1. Anasayfa
  2. Gündem

AK Parti’den milletvekili seçilen Üçüncü ve Sırakaya havalimanında oy kullandı

AK Parti’den milletvekili seçilen Üçüncü ve Sırakaya havalimanında oy kullandı
0

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipe kalmasının akabinde başta İstanbul Havalimanı olmak üzere gümrük kapılarında sabah 08.00’da başlayan oy kullanma süreci devam ediyor.

İstanbul Havalimanı’nda birinci gün oy kullananlar ortasında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan, Zafer Sırakaya ve Oğuz Üçüncü de yer aldı.

14 Mayıs’taki 28. Devir Milletvekili seçimlerinde milletvekilliğine seçilen Sırakaya ve Üçüncü, saat 13.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na geldi. Dış çizgiler giden yolcu katında oylarını kullanan iki milletvekili daha sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.

“YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZIN TEVECCÜH GÖSTERDİKLERİNİ GÖRÜYORUZ”

AK Parti İstanbul 2’nci bölgeden milletvekili seçilen Sırakaya, “Bugün bir kere daha 73 ülkede 167 noktada 3 bin 455 sandıkta ve 46 gümrük kapısında vatandaşlarımız sandıklara gidiyorlar. Bir demokrasi şöleni içerisinde yurt dışındaki vatandaşlarımızın bir kere daha birinci tıpta yaptıkları üzere sandıklara sahip çıkacaklarını, Türkiye’nin gelişim sürecini yakınen takip eden vatandaşlarımız demokratik haklarından kesinlikle faydalanacaklarını biliyoruz. Sabahın erken saatlerinde itibariyle, yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy verecek noktalarda ağır bir teveccüh gösterdiklerini görüyoruz. Vatandaşlarımızın her birisinin bir demokratik olgunluk içerisinde Türkiye’mizdeki seçim sürecine katkı sunacaklarını yakinen görüyoruz” dedi.

“SANDIKLARA SAHİP ÇIKMALARINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Seçmen kütüğünün Almanya’da kayıtlı olduğunu ve 14 Mayıs’taki seçimlerde oyunu Köln Başkonsolosluğu’nda kullandıklarını söz eden Sırakaya, “Şu an İstanbul’daki seçim sürecine takviye vermemiz hasebiyle bu sefer oyumuzu İstanbul Havalimanı’nda kullandık. Vatandaşlarımızın oylarını seri bir biçimde kullanabilme imkanının sağlanmış olduğunu görmüş olmaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Birinci cinste olduğu üzere yüzde 53.7’lik bir siyasi iştirak gerçekleştirilmişti. 1 milyon 800 binden fazla vatandaşımız sandığa gitmişti. Türkiye’deki seçmenin yüzde 5’i yurt dışında yaşamakta. İkinci tıpta da tıpkı iştirakin gösterilmesi için vatandaşlarımızın kesinlikle sandığa giderek 20-24 Mayıs tarihleri ortasında sandıklara sahip çıkmalarını temenni ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“İŞLEMLERİN YAVAŞ GİTTİĞİNİ SÖYLEDİLER”

İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçilen Oğuz Üçüncü de tıpkı heyecanla vazifesini yapmanın memnunluğunu yaşadığını belirtti. Üçüncü, “Yurt dışında yaşayan insanlarımız üzere biz de sandıklara geldik. Onlar da tekrar ayaklarına kadar gelmiş olan sandıklara büyük bir ilgi göstererek iradelerini yansıtacaklarını görüyoruz. Bizi telefonla arayanlar oldu. Süreçlerin yavaş gittiğini söylediler. Büyük bir heyecan var. Beşerler tekrardan ikinci çeşitte misyonunu yapmak istiyorlar. Her ne kadar bu hak tartışmaya açılsa da insanımızın yüksek bir iştirakle gönül bağından fazla vatandaşlık bağı olduğunu da sandıklara yansıtmış olacaklar.” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir