1. Anasayfa
  2. Gündem

Ağrı’dan 136 Afganistanlı kaçak göçmen uçakla ülkelerine gönderildi

Ağrı’dan 136 Afganistanlı kaçak göçmen uçakla ülkelerine gönderildi
0

 

Ağrı Vilayet Göç Müdürlüğü’nden alınan 136 Afganistan asıllı kaçak göçmen, jandarma eşliğinde minibüslerle Ahmed-i Hani Havalimanı’na götürüldü. Hudut dışı süreçlerinin akabinde Afganistan Havayolları’na ilişkin uçağa alınan göçmenler, ülkelerine gönderildi. Ağrı’dan ocak ayından bu yana hudut dışı edilen Afganistanlı kaçak göçmen sayısı 1920’ye ulaştı.

Öte yandan gerçekleştirilen hudut dışı süreçleri hakkında Göç Yönetimi Başkanlığı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Ağrı’dan 136 Afganistan asıllı sistemsiz göçmen ülkelerine gönderilmiştir. Yakalanan sistemsiz göçmenler charter seferleri ve tarifeli uçuşlarla hudut dışı edilmektedir. Tesirli ve süratli işleyen hudut dışı sistemi sayesinde Avrupa ortalamasının çok üzerinde bir muvaffakiyetle geri göndermeler gerçekleştirilmektedir. Yılbaşından bu yana Afganistan’a 26’ncı charter (özel uçak) seferi Ağrı’dan gerçekleştirilmiştir. Ağrı Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezinde idari nezaret altında tutulan Afganistan asıllı 136 sistemsiz göçmen, Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na getirilerek, kolluk ünitelerinin nezaretinde, güvenlik noktasından geçirilmesinin akabinde, Afganistan Hava Yolları’na ilişkin uçakla ülkelerine gönderilmiştir. Böylelikle bu yıl Afganistan’a düzenlenen 26 charter seferi ile 4 bin 278 ve tarifeli uçuşlarla 8 bin 345 olmak üzere toplam 12 bin 623 Afganistanlı ülkesine dönüşü sağlanmıştır” bilgilerine yer verildi.

38 BİN 279 KAÇAK GÖÇMEN HUDUT DIŞI EDİLDİ

Yılbaşından bu yana 38 bin 279 kaçak göçmenin hudut dışı edildiği tabir edilen açıklamanın devam ise şöyle denildi:

“Yılbaşından itibaren tüm uyruklarla birlikte hudut dışı edilen sistemsiz göçmen sayısı da 38 bin 279’a ulaşmıştır. 2023 yılında yalnızca Ağrı vilayetinden toplam 1920 sistemsiz göçmen ülkelerine hudut dışı edilmiştir. Sistemsiz göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresine yönelik ağırlaştırılan çalışmalar sayesinde yakalanan sistemsiz göçmen sayısı ise 41 bin 86 olarak kayıtlara geçmiştir. Böylelikle hudut dışı muvaffakiyet oranı yüzde 93 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, 2022 yılında 235’i Afganistan’a, 2’si Pakistan’a olmak üzere 237 charter seferinin yanı sıra tarifeli uçuşlarla birlikte toplam 124 bin 441 sistemsiz göçmen hudut dışı edilmişti.”

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir