1. Ana Sayfa
  2. Gündem

27 öğrenciye istismarından 636 yıl hapis cezasına çarptırıldı! Davada yeni gelişme

27 öğrenciye istismarından 636 yıl hapis cezasına çarptırıldı! Davada yeni gelişme
0

Kepez ilçesindeki bir ilkokulda 6 yıl evvel öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu savıyla tutuklanan öğretmen Mahmut Aydın Köksar, Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, 26 çocuğa karşı ‘nitelikli cinsel istismar’ cürmünü işlediği gerekçesiyle, hiçbir indirim uygulanmadan toplam 621 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Öğretmenlikten de menedilen Mahmut Aydın Köksar’a tıpkı evrak kapsamında geçen yıl bir çocuğa daha misal hatası işlediği gerekçesiyle 15 yıl mahpus cezası verildi. Toplamda 636 yıl cezaya çarptırılan Mahmut Aydın Köksar’ın dava belgesi, 6 çocuğun raporunun eksik olması nedeniyle istinaftan döndü.

SANIK BERAAT TALEP ETTİ

Tutuklu sanık Mahmut Aydın Köksar, 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi vekilleri, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) üyeleri ve taraf avukatları duruşmada hazır bulundu. İstismara uğrayan bir çocuk hakkında alınan ruh sıhhati raporu belgeye eklendi. Savunma yapan sanık Mahmut Aydın Köksar, beraatini talep etti. Mahkeme heyeti sanık Köksar’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

GÖREVİ BERBATA KULLANAN KAMU VAZİFELİLERİNİN CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

Konuyla ilgili ayrıyeten Mahmut Aydın Köksar’ın vazife yaptığı okulun müdürü, 2 müdür yardımcısı, öğretmen ve ilçe ulusal eğitim müdürü hakkında ‘kamu görevlisinin kabahati bildirmemesi’ ve ‘yalan tanıklık’ cürümlerinden açılan dava, 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Antalya Barosu’na kayıtlı avukatlar, sanık avukatları, UCİM avukatları ve istismara uğrayan çocukların aileleri ile UCİM gönüllüleri katıldı. Duruşmada savcı mütalaayı açıkladı. Sanıklar M.K., H.V., S.E.Ö., A.T. ve Ü.A.’nın ‘kamu görevlisinin kabahati bildirmemesi’ kabahatinden, ayrıyeten S.E.Ö, Ü.A. ve A.T.’nin ‘yalan tanıklık’ cürmünden cezalandırılmaları talep edildi. Bu mahkemedeki duruşma da ertelendi.

‘KİM ÜSTÜNÜ ÖRTÜYORSA YARGILANACAK’

Duruşma sonrası Antalya Adliyesi önünde açıklama yapan UCİM Lideri Saadet Özkan, ülkenin her yerinde istismarcılara karşı savaş açtıklarını anlattı. 2018 yılından beri takip edilen istismara uğrayan çocukların davasına girdiklerini aktaran Özkan, 6. Ağır Mahkemesi’nde görülen istinaftan dönen davaya ait şöyle konuştu:

“Aradan yıllar geçti ve davamız devam ediyor. Öbür dava ise cürmü bildirmemeydi. Bu ülkenin vicdanlı merhametli öğretmenlerine, okul müdürlerine sesleniyorum; size bu durumu şikayet ediyorum. 2016 yılında Ulusal Eğitim’e bir anne çocuğunun, öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradığı tarafında şikayette bulundu. Fakat buna karşın maalesef isimli soruşturma başlatılmadı. Oradaki küçük çocuklar 1’inci sınıftan 5’inci sınıfa kadar istismara uğradı. Sınıftaki en küçük çocuk annesine, ‘Anne bizim televizyonun ışığından takip ediyor lakin bize çok makus şeyler yapıyor’ dedi. Ve küçük kahraman bir çocuk, istismarı ortaya çıkardı. Ancak oradaki kelamda öğretmenler maalesef bu durumu kapattı. Kim vazifesini ihmal ediyor, evlatlarımızı korumuyorsa ve üstünü örtüyorsa yargılanacak.”

UCİM Genel Lider Yardımcısı Yücel Ceylan ise “Dünyadaki berbatlıklar, ‘ben duymadım, görmedim, işitmedim’ diyen insancıklar yüzünden yayılıyor. Bizler duymak, görmek, işitmek zorundayız. Zira bu şahıs yıllarca 30 çocuğu istismar etmiştir. Hele 54 yaşındaki bir öğretmenin vazife yaptığı başka yılları düşünmek bile istemiyorum. Bugün 30 çocuğun annesine, babasına ve yakınlarına sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün bu rezaleti, bu ahlaksızlığı ortaya çıkardılar ve yalnızca bununla kalmayıp istismara göz yuman yöneticileri de dava ettiler” diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap