1. Ana Sayfa
  2. Gündem

6 yaşındaki çocuğun evlendirilme davası: Duruşma 17 temmuz’a ertelendi

6 yaşındaki çocuğun evlendirilme davası: Duruşma 17 temmuz’a ertelendi
0

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma saat 10.00 sıralarında başladı. Yaklaşık 2 saat süren duruşmada bir şahidin dinlendiği öğrenildi.

Duruşma savcısı mütalaasının vermek için ek müddet talebinde bulundu. Mahkeme talebini kabul ederek sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 17 Temmuz’a erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı H.K.G.’yi, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesine ait iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edildi. İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla mahpus cezası istendi. H.K.G. ve Aile Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edilmişti. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama buyruğu çıkarılmasına karar vermişti. Daha sonra 2 kuşkulu gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde Anadolu Adalet Sarayına sevk edilen Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli 15 Aralık 2022’de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap