1. Anasayfa
  2. Gündem

81 ilden gençler Ata’nın huzurunda

81 ilden gençler Ata’nın huzurunda
0

ANKARA Milliyet – Ankara’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı merasimlerinin birinci adresi Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir oldu. Ata’nın huzuruna çıkan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bu kutlama çok özel olacak ve yarınlar gençlerimizle birlikte daha aydınlık olacak” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve 81 vilayetten gelen gençler, sportmenler ve spor federasyonları temsilcileriyle Anıtkabir’e gelen Kasapoğlu, Türk bayrağı taşıyan gençlerle birlikte Aslanlı Yol’dan yürüyerek, Atatürk’ün mozolesine çıktı. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan okunmasının akabinde Misak-ı Ulusal Kulesi’ne geçen Kasapoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

Türkiye Yüzyılı

“Aziz Atatürk, 104 yıl evvel işgale uğramış vatan topraklarını müdafaa için Samsun’a çıkışınız, ülkemiz ve milletimiz için bir dönüm noktası oldu. Asırlık bir çınar olarak yoluna devam eden ülkemiz bugün Türkiye Yüzyılı’nın eşiğindedir. Türkiye’nin en büyük gücü ve teminatı, pırıl pırıl gençleridir. Bakanlık olarak gençlerimizin her alanda kendisini geliştirmesi, üstün donanım ve muvaffakiyete erişmesi ismine tüm imkanlarımızı seferber etmekteyiz. Biliyoruz ki imkan ve potansiyel sahibi bir gençlik ülkesinin ve kendisinin istikbalini güçlü bir biçimde inşa edecektir. İşaret ettiğiniz muasır medeniyet gayemiz doğrultusunda her alanda olduğu üzere sporda da milletlerarası karşılaşmalarda pek çok muvaffakiyet elde ettik. Cumhuriyetimizin 100. yılında, atletlerimizin üstün uğraşları ile kazanılan bu muvaffakiyetler, asrın felaketini yaşayan milletimiz için büyük bir umut vesilesidir. Bu hislerle aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Zatıalinizi ve kahraman silah arkadaşlarınızı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Bakan Kasapoğlu, resmi merasimin akabinde basına yaptığı açıklamada da, şöyle konuştu:

“19 Mayıs’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı istiklal meşalesinin 104’üncü yılında yeniden tıpkı ruhla, tıpkı inançla ve tıpkı azimle yarınlara yürüyoruz. Bugünlerimizin, yarınlarımızın teminatı gençlerimizle birlikteyiz ve gençlerimizin omzunda inşallah Türkiye Yüzyılı, sporda, sanatta, bilimde, endüstride, teknolojide, her alanda güçlü bir yüzyıl olarak yükselecek ve biz de bugüne kadar olduğu üzere gençlerimizin önünü her alanda açmaya devam edeceğiz. Gençlerimiz yalnızca ülkemizin değil, insanlığın umudu. Adalet anlayışıyla, inancıyla, uğraşıyla, gücüyle güçlü bir gençliğimiz var, gençlerimizle gurur duyuyoruz. İnanıyorum ki gençlerimizle birlikte Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında inşallah bu kutlama çok özel olacak, çok farklı olacak ve yarınlar gençlerimizle birlikte daha aydınlık olacak.”

Vatandaşlar Ata’ya koştu

Resmi merasimin akabinde Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı. Başkentlilerin yanı sıra yurdun çeşitli yörelerinden gelen çok sayıda vatandaş, bu manalı günde büyük başkan Atatürk’e hürmet ve minnettarlığını sundu. 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir