1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Ahbap’a depremde çadır satan Kızılay: 3 günlük kan stoku kaldı bağışçılarımızı kaybettik

Türkiye'yi yıkan on binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği deprem felaketinde Ahbap Derneği'ne parayla çadır satan Kızılay'dan kan alarmı geldi. Sadace 3 günlük kan stoku kaldığını duyuran Kızılay bağış çağrısı yaptı.

Ahbap’a depremde çadır satan Kızılay: 3 günlük kan stoku kaldı bağışçılarımızı kaybettik
0

Kahramanmaraş deprem felaketinde Ahbap’a çadır satıldığı için tepkilerin odak noktasına oturan Kızılay’dan kan çağrısı geldi. Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Saim Kerman, kurumun sosyal medyada yapmış olduğu, “Ulusal kan stoklarımız asgari seviyenin altına düşmüştür.” çağrısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dr. Kerman, Türkiye’nin minimum kritik stokunun 52 bin ünite olduğunu söyleyerek, “Her yıl ramazan ayında rutin olarak ve ayrıca temmuz, ağustos aylarında bizim kan stokumuz özellikle düşmeye başlıyor. Bunun çeşitli nedenleri var. Özellikle iklim koşulları gibi. Ama ramazan ayında özellikle insanların orucum bozulur diye korkmalarından kaynaklanan sebeplerle veya güçsüz kalırım, hastalanırım gibi endişelerle doğal olarak bir kaçınmaları söz konusu. Bu ramazanda da yine böyle oldu.” dedi.

“POTANSİYEL KAN BAĞIŞÇILARIMIZI KAYBETTİK”

Ayrıca 6 Şubat’ta Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin yaşandığına dikkat çeken Dr. Kerman, ‘Yüzyılın afeti’ diye tabir ediliyor malumunuz. Çok büyük yıkım gerçekleşti birçok ilimizde ve biz potansiyel kan bağışçılarımıza kaybettik. Aynı zamanda bölgede yaşayan personelimiz de depremzede konumuna geldiler. Onları da büyük oranda görev yapamaz hale geldikleri için kullanamıyoruz. Dolayısıyla bütün mart ayı boyunca, şubat ayı boyunca biz bölgemizden kan son derece düşük düzeyde almaya başladık. Diğer bölgelerimizin yapmış olduğu takviyeyle bölge hastaneleri kan ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde almaya başladılar. Fakat bahsettiğim diğer sebep, ramazan ayı devreye girdiğinde ise diğer bölgelerimizin katkısı da azalmaya başladı.” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap