdiği 6’lı masadaki +1, 7’li masadaki ortaklarına mı palavra söylüyor yoksa bugün Zafer Partisi’ne mi palavra söylüyor? Bunun net bir halde ortaya çıkması lazım.

Doğruyu söylemek gerekirse… Bu derece savrulan bir siyasetçinin, bu derece çıkarcı davranan bir siyasetçinin siyasi tavrının artık ürkütücü olduğunu düşünmeye başlıyorum.

Çünkü rastgele bir halde köşeye sıkıştığında kendisine bir çıkış yolu bulabilmek için her şeyi yapabilen bir profil çiziyor. Bir savrulma her vakit vardı. Ancak bu kadar savrulmayı kimse beklemiyordu.

Sağa sola burada afiş asmışlar. Bir adedinde; ‘Hudut namustur’ diyor. Türkiye’nin hudutlarının korunması için TSK’ya yetki veren tezkerede iki parti karşı çıkmıştı. Bir tanesi HDP. Onun niçin karşı çıktığını biliyoruz. PKK’ya karşı operasyon yapılmasın istiyor. CHP neye karşı çıkmıştı? O gün esasen hududu korumak üzere, ‘Hudut namustur’ anlayışıyla TSK bu operasyonlar için yetki istiyordu Meclis’ten. O gün karşı çıktınız. Bugün çıkıp 14 Mayıs’tan sonra sağa sola afiş asıyorsunuz. Aklınıza yeni mi geldi bu?

Burada en değerli mevzulardan bir tanesi şudur; Not verecek olan vatandaşımızdır. Göz nazaran göre vatandaşlarımıza palavra söyleniyor. Bakın tıpkı kavşaktan geçiyorsunuz. 14 Mayıs öncesinde o kavşağa yazdıklarıyla Kemal Kılıçdaroğlu ismine, 14 Mayıs’tan sonra yazdıkları birbirine yüzde 100 zıt. Bir hafta içerisinde yüzde 100 zıt palavra siyasetine savrulan bir tablo ortaya çıkıyor.

Zafer Partisi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanmasını bir ulusal güvenlik sorunu görüyordu. Bunu genel liderleri daima olarak açıklıyordu. ‘Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa’, bir de o tabiri kullanarak, ‘Türkiye’de savaş çıkar, çatışma çıkar’ gibisinden gündemler oluşturmaya çalışıyorlardı. Demek ki herkes koltuk hesabı üzerinden kendi çıkarlarını, Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin önüne geçiriyor.

Ama bu periyot biz de mesela siyasi hayatımızda ilkesizliğin sembolleri olarak anılan bir kadro olaylar vardı. Güneş Motel olayından bahsederler. Milletvekillerinin satın alınması, saf değiştirmesi… Ama bu hepsini geçmiş bir durum. Ve Kemal Kılıçdaroğlu aslında bir koltuk stratejisi olarak, bir savrulan ittifaklar yapıyor. Bu siyaset değil. Hasebiyle bugün Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin önüne Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkacak nitelikte birisi olmadığını deklare etmiş oldu. Yani aday bile olmaması gereken bir kişi. Bu türlü bir yarışta yer almaması gereken bir kişi. Zira hiçbir biçimde bu yarışı sürdürebilecek bir nitelik, bir siyasi çerçeve ortaya koyamıyor.

Bugün yapılan açıklama Kılıçdaroğlu açısından adaylık süreciyle ilgili siyasi iflas açıklamasıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir