1. Ana Sayfa
  2. Gündem

AFAD’dan Amasya, Samsun ve Sinop’taki sele ilişkin açıklama

AFAD’dan Amasya, Samsun ve Sinop’taki sele ilişkin açıklama
0

Amasya, Samsun ve Sinop’ta çok yağışlar nedeniyle sel ve su baskınları meydana geldi. Gelen ihbarlara AFAD takımları ile birlikte emniyet, jandarma, itfaiye, DSİ, İlçe Özel Yönetim, KGM, 112, UMKE, Kızılay, YEDAŞ ve belediye gruplarınca müdahale sürüyor. AFAD, selin yaşandığı bölgelerdeki çalışmalar ve son durum hakkında açıklama yaptı.

AFAD’dan Amasya’daki sel hakkında yapılan açıklamada, “4 Haziran tarihinde saat 16.50 sularında başlayan ağır yağış nedeniyle Amasya-Erzincan karayolunun 20. kilometresi Kışlacık mevkisinde 17.00 sularında meydana gelen sel nedeniyle karayolu ulaşıma kapanmıştır. Karayolu takımlarının çalışmaları sonucu 22.00 prestijiyle ulaşım tek istikametli olarak trafiğe açılmıştır. Saat 16.50 sıralarında Amasya merkez Kışlacık köyü Üst Şelale mevkiinde 3 vatandaşımızın aracı çok yağış nedeniyle sele kapılmıştır. 1 vatandaşımız kurtarılmış olup, 1 vatandaşın cansız vücuduna ulaşılmıştır, 1 vatandaşın aranmasına devam edilmektedir” tabirleri kullanıldı.

Samsun’da ise sele kapılan bir vatandaşın hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “5 Haziran tarihinde Ladik ilçesi Tüfeklidere Mahallesi’nde köprüde bir aracın mahsur kaldığı ve aracın içinde vatandaşın bulunduğu bilgisi alınmış olup, mahsur kalan vatandaş kurtarılmıştır. Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde eğitime 1 gün orta verilmiştir. Ladik ilçesi Alıçlı Mahallesi’nde sele kapılan 1 vatandaşın cansız vücuduna ulaşılmıştır” denildi.

Sinop için yapılan paylaşımda ise şu bilgilere yer verildi:

“Yoğun yağışlar sonucunda Ayancık ilçesi Ayancık yolu üzeri Yeniçam mevkiinde derede taşma meydana gelmiştir. Alınan bilgiye nazaran rastgele bir can kaybı ve yaralanma bulunmamaktadır. Ayancık ilçesi Kestanelik köyünde mahsur kalan 8 kişi inançlı noktaya alınmış olup, Sinop-Ayancık karayolu Şerefiye köyü mevkiinde köprü tıkanması sonucu yolda su taşkını meydana gelmiş, köprünün altı temizlenmiştir. Sinop merkez ile karayolu ulaşımı açık durumdadır, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için Vilayet Özel Yönetim grupları çalışmalarını sürdürmektedir. Çankırı, Karabük, Bartın, Zonguldak, Bolu ve Düzce vilayetlerinden motopomp, vidanjör, kamyon, ekskavatör desteği ve arama kurtarma çalışmalarına takviye vermek üzere işçi görevlendirilmiştir.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap