1. Ana Sayfa
  2. Gündem

2 günlük bebeğini fındık bahçesine gömen anne, adli kontrolle serbest

2 günlük bebeğini fındık bahçesine gömen anne, adli kontrolle serbest
0

Karşıyaka Mahallesi’nde 12 Eylül 2022’de evlilik dışı kız çocuk dünyaya getiren Bilge Çapa, bir mühlet sonra bebeğin rutin denetimleri için aile hekimliğine davet edildi. Davet sonrası Çapa, polise giderek bebeği için kayıp ihbarında bulundu. Çalışma başlatan gruplar, bebeğe dair iz bulamayınca araştırmayı derinleştirdi. Gözaltına alınan Çapa, sorgusunda; bebeğini fındık bahçesine gömdüğünü itiraf etti. Bahçede arama yapan takımlar, 2 günlük olduğu belirlenen bir kız bebeğin cesedini buldu. Emniyetteki süreçlerinin akabinde Bilge Çapa, ‘kasten öldürme’ kabahatinden tutuklandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEP EDİLDİ

Ordu Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada DNA testi yapılmak üzere bebek ve Bilge Çapa ile bağlantısı olduğu ileri sürülen S.Ö.’den doku örneği alındı. Trabzon İsimli Tıp Küme Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nde yapılan DNA profil karşılaştırılması sonucunda kuşkulu ve S.Ö.’nün anne ve babalığının reddedilmediği, yüzde 99,99 ihtimal ile bebeğin biyolojik anne ve babası olabilecekleri tespit edildi. İstanbul İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı 1’inci İsimli Tıp İhtisas Heyeti da bebeğin vefatına ait rapor hazırladı. İleri derecede çürüme nedeniyle bebeğin vefat nedeninin tespit edilemediği belirtildi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Hakkında ‘altsoydan akrabayı taammüden öldürmek’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istenen Bilge Çapa, Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Çapa, kanıtların toplanması, kabahat vasfının değişme ihtimalinin bulunması ve tutuklulukta geçirdiği mühlet göz önüne alınarak isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap