1. Anasayfa
  2. Gündem

Ağrı’da 84 kilometre duvar örülen sınır, 80 termal 79 gece görüş kamerayla izleniyor

Ağrı’da 84 kilometre duvar örülen sınır, 80 termal 79 gece görüş kamerayla izleniyor
0

Cumhurbaşkanlığınca Hudut Fiziki Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında başlatılan ve İçişleri Bakanlığı Vilayetler Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Hudut İdaresi Daire Başkanlığı uyumunda Türkiye-İran hududunun Ağrı kısmında üretimine başlanan hudut duvarı 2020 Aralık ayında tamamlandı. Göçmenlerin yansı sıra kaçakçılık, yasa dışı işler ve PKK’lı teröristlerin yurda girişini engellemek maksadıyla inşa edilen 84 kilometrelik hudut duvarına 33 elektro-optik kule kuruldu. 25 kilometrelik kısmında aydınlatma sistemi bulunan hudut, 10 kilometreden insan algılayabilme özelliğine sahip, 360 derece dönebilme ve 40 dereceye kadar aşağı üst taraflı dönebilme özelliğine sahip 80 termal kamera ile 79 gece görüşlü kamera ile 7/24 gözetleniyor.

ENTEGRE HUDUT GÜVENLİK SİSTEMİ

Ağrı Valisi Osman Varol, güvenlik duvarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye-İran hududun Ağrı kısmını oluşturan hudut çizgisinde kaçak geçişlerin önlenmesi hedefiyle 84 kilometre modüler güvenlik duvarı ile 33 elektro optik kule inşa edildiğin belirten Varol ayrıyeten sonda, aydınlatma sisteminin kurulduğunu ve en az 10 kilometreden insan algılayabilme özelliğine sahip, 360 derece ve 40 dereceye kadar aşağı üst taraflı dönebilme gece görüş özelliğine sahip 160 termal kamera ile 7/24 gözetleme yapıldığını söyledi.

Sınır çizgisinin, 84 kilometrelik entegre güvenlik duvarının dışında 3 kilometrelik kısmına ise coğrafik koşullar sebebiyle duvar örülemediğini belirten Vali Varol, bu alanın da toprağın içerisine gömülen ileri teknolojiye sahip sismik algılayıcılar sayesinde denetim edildiğini söyledi.

‘ÇOK İLERİ TEKNOLOJİ İÇEREN KULELER’

Vali Varol, “İlimiz, İran ile yaklaşık 87 kilometrelik bir hududu paylaşan ve bu hududunda bilhassa Afganistan bölgesinden gerçekleşebilecek olan göçlere amaç olduğu kıymetli bir kentiz. Tabi ki burada çok kapsamlı önlemlerimiz var. Bizim 87 kilometrelik hudut sınırımızın, yaklaşık 84 kilometrelik bir kısmında modüler hudut duvarı tamamlanmış durumda. Bu hudut duvarımız 3 metre yükseklikte ve üzeri bir metrelik jiletli tellerle kaplı durumda. Yani yalnızca duvardan oluşmayan, öbür parametreleri ile öbür bileşenleri olan bir entegre güvenlik sistemi. Bu 87 kilometrelik sonun yaklaşık 84 kilometrelik duvar kısmının dışında kalan kısmında ise bilhassa coğrafyanın mutlaka duvar inşaatına müsaade vermediği bölgeler var. Bu bölgelerde tel uygulamamız ve tekrar toprağın içine gömülen sismik algılayıcılarımız var. Bunun üzerine ek olarak da elektro optik kuleler dediğimiz, Aselsan tarafından üretilen yerli ve ulusal çok gelişmiş sistemlerimiz var. Bu elektro optik kuleler, isminde olduğu üzere hem uzaktan algılama sistemleri hem de görüntüleme sistemleri içeriyor. Çok yüksek kuleler ve çok ileri teknoloji içeren kuleler. Bu kulelerle birlikte de bu entegre hudut güvenlik sistemini tamamlamış oluyor. Ayrıyeten bu duvarın çabucak yanında asfaltlanmış 85 kilometrelik bir yol var. Bu yolda, hudut çizgisinde oluşabilecek rastgele bir ihlalde güvenlik güçlerimizin oraya ulaşmasını kolaylaştıran, devriye araçlarının derhâl oraya varmalarını sağlayan bir yol. Alınan bu önlemler sayesinde bilhassa yasa dışı göç ile uğraşta elimiz çok güçlendi” diye konuştu. 

13 BİN 800 GÖÇMEN ENGELLENDİ

Sınır güvenlik duvarının tamamlanmasının akabinde, yurda her türlü yasa dışı girişin değerli ölçüde engellendiğini kaydeden Vali Varol, şunları söyledi:

“Duvarımızı 2020 Aralık ayı içerisinde tamamladık. O günden bu güne nitekim çok kıymetli katkısı oldu. Bu yıl içerisinde yaklaşık 13 bin 800 göçmen engellemiş olduk. Tekrar ihlali gerçekleştirmiş olan 2 bin 250 göçmen hudutlarımız içerisinde yakalandı. Bu yakalananlardan ve hudutlarımız içerisinde bulunan başka göçmenlerden vilayetimizden toplam 2 bin 69 kişi, milletlerarası hukuka uygun bir biçimde resmi süreçleri gerçekleştirilmiş olup, hudut dışı edildi. Tabi bu işin bir de göçmenlerin ülkeye yasa dışı girişini sağlayan ve bundan yasa dışı yarar sağlayan göçmen kaçakçılarının engellenmesi de var. Bu çalışmalar kapsamında da bu yıl yapılan operasyonlarda 87 kuşkulu gözaltına alındı. 23 kişi tutuklandı. Bilhassa entegre hudut güvenlik sistemimizin tüm üniteleri ile devreye girmesinden sonra hududumuzda elimizin çok kuvvetlendiğini, hudut güvenliği manasında çok yeterli bir noktada olduğumuzu belirtmek istiyorum. Natürel ki huduttaki bu üst seviye güvenlik sistemlerinin yalnızca göç ile çaba de tek değil, terörle çaba, kaçakçılık ve uyuşturucu ile gayret manasında da nitekim çok büyük tesiri var. Bu kadar yüksek güvenlikli bir hudut sınırınız olduğu vakit takdir edersiniz ki terör örgütlerinin de bu hudutlardan içeri girmesi mümkün olmuyor. Esasen vilayetimizde terör olayları da son vakitler da artık yok denecek kadar azaldı. Yeniden hudut güvenlik sistemlerinin bu kadar yüksek olması, narkotik ve uyuşturucu husus kaçakçılığı ile çabada de önemli katkı sağladı. Yeniden en büyük yakalamalar bölgemizde olmakla birlikte devletimizin, kamu ünitelerimizin bu manada elini hayli güçlendirmiş oldu.”

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir