1. Anasayfa
  2. Gündem

28 yılda çöplüğü ormana dönüştürdü gençlere ‘Ağaç dikin’ dedi

28 yılda çöplüğü ormana dönüştürdü gençlere ‘Ağaç dikin’ dedi
0

Mardin’de, 28 yılda, birinci başlarda kendi imkanlarıyla daha sonra Orman Genel Müdürlüğü’nün takviyesiyle Savurkapı semtindeki çöplük alanı, diktiği 11 binin üzerindeki fidanla yeşillendiren Şeyhmus Erginoğlu, ilerlemiş yaşına karşın fidan dikimine ve bakımlarına devam ediyor. Küçük bir ormana dönüşen 48 dönümlük çöplük alan, şimdilerde kuşların yuva yaptığı, insanların yaz aylarında gölgesinde serinlediği bir alan haline geldi. Çöplük alanı dışındaki yerlerle birlikte 28 yılda, 15 binin üzerinde fidan diken Erginoğlu, 5 Haziran Dünya Etraf Günü nedeniyle de gençlere davette bulunarak fidan dikmeleri tavsiyesine bulundu. Erginoğlu, “Gençlerin en azından bir ağaç dikmelerini tavsiye ediyorum. Mardin ağaçlık alanları kısıtlı olduğundan beraberinde kuraklık da yaşanıyor. Lakin herkes bir ağaç dikse her yer ormanlık alana dönüşür ve ağaçlar yağmuru çeker, kuraklık yaşanmaz. Geçen sene beni Ankara’ya davet etmişlerdi, Türkiye’de en fazla ağaç diken biri olarak ödül verdiler bana” diye konuştu.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

‘YENİ ALANLARDA AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİM’

İlerlemiş yaşına ve bükülen beline karşın çöplükken küçük bir ormana dönüştürdüğü alanın nizamlı olarak bakımını yaptığını söyleyen Erginoğlu, “Gönüllü olarak 12-13 yıl evvel daima buraya ağaç dikmekle uğraştım. Buraya bağlı olan kayıp çeşmeyi de açtırarak bu ormanlık alana akmasını sağladım. Kendim de her gün buraya gelip sulamasını yapıyorum. Bazen gündüz geliyorum bazen de akşamları. Birtakım ağaçların bakımlarını da yapıyorum. 2 bin 250 kayısı ağacı, 60 tane ceviz ağacı, 200 tane de zeytin ağacıyla birlikte burada çeşit çeşit ağaçlar bulunmaktadır. Hala ağaç dikmeye devam ediyorum. Mardin’in farklı farklı yerlerinde binlerce ağaç diktim. Kimi çöl alanlara ve hazine yerlerine 1 tona yakın palamut attım ağaçlanması için. Palamut biraz geç çıkıyor fakat çıktığı vakitte ömürlüktür. Yeni alanlarda ağaçlandırma çalışmasına devam edeceğim” sözlerini kullandı.

‘MEMURLUK TEKLİF EDİLDİ KABUL ETMEDİM’

Ağaçların da beşerler üzere canlı olduğunu kaydeden Erginoğlu, şunları söyledi:

Ben de çizgi minibüsü vardı, onu da 550 bine satarak, bütün parayı buralara harcadım. 2001 yılında o vaktin valisi bana memurluk teklif etmişti. Ben kabul etmedim. Bu işi gönlümce yapıp hiç kimseden para almıyorum. Asla para karşılığı hiçbir hasenat yapmam. Mardin’de ayrıyeten tıkanan yahut kaybolan çeşmeleri de açıyorum. Çeşme ve kuyular malum çok derin olurlar. Metrelerce derinliğe inip yıllarca kapalı olan çeşmeleri açtım. Mardin’de benden öbür o çeşmeleri açan yoktu. Açtığım çeşmeler nedeniyle para teklif eden oldu ancak kabul etmedim. Ben Allah’ın müsaadesiyle bu işime devam edeceğim. Şu an ben 74 yaşındayım. Allah’a şükür sıhhatim yerindedir. Allahutaala çalışan insanı sever. Geçen sene 300 ağaç, bu sene de 100 tane daha diktim. Karşı taraftaki dağlık alanı da bu sene yahut önümüzdeki sene ağaçlandıracağız. Ağaçların hem hayvanlara hem insanlara hem de havaya yararı çoktur. Her sene insanlara buraya gelip ağaçtan meyveler topluyorlar. Burası yalnızca benim değil hepimizindir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir