1. Anasayfa
  2. Gündem

AK Parti’de yoğun mesai sürecek! Yerel seçimler için hazırlık başlıyor

AK Parti’de yoğun mesai sürecek! Yerel seçimler için hazırlık başlıyor
0

14 Mayıs’ta milletvekili 28 Mayıs’ta ise cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlandı. AK Parti’de ise değişim ve lokal seçime hazırlık takvimi işlemeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi sonuçların açıklanmasının akabinde kısa mühlet içerisinde kurmaylarını toplayarak kıymetlendirme yapması bekleniyor. Erdoğan, 14 Mayıs sonuçlarının sandık sandık tahlil edilmesi talimatını vermişti. Bu kapsamda vilayetlerde yaşanan oy değişiklikeri AK Parti’de masaya yatırılacak. Yaşanan yüzde 7’lik oy kaybının nedenleri mercek altına alınacak. Saptanan problemler için tahlil teklifleri aranacak.

AK Parti tüzüğü mucibince bakan olan isimlerin MYK üyelikleri sona eriyor. Ayrıyeten Meclis’e giden bakanların kimilerinin da küme başkanvekili olabileceği bedellendiriliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu iki sebep üzerine MYK revizyonuna gidebileceği pahalandırıyor.

KONGRE YAPILACAK

AK Parti 7.olağan kongresini Mart 2021’de gerçekleştirdi. Parti tüzüğüne nazaran yeni kongrenin Mart 2024’e kadar yapılması gerekiyor. Ankara kulislerinde Erdoğan’ın 2024 lokal seçimleri öncesi bu sonbaharda partisini kongreye götürebileceği belirtiliyor. Öte yandan bir evvelki lokal seçimlerden CHP’nin kazandığı 11 büyükşehir için özel çalışma yapılması, Ankara ve İstanbul’a da başka bir parantez açılması bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir