1. Anasayfa
  2. Gündem

2 aylık hamile eşini öldüren kocanın cezası belli oldu

2 aylık hamile eşini öldüren kocanın cezası belli oldu
0

Hakkında ‘tasarlayarak eşini öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘ateşli silah taşıma kanuna muhalefet’ hatalarından ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle tutuklu yargılanan Ayhan Yılmaz Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEBGİS) ile hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada mahkeme lideri temel hakkında savcı mütalaasını okudu. Mütalaa sonrası Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı “Mütalaaya katılıyorum. Cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Mahkeme lideri tarafından savcılık mütalaası hakkında savunmasını yapması için sanık Ayhan Yılmaz’a kelam verildi. Sanık Yılmaz “Olaydan bin pişmanım. Kolluk kuvvetlerine zati kendim teslim oldum. Gerekli olan kararlar uygulansın. Diyecek bir şey yok son kelam mahkemenin” dedi.

Mahkeme heyeti sanık Ayhan Yılmaz hakkında “kadın olan eşe karşı öldürme” hatasından müebbet mahpus cezası, Ayfer Aydınlı’ya yönelik “Kadın olan bayana karşı” öldürmeye teşebbüsten 13 yıl mahpus cezası, “konut dokunulmazlığı” ihlalinden ötürü 1 yıl ve “ruhsatsız silah bulundurmaktan ve taşımaktan” ötürü 1 yıl mahpus cezası verdi.

“TÜRK ADALETİNE İTİMAT BİR DEFA DAHA TAZELENDİ”

Mahkeme sonrası açıklama yapan avukat Erol Taslak, “Kadın cinayetlerinin her geçen yıl arttığı toplumumuzda vicdanları rahatlatan adalete olan itimadı sağlayan bir karardı sanık hakkında rastgele bir indirim sebebi uygulanmadı sav edildiği üzere cezanın azaltılmasını gerektiren haksız tahrik indirimlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildi. Evrak bu haliyle verilen cezalardan ötürü otomatik olarak taraflar pak ve istinafa gitmese bile kesinlikle istinaf ve pak yolu gözükecek karar bizim tarafımızdan memnuniyetle karşılandı Türk adaletine itimat bir sefer daha tazelendi” dedi.

Olay, 21 Haziran 2022 tarihinde saat 23.30 sırasında, Hızırbey Mahallesi 111’inci Cadde’deki 3 katlı apartmanın 3. katında meydana geldi. İnşaat çalışanı 40 yaşındaki Ayhan Yılmaz, eşi 2 aylık gebe Rabia Yılmaz’ın annesinin meskenine geldi. Teze nazaran, çift ortasında şimdi bilinmeyen nedenle çıkan tartışmanın akabinde Ayhan Yılmaz, yanında getirdiği tabancayla Rabia Yılmaz’a ateş edip olay yerinden kaçtı. Silah sesini duyan etraftakilerin ihbarıyla konuta polis ve sıhhat takımları sevk edildi. Sıhhat grubu Rabia Yılmaz ve karnındaki bebeğinin ömrünü yitirdiğini belirledi. Olay sırasında konutta bulunan ve başını sıyıran kurşun nedeniyle hafif yaralanan Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı ise hastanedeki tedavisinin akabinde taburcu edildi.Katil zanlısı koca ise yakalanarak gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir